Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:42:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Całodobowy wybieg żółwików  (Przeczytany 10659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Nosferatu

  • Gość
Całodobowy wybieg żółwików
« dnia: 06.06.2017, 20:46:48 pm »
Witam wszystkich,
 
Chciałbym Wam przedstawić nasze żółwiki stepowe, raczej jest to samiec i samica, chociaż nie jest to pewne na 100% bo są jeszcze stosunkowo małe (ok. 9 cm), żywią się tym co skubną na wybiegu plus daję im łodygi mleczy gdyż je uwielbiają, a na wybiegu wszystkie już opędzlowane:), oczywiście regularnie dostaję sepie. Najfajniejsze jest ich karmienie, gdy ja lub żona położy rękę na wybiegu, a są dosyć blisko to wchodzą na nią, lekko ją unosimy i dają się karmić z ręki:), zwłaszcza ten, który jest u nas dłużej, żona opowiadała, że jak kiedyś podeszła pod wybieg, a maluch był w swojej budce, to gdy ją zobaczył to można powiedzieć, że wybiegł z tej budki w jej stronę:) oczywiście został nagrodzony przysmakiem.
 
Co do wybiegu, bo przebywają tam całodobowo, to jest on odpowiednio zabezpieczony siatką techniczną wkopaną na niecałe 30 cm i wystającą nad powierzchnię 40 cm. Przyznam, że na początku miałem obiekcję czy aby na pewno jej użyć (sugerując się opiniami różnych osób ogólnie o siatkach), ale zaryzykowałem i to w moim przypadku na chwilę obecną świetne rozwiązanie, po siatce nie wyjdą gdyż jest ona pod niewielkim kątem do środka wybiegu. Poza tym zauważyłem obserwując dłuższy czas żółwie, że nie są wcale zainteresowane wydostaniem się poza wybieg. Gdy żółwiki będą większe to wtedy docelowo mają mieć solidnie drewniane ogrodzenie na powierzchni ok. 20m2, na chwilę obecną wybieg ma prawie 10m2. Urządzając go, zminimalizowałem występowanie tworzyw sztucznych, wyjątkiem jest basenik i oczywiście siatka:)
 
Wszystkie domki kamienne itp. są solidnie zabezpieczone, że nie zagrażają ich zdrowiu, woda w baseniku wymieniana codziennie, raz na czas zdarzy się, że postoi maksymalnie dwie doby (zazwyczaj gdy pada deszcz). Żadnych drapieżników co by mogły im zagrozić, w okolicy nie stwierdzono.

Poniżej kilka zdjęć podglądowych, niestety nie mam wgranych zdjęć gdzie widać dokładnie żółwiki.
« Ostatnia zmiana: 06.06.2017, 20:49:16 pm wysłana przez Nosferatu »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Całodobowy wybieg żółwików
« Odpowiedź #1 dnia: 06.06.2017, 22:02:52 pm »
No to mają kawał miejsca dla siebie :) ale ja bym jednak tą siatkę zmieniła, nawet pod kątem jest rewelacyjna do wspinaczki. Nigdy nie wiesz co tyl łobuzom do łebków przyjdzie ;)

Offline Safet

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
    • https://poznajrichevon.pl/idealny-krem-przeciwzmarszczkowy-40-czas-na-zdecydowane-dzialania/
Odp: Całodobowy wybieg żółwików
« Odpowiedź #2 dnia: 07.06.2017, 08:50:51 am »
Super wybieg, bardzo mi się podoba. Fajnie, naturalnie to wygląda, muszę pomyśleć o podobnym rozwiązaniu, bo wygląda rewelacyjnie :)