Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:43:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rotunda  (Przeczytany 72971 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #15 dnia: 14.05.2012, 23:43:05 pm »
Zapewne taka instalacja siatki będzie się wiązała z kosztami, bo żeby ją założyć musiałbyś chyba wpierw zbudować jakiś stelaż na nią lub choćby system palików dookoła wybiegu, i na tym rozłożyć siatkę jak namiot. Albo podwyższyć trochę murek z tych kostek i na nim rozpiąć siatkę?
« Ostatnia zmiana: 14.05.2012, 23:49:04 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #16 dnia: 15.05.2012, 06:03:35 am »
Myślę, że rozprzestrzenienie siatki jest rzeczą ważną, więc dasz sobie radę:D Zarówno asekuracja przed ptakami i owadami jest bardzo ważna:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #17 dnia: 15.05.2012, 11:49:05 am »
Siatkę raczej na zewnątrznej konstrukcji drewnianej trzeba by rozpiąć. Najlepiej zrobić ją podzieloną na pola, żeby łatwo się było do wybiegu dostać, nie ściągając całości. Siatka może być np. aluminiowa - o gęstych oczkach. Względnie, jeśli nie masz w okolicy jakiś większych drapieżników - to tanim kosztem można zaryzykować zakup siatki na ptaki do wieszania na drzewach i krzewach. Ona jest elastyczna i można by ją łatwo "naciągnąć" na obudowę rotundy i przytwierdzić np. przyciskając kolejną warstwą pustaków.
np. taka: http://www.siatkiplastikowe.com.pl/?p=productsMore&iProduct=4&sName=siatka-do-ochrony-przed-ptakami-5-x-10-m
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #18 dnia: 16.05.2012, 12:39:33 pm »
Widzisz i już masz doskonałą poradę jak to wszystko wykonać i z czego:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #19 dnia: 17.05.2012, 21:36:49 pm »
Mógłbyś też zasadzić truskawki, gadzinki podobno jedzą (mój nawet na nią nie spojrzał  ;D)
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #20 dnia: 18.05.2012, 10:40:59 am »
Jestem ciekawy czy zachodzą jakieś zmiany na tym wyjątkowym wybiegu:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #21 dnia: 20.05.2012, 10:21:29 am »
Kamil , ja też  :)
Przydałyby się jakieś aktualne fotki...  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #22 dnia: 20.05.2012, 11:14:17 am »
Widzisz Oliwka, kolejne dni mijają, może się w końcu doczekamy :D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #23 dnia: 21.05.2012, 16:31:25 pm »
Cierpliwości...  :D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #24 dnia: 21.05.2012, 19:18:35 pm »

np. taka: http://www.siatkiplastikowe.com.pl/?p=productsMore&iProduct=4&sName=siatka-do-ochrony-przed-ptakami-5-x-10-m


Ja mam właśnie taką siatkę,trochę było pracy przy naciąganiu,zawieszaniu,bo u nas są wysokie kaktusy.Druga sprawa,chcieliśmy mieć swobodne dojście do żółwi
Zobacz,może spodoba Ci się pomysł.U nas wygląda to tak :)
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-tosi/msg57299/#new
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #25 dnia: 23.05.2012, 22:48:50 pm »
Zaszły pewne zmiany, otóż wybieg zarósł trawą  :o która dzisiaj została wykoszona, przed koszeniem wyglądało mniej więcej tak:



ponadto poczyniłem pewne modyfikacje w 2 z 4 mniejszych domków, otóż usunąłem tylną ściankę, tak aby żółwie mogły na jesieni a może nawet w ciągu lata kopać w ziemi; dziś pewnie osobnik próbował coś tam zdziałać, ale widać płytka granitowa jest nie na jego pazurki:



kolejna modyfikacja obejmuje dodanie nowego elementu - labiryntu, z doświadczenia poprzednich lat wiem, że żółwie lubią przeciskać się przez ciasne szczeliny, pewnego roku na wybiegu znajdowało się mnóstwo kamieni i elementów z kostki, żółwie bardzo dużo chodziły ale i po sezonie miały pozdzierane skorupki. Ten labirynt pozostawia jednak trochę więcej miejsca niż szerokość żółwia (kilka zdjęć jeszcze przed koszeniem trawy, oczywiście żółwie znalazły sobie wygodniejszą drogę  <afro>):



wybieg znajduje się na ogrodzonej posesji, żadne psy tam nie przebywają, drapieżnych ptaków w okolicy nie odnotowałem, do żółwi chciałbym mieć swobodny dostęp wobec czego w najbliższym czasie nie planuje zakładanie siatki ochronnej, mimo wszystko dziękuje za porady, jak nie ja to na pewno inni użytkownicy forum na tym skorzystają.

Co do pojemnika z wodą, prawdopodobnie postaram się umieścić jakiś pojemnik z wodą w miejscu "pod deskami". W zacienionym miejscu prawdopodobnie nie będzie służył owadom, tylko żółwiom a i woda szybko nie wyparuje, będzie się znajdował prawdopodobnie gdzieś w tym miejscu, gdzie dziś żółwie grzecznie po godzinie 18:30 udały się na drzemkę, na pewno nie będzie w rogu, gdyż to miejsce może być zajęte:



poprzednia ścianka wspinaczkowa została zmodyfikowana, usunąłem kostki znajdujące się po prawej strony (gdyż była za stroma) i zastąpiłem je zwykła "ścianką ziemną" usypaną pod pewny kątem



na koniec kilka zdjęć ...:



i jeden filmik, który udało się nakręcić telefonem komórkowym ubiegłego lata  ;)

http://www.youtube.com/watch?v=7XdqozKpacU



« Ostatnia zmiana: 23.05.2012, 23:01:33 pm wysłana przez tomason »

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #26 dnia: 23.05.2012, 23:47:53 pm »
Wybieg fajny, inny niż wszystkie. Jeśli jesteś pewny tych drapieżników to OK, ale jak z tymi pszczołami?
Bardzo fajny tor przeszkód widać, że łobuziaki mają co zwiedzać i gdzie dreptać ;)
Bardzo fajny pomysł z labiryntem. Fajne kryjówki.
No i śliczne żółwie:D
Widać, że są ogromnie zadowolone z wybiegu ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #27 dnia: 23.05.2012, 23:58:19 pm »
I przeurocze zaloty :/

Pojemnik z wodą proponowałabym umieścić już dawno, szczególnie że mamy ostatnio wysokie temperatury i zapewne by się przydał.
I nie wiem czy cień to dobre dla niego miejsce, oby nie była zimna.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #28 dnia: 25.05.2012, 21:43:45 pm »
Wymiana ścianek na glebowe na pewno wyjdzie stepówkom-koparkom na zdrowie, i równie dużo uciechy będą mieć z tego labiryntu, już widać uskuteczniają wspinaczki :) Bardzo dobrze, że im tak urozmaicasz teren, bo jeżeli się tak często gryzą jak na filmie (aż mam ciary, straszne!!) to lepiej, żeby sobie często nie wchodziły w paradę. A może taka agresja była jedynie sezonowa? Jakiej płci są te żółwiki?

Woda wyziębiona w cieniu może być niestety przez gadziny omijana szerokim łukiem. A może by taki wodopój w zagródce zadaszyć samą siatką? Żółwiom zostanie wejście "przy ziemi", może jest szansa że owady się nie zlecą..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #29 dnia: 29.05.2012, 20:06:10 pm »
co do płci żółwi, wydaje mi się że oba to samce, niestety gryzą się dosyć często, czasem trzeba je rozdzielać aczkolwiek mniejszy żółw znalazł sposób na obronę, w przypadku "ataku" chowa się do skorupy i tylnymi nogami odpycha się do przodu uderzając większego żółwia "taranem", posiada także inny sposób obrony, otóż w pewnym momencie doznaje dużego przyśpieszenia w wyniku którego zdarza się, że duży żółw znajduje się nad skorupą mniejszego po czym mały żółw jest go wstanie przetransportować na swojej skorupie na większą odległość a czasem nawet przewrócić na skorupę:



brak tylnej ścianki znalazł swoje uwidocznienie już po kilku dniach, nie była to sprawka kreta, aczkolwiek efekty są podobne  :laugh::
myślałem że żółwie zaczną kopać w poziomie, jak się później okazało wybrały kierunek pionowy (miejsce wykopu oznaczone kolorem czerwonym)




różnica poziomów na wybiegu zewnętrznym sprawdza się doskonale, dzisiaj popołudniu żółwiki wygrzewały się w promieniach zachodzącego słońca pochylone nieco ku górze:




co do pojemnika z wodą, miejsce pod deskami jest zacienione mniej więcej do godziny 14, 15, potem promienie słoneczne zaczynają przygrzewać w tamtym miejscu, także ewentualna woda nie byłaby cały czas w cieniu, po południu by się podgrzewała na słońcu






« Ostatnia zmiana: 29.05.2012, 20:12:05 pm wysłana przez tomason »