Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:20:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rotunda  (Przeczytany 72977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Rotunda
« dnia: 03.05.2012, 20:42:14 pm »
Wybieg zewnętrzny ma kształt okręgu, ściany zostały wykonane z kostki brukowej, na wybiegu znajdują obszary zacienione o większej powierzchni przykryty deskami, 4 mniejsze domki oraz domek zewnętrzny. Wybieg posiada ponadto 3 poziomy wysokości, jeden z nich stanowi tunel prowadzący do obszaru przykrytego deskami oraz tuż przy wyjściu z domku zewnętrznego, jest on nieco wgłębiony w stosunku do przeważającej części wybiegu. Ponad poziomem "0" usypane zostały dwie górki z ziemi na które żółwie mogą się wspinać oraz które służą jako ściany działowe obszaru przykrytego deskami. Pomiędzy górkami, a tunelem znajduje się „teras” z ziemi szerokości mniej więcej jednego żółwia. Obszary najniżej usytuowane zostały wyłożone kamieniami.

Rotunda powstała jakieś 2 lata temu, wcześniej wybieg zewnętrzny miał kształt prostokątu.
w fazie początkowej wyglądała mniej więcej tak:



tunel, nasypy oraz prowizorka ścian wykonanych z kostki , które potem zostały przykryte deskami dając w ten sposób żółwiom cień, wyglądają mniej więcej tak:



wybieg posiada 4 mniejsze oraz 1 większy - zewnętrzny domek, z moich obserwacji wynika że żółwie lubią przebywać pod tymi zacienionymi terenami które mają większą powierzchnie, a więc najczęściej przebywają "pod dechami", potem w domu zewnętrznym a najrzadziej w którymś z 4 mniejszych domków. Obszar „pod dechami” został wykonany też żeby niemal każdego możliwego miejsca żółw mógł wspiąć się na górę, jak również z niej zejść.

kilka kolejnych zdjęć ( z przodu z lewej i z tyłu z prawej strony):



do domku zewnętrznego żółwie mogą dostać się przechodząc przez wykonany  przez człowiek :) „podkop”.



mniejsze domki zostały wykonane z jakiś płytek przykrytych innymi płytkami a następnie przysypanych ziemią:



efekt końcowy:



Na wybiegu znajduje się również miejsce do ścierania pazurków, takie do grzebania w ziemi, ale w tym roku nie cieszy się dużym zainteresowaniem jak w latach poprzednich. Budowa tego miejsce polega na tym, że jest ono stosunkowo niskie, ma wysokość jednego żółwia lub nawet mniej, czasami żółw żeby tamtędy przejść musi się przeciskać czyli grzebać pazurkami w ziemi, stąd ziemia w tamtym miejscu jest dobrze zryta.

z moich obserwacji wynika, że żółwie lubią chodzić zarówno tunelem jak i pokonywać drogę pod górkę i z niej schodzić, częsta zdarza mi się widzieć je przechodzące się górą po deskach.

wybieg nie posiada żadnej dodatkowej roślinności ani karmnika, żółwie karmione są z ręki, czasami też same coś podskubią

żółwie przebywają w nim 24/7

a oto jego mieszkańcy



Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #1 dnia: 03.05.2012, 22:44:11 pm »
Wybieg fajny, ale lepszy byłby w kwadracie, prostokącie chyba... ;) Jak dla mnie jets trochę zbyt mało naturalny. Koniecznie zrób tam busz kwiatów, posadź trzmielinkę i inne pierdółki to będzie cień ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #2 dnia: 04.05.2012, 12:43:55 pm »
Wybieg bardzo pomysłowy...:) Tylko też podpisuję się pod postulatem Wege - że przydałyby się jakieś krzaczki. Może być np. hibiskus, porzeczka, forsycja, trawy ozdobne. Coś co dałoby żółwiom nieco cienia i urozmaiciło powierzchnię.
Przydałby się też basenik z wodą - bo jednak stepówki rzadko, bo rzadko ale też piją.
I jakieś przekrycie siatką od góry - jak zostawiasz tam żółwie na noc.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #3 dnia: 06.05.2012, 15:13:25 pm »
Świetny wybieg, żółwie nie mają w nim szans na nudę. Dodaj tylko ten basenik wg rad ankan i będzie zupełny raj. A mieszkańcy - prześliczni! :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #4 dnia: 06.05.2012, 19:14:18 pm »
Wybieg przykuwa uwagę, ponieważ jest inny niż wszystkie:D Żółwikom będzie na pewno pasował:P Mimo, że są miłośnikami kątów, to myślę, że i tu się odnajdą bez problemu:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #5 dnia: 08.05.2012, 22:00:52 pm »
Z pewnością po tygodniu hasania będą znały wszystkie kąty  :D
dodanie pojemnika z wodą jest w tym przypadku ryzykowne gdyż niedaleko posesji znajdują się ule z pszczołami, i po kilku dniach od dodania baseniku w tym rejonie zapewne znalazłoby się dużo pszczół.

Oto co zrobiły po kilku dniach przebywania



czasami zdarz się że korzystają ze ściany wspinaczkowej, chociaż wydaj mi się że w dłuższej perspektywie czasowej ten element jest nietrafiony (prawdopodobnie cegłówki oraz kostki brukowe ustąpią miejsca ziemnemu nasypowi).



Kiedyś był też 3ci lokator, jednak pewnego letniego sezonu wybrał drogę przezimowania gdzieś na dworze w polskich warunkach klimatycznych. Znalazł się po niecałym roku (tak, tak - przeziomował) ale niestety niedługo po tym jak znów trafił do niewoli został ukąszony przez jakiegoś owada, pech chciał że ukąszenie znajdowało się w okolicy szyi, a dawka jadu w tak newralgicznym miejscu okazała się zbyt duża  :-[ pozostały mi po nim zdjęcia oraz skorupka, która użyźnia okoliczne pole. na zdjęciach to ten "szary"




Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #6 dnia: 08.05.2012, 22:08:38 pm »
Bardzo fajne zdjęcia, kiedy żółwik wychyla się spod deski :)
Świetne masz te żółwiki.
Szkoda, że temu, któremu udało się przeżyć zimę na wolności, zginął w tak tragiczny sposób :(
Ogólnie wybieg jest świetny, sporo kryjówek, sporo miejsca do zwiedzania. Żółwiki na pewno bardzo zadowolone ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #7 dnia: 08.05.2012, 22:17:58 pm »
Piękne żółwie. Wszystkie z jednego źródła? Od dawna je masz, hodowla czy odłów?

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #8 dnia: 08.05.2012, 23:46:42 pm »
największy żółw pochodzi podobno z hodowli i urodził się w niewoli, został zakupiony kilkanaście lat temu za symboliczne 5 złotych, mniejszy żółw pochodzi z zakupu ze sklepu zoologicznego wydatek rzędu 30 zł, trudno mi powiedzieć czy urodził się w niewoli czy został złapany gdzieś na stepie, przez pierwsze miesiące od zakupu był bardzo niemrawy i bardzo sztywny, ale po okazaniu mu "miłości" nieco rozluźnił się oraz zaczął bardzo chętnie i łapczywie przyjmować pokarm dawany z ręki, żółw ten kupowany był w zimie, a transportowany w kieszeni kurtki. trzeci żółw był zakupiony w tym samy zoologiku kilka lat później. Żółwie różnią się wiekiem, nie pochodzą z tego samego źródła, prawdopodobnie są tego samego gatunku.

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #9 dnia: 09.05.2012, 06:54:08 am »
Śliczne masz te żółwiki, a jakie urwisy  :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #10 dnia: 09.05.2012, 08:29:35 am »
Zapewne gatunek jeden - stepowe :) zastanawiałam się tylko czy ten sam podgatunek bo są bardzo do siebie podobne.
A są to samice?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #11 dnia: 09.05.2012, 13:02:44 pm »
Ten wybieg jest zupełnie jak wielki plac zabaw na żółwi. Kiedy oglądam takie zdjęcia jak Twoje, myślę sobie, że jeszcze w zeszłym roku widywałam tego typu wybiegi głównie gdzieś na forach zagranicznych. A teraz proszę! Mamy już własne wzory do naśladowania.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #12 dnia: 09.05.2012, 13:15:54 pm »
Fajne jest to, że ile ludzi tyle pomysłów na wybieg. Każdy dzieli się swoimi pomysłami i doświadczeniami z czego mogą korzystać inni. Często podpatruję wyposażenia terrariów czy wybiegów innych użytkowników, żeby żółwiki miały jak najlepiej. Korzystam z rad bardziej doświadczonych hodowców żółwi.
Od każdego można coś podpatrzeć. Ten okrągły wybieg bardzo mi się podoba i jak kiedyś będę miał do tego warunki to pewnie też przynajmniej na jeden sezon spróbuję taki stworzyć ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #13 dnia: 11.05.2012, 20:14:42 pm »
Skoro w sąsiedztwie tyle pszczół, że obawiasz się wstawić talerzyk z wodą, a w dodatku jeden gadziorek zginął od owadziego ukąszenia, to może warto wybieg przekryć siatką z gęstszych oczek?
A zdjęcia świetne, zwłaszcza z gramoleniem się spod desek oraz to całej gromady z jednym żółwiem ziewającym :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Rotunda
« Odpowiedź #14 dnia: 14.05.2012, 21:54:59 pm »
tak jak jest pszczoły omijają teren wybiegu zewnętrznego, latają innymi korytarzami, w poprzednich latach był umieszczony pojemnik z wodą, żółwie rzadko z niego korzystały, a pszczoły szybko wyniuchały, pomysł z siatką jest całkiem dobry ale kosztowny, poza tym jaką siatkę wybrać, jak ją zainstalować?