Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie
Żółwie lądowe => Terrarium i wybieg => Wybieg => Wątek zaczęty przez: only4fun w 13.05.2011, 14:38:05 pm
-
W związku z tym, że nie można odświeżać tematów, a nikt nie odpowiedział na moje pytanie w tym wątku (http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/szklarnia-3298/msg40825/#msg40825), muszę je zadać jeszcze raz:
Jaki materiał jest najlepszy (czyt. przepuszcza promienie UV) do budowy mini szklarni dla żółwia? Wyczytałem, że zwykłe szkło nie przepuszcza promieni UV, natomiast przepuszcza je szkło kwarcowe. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć ofert sprzedaży szklanych tafli tego materiału, tym bardziej ceny. Co myślicie o plexi? Wprawdzie do najtańszych nie należy, ale gdyby przepuszczało UV to mógłbym trochę kupić.
-
Szkło nie przepuszcza UVB. Najepiej to kup poliwęglan - może być cienki komorowy - jest lekki i jeszcze stosunkowo niedrogi.
Względnie możesz szklarnię zrobić z grubej foli.
-
Szkło kwarcowe chyba jest bardzo drogie, ale można popytać o cenniki, udało mi się znaleźć jakieś dwie firmy które robią z niego płyty a nie tylko części --> http://www.continentaltrade.com.pl/Articles/view/449/PLYTY-Z-CZYSTEGO-STAPIANEGO-KWARCU-GE214P-i-GE124 i --> http://www.wegierglass.com.pl/szklo-kwarcowe,143,1.html. Co do poliwęglanu, standardowo płyty pokrywane są filtrami uv więc przy zamawianiu trzeba zaznaczyć, że koniecznie chcemy bez filtra. Ja mam daszek z płyty PMMA UVD, czyli pleksi przepuszczającego uv i jak już pisałam w poprzednim wątku, do tanich to niestety nie należy, szczególnie przez to, iż trzeba kupować całe arkusze, tak jak przy płytach osb. Jednak jestem bardzo zadowolona z efektu :)
-
Rzeczywiście szkło kwarcowe jest cholernie drogie. Ale ten poliwęglan w całkiem przystępnej cenie. Komorowy jest mało przejrzysty, jednak z powodzeniem można go wykorzystać na boki. Górę natomiast zrobię z droższego - litego - bo jest przejrzysty. Będę musiał się dogadać ze sprzedającym, bo nie wiem czy można kupić tak małą powierzchnię w porównaniu z całym arkuszem, która przepuszcza UV.
Dzięki za odpowiedzi.
-
Czy ten poliwęglan bez filtrów UV przypadkiem po jakimś czasie ekspozycji na promienie świetlne się nie odbarwia/wybarwia/pęka? Bo jeśli to ma być rozwiązanie na 2-3 lata to jest to dość duży wydatek.
-
Czy ten poliwęglan bez filtrów UV przypadkiem po jakimś czasie ekspozycji na promienie świetlne się nie odbarwia/wybarwia/pęka? Bo jeśli to ma być rozwiązanie na 2-3 lata to jest to dość duży wydatek.
Aj, rzeczywiście.. rozglądam się, a na stronach takie informacje: "Poliwęglan nie jest odporny na działanie promieniowania UV dlatego pokrywa się go od strony narażonej na promieniowanie warstwą akrylu." (http://www.carportplanet.pl/list,188,Poliw%C4%99glan_komorowy.html) i jeszcze: "Płyty poliwęglanowe montowane na zewnątrz, czyli poddane działaniu promieni słonecznych, muszą być pokryte filtrem zabezpieczającym przed działaniem promieniowania UV. Większość płyt poliwęglanowych jest standardowo jednostronnie zabezpieczona powłoką UV." (http://www.eskade.pl/?m1=poliweglan) Trochę kiszka :/
-
Właśnie :( Chyba będę musiał kupić plexi UVD, jak Ty semiramida. Dzięki za pomoc.
-
Nie ma sprawy :)
-
No właśnie, sporo czasu minęło, a szklarni jak nie było tak nie ma... trochę drooogi interes z tą plexi, no i kiepsko z dostępnością. Zdecydowałem, że szklarnię zrobię ze zwykłego szkła. 150x100cm powinno starczyć. Zresztą i tak będzie w niej tylko w pochmurne dni, bo wątpię żeby wysiedział tam w upały. W przyszłym tygodniu zabieram się do roboty! :D
-
A może zwykła folia?Ja tak mam.
-
Też mogłaby w sumie być, ale szkło mam za free :)