Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:25:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tarasowy spacerniak Leona  (Przeczytany 38251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Tarasowy spacerniak Leona
« dnia: 08.07.2009, 12:45:31 pm »
Witam,
Chciałam Wam pokazać tarasowy wybieg Leona  :)  Jest on jeszcze w trakcie przygotowania, więc może macie jakieś sugestie, porady, propozycje.


Skrzynia ma wymiary 240 x 115, Leon jest mały, mieści się na dłoni, więc myślę, że miejsca do spacerów mu wystarczy.
Taras ma ekspozycję południowo-zachodnią, więc będzie ciepło i słonecznie (jak tylko w końcu przestanie padać).
Część z ziemią znajduje się pod zadaszeniem tarasu, więc będzie tam sucho. W tej części planuję umieścić miseczkę-basen i jedzenie.
W drugiej części wysiałam mieszankę traw łąkowych (narazie widze tylko trawę i kończynę, no ale zobaczymy). Po ostatnich ulewnych deszczach trawa zaczęła mi gnić, myślę o daszku z plexi.

Dołączam jedno z najnowszych zdjęć: Leon zdobywca na korzeniu  ;) Staram się go nie przekarmiać, ale czy ostatni przyrost nie jest za wielki? Leon jest u mnie od listopada 2009.



Czekam na opinie i komentarze. Pozdrawiam
PS: Co robię nie tak, że wklejają mi się linki a nie zdjęcia?

---
Dodano tagi do linków, tak że już sie wyświetlają
Beata

« Ostatnia zmiana: 13.03.2010, 21:46:01 pm wysłana przez Beata »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #1 dnia: 08.07.2009, 13:10:05 pm »
Jak dla mnie wybieg super..:) Żółwik też śliczniutki...:)
Zółwik mieści sie do kryjówki, bo wydaje mi się mała? I nie wiem, czy miski z wodą nie lepiej na trawie umieścić - bo tak to ciągle będzie do niego naniesiona ziemia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #2 dnia: 08.07.2009, 13:12:03 pm »
Hej,

wybieg pierwsza klasa  :D Choć żółwie lubią takie busze, to ja jednak bym tą trawkę chyba troszkę przyciął i dorzucił coś tam jeszcze żółwikowi do wspinaczki, np. jakiś korzeń.  Daszek z plexi nie jest złym pomysłem, przepuszcza nawet promienie UV, ale mimo wszystkie trochę je hamuje, a szkoda. Może lepiej byłoby po prostu wybieg podczas deszczu czymś przykryć?!

Żółwik też wspaniały. Widzę, że to grek. Dlatego może fajnie byłoby mu zasadzić na wybiegu jakieś rośliny śródziemnomorskie, takie jak: lawenda, szałwia, rozmaryn, tymianek, itp.., W miejscu gdzie rośnie trawa na pewno by się jeszcze na którąś z tych roślin miejsce znalazło  ;) One nie tylko ładnie pachną ale i się też równie dobrze prezentują.

Aby na forum wyświetliło się zdjęcie, a nie link, musisz wstawić odpowiedni kod, którym opatrzone jest każde zdjęcie na imagic.pl Zdjęcia mają po kilka kodów i wybierz ten, który przeznaczony jest na forum - powinno być to opisane.  

Co do przyrostu to faktycznie niewielki ma, ale żółwik ma przepiękny pancerz, także za bardzo bym się nim nie przejmował.
Listopada 2009 jeszcze nie było. Przypuszczam więc, że chodzi Ci o listopad 2008 ?! ;)
« Ostatnia zmiana: 08.07.2009, 13:18:01 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #3 dnia: 08.07.2009, 13:20:56 pm »
Leon jest mały, do kryjówki się mieści i może się w niej obrócić. Ale on nigdy nie korzysta z kryjówek, próbowałam już przeróżnych, małych, większych, bardziej, mniej wkopanych... On uwielbia zakopać się cały w ziemi i tak śpi.
Faktycznie teraz mam miseczkę z wodą na ziemi i woda cały czas jest czarna, nie nadążam z wymienianiem. I z przyzwyczajenia chciałam ją znowu na trawie postawić  :-[

Dostałam od rodziców sadzonkę dębu, która wkopałam, jednak chyba z niej zrezygnuje i faktycznie zamienię na rośliny bardziej śródziemnomorskie. W swoim zielnym ogródku mam tymianek, szałwię i rozmaryn, dokupię lawendę i będzie piękne  ;D

Wczoraj kupiłam nożyce do obcinania trawy (zwykłymi nozyczkami cieżko szło) i będę przycinała  :)

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #4 dnia: 08.07.2009, 13:23:02 pm »
no i oczywiście maiłąm na myśli listopad 2008  ::)

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #5 dnia: 08.07.2009, 13:23:58 pm »
W swoim zielnym ogródku mam tymianek, szałwię i rozmaryn, dokupię lawendę i będzie piękne  ;

... oczywiście nie musisz posadzić tych wszystkich roślin. One i tak z biegiem czasu się rozrastają. Tak tylko wypisałem wszystkie jakie mi w tym momencie wpadły do głowy  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #6 dnia: 08.07.2009, 14:25:27 pm »
Własnie z tego powodu stawiam podstawek z wodą wśród trawy. Specjalnie w miejscu na podstawek jej nie sieję, tylko dookoła. Ale u siebi możesz obciąć trawę w miejscu na podstawek i go wpasować. Na pewno woda dłużej będzie czysta. Zółwik przebywa na wybiegu całą dobę?
W terra trawy nie mam - bo urosnąć nie może - więc basenik jest obłożony wkoło kamieniami. Nie do końca to jednak go zabezpiecza przed nanoszeniem ziemi przez żółwia...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #7 dnia: 08.07.2009, 15:47:29 pm »
To jest taras w mieszkaniu do którego się przeprowadzam. Oczywiście wszystko sie przesuwa...wrrr..miałam tam mieszkać od czerwca a wygląda na to, że będzie to przełom lipiec/sierpien. Zółw ma w tej chwili mini wybieg w sporej plastkowej kuwecie na balkonie (trochę trawki, poziomka, kamienie, korzenie). Szkoda mi bardzo, że duży spacerniak stoi pusty, ale trochę sie boje zostawić go tam samego - jest to w drugim końcu miasta i nie bardzo moge tam codziennie jeździć. Obawiam się tych strasznych ulew...Gdyby prognozy pogody były lepsze mógłby tam być sam, ale tak to się boje zalania...
Czy zawieść go tam, niech się cieszy chwilami słońca a w czasie deszczu sobie poradzi? W tej suchej części usypałam górkę z ziemi, żeby było podwyższenie i nie zalało w czasie ulewy.


Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #8 dnia: 08.07.2009, 17:51:34 pm »
Ja bym chyba jednak poczekał, aż się pogoda bardziej ustabilizuje. Inna sprawa byłaby gdybyś mogła tam codziennie do żółwika zaglądać, a tak raz się mocniej rozpada i może zatopić cały wybieg razem z Leonem. Lepiej jest mieć to mimo wszystko na oku. Poza tym kto w tym czasie karmiłby żółwika, skoro byś go codziennie nie odwiedzała? ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #9 dnia: 09.07.2009, 08:38:29 am »
cześć,
zrobiłaś świetny użytek z nowego tarasu - wybieg jest świetny. duuużo miejsca, wiele możliwości "umeblowania" jest gdzie poszaleć ;). kiedy Leon będzie szedł spać zaprowadź go do jego kryjówki i tam zostaw. to samo zrób następnego dnia a on szybko przyzwyczai się do niej. dobrze by było gdyby tam spał właśnie ponieważ w czasie deszczu będzie zabezpieczony. proponował bym również ustawić kryjówkę wejściem do mieszkania będzie jeszcze bardziej osłonięta od wiatru i deszczu.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #10 dnia: 09.07.2009, 13:36:59 pm »
Pełny profesjonalizm, bardzo mi się podoba wybieg.


Czy wyraziła byś zgodę na możliwość użycia fotografii z Twoim żółwiem na potrzeby serwisu?? Na tapetę itd.

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #11 dnia: 09.07.2009, 14:53:20 pm »
Oczywiście, wyrażam zgodę  :)

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #12 dnia: 17.07.2009, 14:42:48 pm »
Przesyłam spacerniak po kilku, sugerowanych przez Was zmianach: m.in wymiana roślin na bardziej "śródziemnomorskie" (tymianek, lawenda, szałwia)
Wejście do kryjówki przysłoniłam trochę lawendą i zrobiłam "plac zabaw"







Ach, żeby się juz przeprowadzić!
Mam tylko problem z istną inwazją mszyc, muszę chyba kupić produkt do stosowania na warzywa jadalne, powinien być chyba bezpieczny dla żółwia?
Dodatkowo przeprowadzi się tam najwcześniej za jakieś 2-3 tygodnie.

---
Poprawiono linki.
Beata
« Ostatnia zmiana: 13.03.2010, 21:47:38 pm wysłana przez Beata »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #13 dnia: 17.07.2009, 14:54:04 pm »
Wybieg jest po prostu rewelacyjny....:) Maly żółwiowy raj...:)
Szkoda, że żółwik dopiero za 2 tygodnie się tam będzie mógł przeprowadzić.

Z preparatami na mszyce doświadczenia nie mam. A gdzie siedzą? Na roślinkach w terra?
Lepiej dla bezpieczeństwa byłoby nie sypać nim roślin które żólw może zjeść.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline dagtum

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 3
Odp: Tarasowy spacerniak Leona
« Odpowiedź #14 dnia: 17.07.2009, 15:28:36 pm »
Są wszedzie!!!, oblepiają całą trawę, łażą po skrzyni, normalnie pielgrzymki....
Zwykle mam sporo roślin na balkonie, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam, chodzą po skrzyni normalnie takimi wężykami jedna za drugą...
Obawiam się, że bez chemi się nie obędzie. W zeszłym roku hodowałam pomidorki koktajlowe w doniczce i tez miałam mszyce (ale nie takie ilości!) i wtedy Pani w ogrodniczym poleciła mi taki środek nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt, że normalnie po 3 dniach można było te pomidory jeść