Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:54:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)  (Przeczytany 9283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« dnia: 07.03.2016, 19:24:28 pm »
Witajcie, powoli zaczynam planowanie wybiegu na balkonie - poczytałem wątki, obejrzałem zdjecia często wspaniałych wybiegów, ale nadal chcę wyjaśnić kilka wątpliwości.
Wybieg będzie miał około 1mx1.2m, dla żółwia stepowego.

Wstępny plan jest taki: "skrzynka" z osb, ścianki o wysokości 15cm. Całość lekko nachylona i dno podziurkowane z nizszej strony nachylenia dla drenażu. Wzdłuż całości pionowe listwy, wzdłuż których rozpięta "miękka" siatka ze sztucznego materiału.

I teraz pierwsze pytanie: czy na dno sypać żwirek? Kompletnie nie znam się na hodowli roślin.

Skrzynkę do wypełniam ziemią ogrodową - warstwa 10cm. Na to po całości darń (kupię po prostu 1m2).

I kolejne pytanie: z tego, co widziałem na tym forum, polecacie darń. Jednak fora zachodnie twierdzą, że dla stepka to niedobry teren, bo może być zbyt wilgotny, co doprowadzi do różnych chorób. Więc jak? Ziemia z gliną, czy darń?

Reszta wybiegu to kosmetyka - kamyki do wygrzewania, jakieś korzenie, ceramiczna płytka jako stołówka, doniczka  i jakiś mały domek na zimniejsze dni (zapewne z plastku, żeby przepuszczał światło.

Co o tym sądzicie?

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #1 dnia: 07.03.2016, 22:51:08 pm »
Jakie rośliny chcesz tam sadzić? ja jestem za darnią, ale nie kupną.Wykop ją sam , najlepiej taką gdzie już rosną chwasty jadalne- przez jakiś czas żółw będzie mógł to jeść. Wilgotność darni można kontrolować podlewaniem i darń jest zbita nawet sucha się nie rozsypie a jak ziemia z gliną wyschnie to się stanie sypka a żółw będzie się zapadał. Możesz np wykopać trzy kwadraty 40/40 cm i ułożyć w skrzyni w odstępach a pomiędzy wsypać ziemię ogrodową i powkopywać w nią parę otoczaków ( nie za głęboko) dla lepszej stabilizacji. U mnie w terra to się sprawdza. Możesz też darń dać na całość.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #2 dnia: 08.03.2016, 08:22:30 am »
Dzięki za odpowiedź! A jaka jest różnica między darnią kupną a kopaną, prócz tych chwastów do jedzenia? Rozumiem też, że taka wykopana darń też na warstwę ziemi.
Raczej nie będę nic sadzić (wierz mi, nawet kaktusy mi umierają), tylko przynosić świeże ze spacerów z dziećmi (dla to nich to fajny obowiązek do pamiętania).

Ziemia z gliną, nawet po wyschnięciu, tworzy bardzo fajne podłoże i żółw się w nim nie zapada, a łatwo rozkopuje. Wiem, bo mam teraz w domowym terra. Minusem jest błoto, które w terra balkonowym będzie się tam robić po deszczu :/

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #3 dnia: 08.03.2016, 11:24:19 am »
Na około 80 litrów ziemi dałam 5 opakowań gliny a żółw się zapadał.  Dopiero po jakimś czasie jak dodałam darń, uklepałam, podlewałam i znowu uklepałam to coś z tego wyszło. W drugim terra mam tylko darń. Darń kopaną możesz wykopać na jaką głębokość chcesz i jest naturalna, niepryskana, nienawożona.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #4 dnia: 08.03.2016, 12:01:22 pm »
U mnie ziemia z gliną też jest tak ubita, że żółwie się nie zapadają. Ale jestem za darnią, ładniej to wygląda nawet jak jest wyschnięta :)

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #5 dnia: 08.03.2016, 14:29:45 pm »
Ja właśnie w domowym dałem około 70-80l ziemi i 8l gliny wędkarskiej.
Darń faktycznie ładniej wygląda, ale nie bardzo mam gdzie wykopać - nie będę trawnika w parku niszczyc (dlatgo chciałem kupić)... Pomyślę. Najważniejsze - wasze żółwie nie wilgną na darni? Na forach angielskich stanowczo odradzają darń/trawę (i np. polecają mieszaninę ziemi i piasku 'piaskownicowego'). A czy w darni żółw też może sobie kopać?

A jeśli macie tylko ziemię itp. to czy po deszczu nie robi wam się straszne błoto? Wiadomo, że u nas pogoda inna niż na stepach Kazachstanu i częściej pada, więc i błoto częstsze i dłuzej schnie... Z kolei z darnią nie ma błota, ale trawa mokra też nie miła żółwiej skorupie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #6 dnia: 08.03.2016, 18:52:46 pm »
Odpowiedzią na problem z błotem jest... zadaszenie wybiegu ;) u mnie akurat stał tak że nawet jak lało to nie było powodzi. No i ważne jest żeby kryjówka była zrobiona tak żeby jej nie zalewało.

Dorosły żółw poradzi sobie z kopaniem w darni bez problemu. Myślę, że i młody jak będzie uparty to dół wykopie. Ja mam greki, to nie są aż takie kopacze jak stepowce ale podeschniętą darń potrafiły trochę rozgrzebać.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #7 dnia: 09.03.2016, 08:36:23 am »
No właśnie teraz kombinuję, jak zadaszyć, żeby słońca nie zasłonić - jakiś taki ruchomy dach musi być. Co do kryjówki - planuję spadek, a kryjówkę umieścić w gornym rogu wybiegu, wtedy będzie tam w miarę sucho.
Myślałem też o takim "domku" na chłodniejsze dni i wymyśliłem dwie opcje: kupić ocieplaną budę dla kota, wadą jest to, że w środku jest ciemno, albo opcja druga: plastkiowa, przezroczysta skrzynka odwrócona do góry dnem, wkopana w podłoże, z wyciętymi 'drzwiami'. A wy co proponujecie?

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #8 dnia: 09.03.2016, 09:36:49 am »
Ja bym nie dawała żadnego plastiku w upał może tam się zrobić za gorąco. ja bym raczej o styropianie pomyślała, są takie skrzynki nawet gotowe.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #9 dnia: 09.03.2016, 13:00:18 pm »
Ciemność w kryjówce to akurat plus a nie minus - to ma być dla żółwia spokojne miejsce do odpoczynku i ochrona przed słońcem. Przezroczysta skrzynka mu tego nie da.
Co to miejsca na chłodniejsze dni - styropian zapobiegnie uciekaniu ciepła od środka, przy czym żółw sam go nie wytwarza. Stepowiec spokojnie powinien wytrzymać temperaturę 10 stopni, więc bardziej skupiłabym się na tym, żeby kryjówka po prostu chroniła przez zawieruchą i deszczem.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #10 dnia: 09.03.2016, 20:55:50 pm »
Ktoś na forum niedawno podsunął wspaniały pomysł na kryjówkę dla zółwia w postaci wydrążonej w środku dłutem połówki pnia drzewnego. Bardzo ładnie to wygląda i żółwie chętnie z takich kryjówek korzystają, z wykonaniem też nie powinno być kłopotu.
Co do podłoża to krytykować darń może chyba tylko ten kto jej nigdy nie używał, jedynym jej minusem jest to że prędzej czy później (u mnie na ogół prędzej...) zostanie przez żółwia zniszczona.
U siebie mam na wybiegu twarde klepisko (typu "ziemia z gliną" ale ze znaczną przewagą gliny) którego największą wadą jest to że gdy wyschnie na wiór to zaczyna pylić. Zwilżam je więc latem regularnie a dla zapobiegania wysychaniu  posypałem je ok. 3 cm warstwa ściółki leśnej (kora, igliwie, zeschnięte liście, cienkie gałązki itp). Takie podłoże też sprawuje się nieźle a nie trzeba o nie dbać tak jak o darń, latem wystarczy spryskać od czasu do czasu wodą.
Rozmięknięciu klepiska w czasie deszczu zapobiegnie jego lekkie nachylenie  w kierunku jednego z rogów, na wybiegu balkonowym konieczny będzie  drenaż w najniższej części.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #11 dnia: 10.03.2016, 12:24:59 pm »
Super, dzięki wszystkim za sugestie, efekty pracy postaram się tu zademonstrować. Ostatnie pytanie - czy te płyty OSB, z których będę składać "skrzynię" czymś lakierować?

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg balkonowy (tak... kolejny)
« Odpowiedź #12 dnia: 24.04.2016, 12:45:06 pm »
Wybieg od jakiegoś czasu jest gotowy, mam jednak wątpliwości, czy wciąż dość niskie temperatury nie zaszkodzą żółwiowi - 15 stopni w dzień to nadal rzadkość, a w nocy spada nawet do okolic 0. Może jakąś taką szklarniową konstrukcję na ten wybieg nałożyć?