Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:26:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybieg dla Tuptusia  (Przeczytany 22242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Wybieg dla Tuptusia
« dnia: 12.06.2013, 13:12:36 pm »
Kochani,
mam dobre wieści  :D W dniu dzisiejszym, razem z nową szafą przyjechał dla mnie wybieg balkonowy - co prawda wygląda jak wielka szuflada, ale dla Tupcia starczy  ;) Już niebawem wrzucę fotki i będę systematycznie informować Was moi mili jak udekoruję nowe terrarium.
Póki co jadę do rodziców po ziemię, którą rozłożę na części skrzyni. Mój mały przyjaciel jest już coraz śmielszy i skutecznie tłamsi darń. Także zastanawiam się nad jej funkcjonalnością. Życzcie mi powodzenia!
Chciałabym również żebyście mi napisali jakie kwiaty/roślinki mogę zasadzić na wybiegu żeby to wszystko miało ręce i nogi.
Czy bratki mogę kupić na ryneczku i przesadzić w ziemię? Czy nawóz z takich kwiatów doniczkowych nie zaszkodzi mojemu przyjacielowi jeśli miałby ochotę spróbować?
Pozdrawiam serdecznie  :-*
Ilka  :P

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #1 dnia: 12.06.2013, 13:14:27 pm »
Dla żółwia jest mało istotne czy wybieg wygląda jak wybieg czy szafa czy szuflada, ważne żeby było słoneczko, roślinki, ziemia ;)
Spis roślin na wybieg masz tutaj: http://forum.zolw.info/wybieg/rosliny-do-wybiegu-ogrodowego/

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #2 dnia: 12.06.2013, 13:30:21 pm »
Przesyłam obiecane zdjęcia skrzyni.
Jej wymiary to 85 cm/45 cm. Wysokość 20 cm  :)
Trzeba teraz pogłówkować jak udekorować letnią chałupkę dla jółwia ninja  :laugh:

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #3 dnia: 12.06.2013, 13:31:35 pm »
Ty możesz główkować i planować a żółwik pewnie i tak poukłada po swojemu ;) powodzenia :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #4 dnia: 12.06.2013, 13:41:45 pm »
Podejrzałam gdzieś na forum fajny pomysł... wysypana wysepka z drobnych kamyczków. Tylko pytanko czy dla żółwia lamparciego są ok?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #5 dnia: 12.06.2013, 16:22:15 pm »
I elegancka skrzynka..:)
Fragment terenu z kamieniami może być - tylko nie mogą być b. drobne bo żółw może jakiś połknąć, więc jakies żwirki odpadają. No i nie należy dawać ostrych bo sobie plastron porysuje.
Dla lamparcich też nie za dobre są duże różnice w wysokości terenu bo one jak się wywalą to potem ciężko się z powrotem obracają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #6 dnia: 12.06.2013, 16:30:37 pm »
U rodziców jest dosyć sporej wielkości skalniak, także mam nadzieję, że coś powybieram... Wszystkie rady biorę sobie do serduszka i liczę na więcej. A co do wywracania, to mój maluch już parę razy tańczył breakdance, więc wiem coś na ten temat  ;D ale dobra mama uratowała synka..
Tylko Aniu napisz mi proszę czy można kupić roślinki w doniczkach i zasadzić w moim wybiegu, bo trochę obawiam się, że mogą być pryskane itp. no ale przykładowo bratków nie wykombinuje  :(

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #7 dnia: 12.06.2013, 19:42:33 pm »
No to najważniejsze już masz, a teraz najprzyjemniejsza i najfajniejsza praca-urządzanie, mnie sprawiło to mnóstwo frajdy, Tobie na pewno też sprawi ;)
 Na skalniaku mamy, na pewno znajdziesz fajne kamienie, wybieraj takie najbardziej płaskie, jakiś korzeń też by fajnie ozdobił wybieg, no i roślinki ja mam poziomki kupione na rynku, ale też mam zasiane nasiona poziomki, dopiero wschodzą  w donicy, mam też kilka donic zasianej bazylii i bratki też wysiałam, ale one akurat kiepsko mi rosną, mam jeszcze w donicach też wysiane rukole i roszponkę, ślicznie ozdabia mi pozostałą część wybiegu i jaka wyżerka dla skorupki, sadzone na ziemi bez nawozów,mozę też sobie coś z tego wybierzesz i zasiejesz, bądź kupisz sadzonki.Aha i jutro planuję kupić na przywitanie Erniego bratki w doniczkach, ale będzie demolka :laugh:
A jaką planujesz mieć kryjówkę na wybieg?
Pozdrawiam Beata :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #8 dnia: 12.06.2013, 22:11:57 pm »
Będę musiała coś pokombinować. Na chwilę obecną Tupson będzie musiał zadowolić się tym co przywiozłam od rodziców. Przyjechały ze mną dwa wory ziemi, kamienie dosyć spore (zobaczę, które są odpowiednie), roślinki: truskawka, babka lancetowata, mięta, mlecz i sporo chrzanu, który mam nadzieję posłuży za schronienie dla Tupa. Wszystko to zamierzam wkopać! Konary drzew miałam pocięte przez Tatę, ale bałam się, ze taki maluch może się pokaleczyć i z premedytacją nie wzięłam... Co do kryjówki to zakosiłam Rodzicom doniczkę  ;D Środek wysypię drewienkami bukowymi, natomiast wierzch przykryję darnią (gdzieś podpatrzyłam na forum i wygląda to bosko)! Chciałam przykryć donicę trawą ale szczerze mówiąc zapomniałam ukopać z ogrodu  :( i przypomniało mi się dopiero w Łodzi  :(
Jutro działam. Trzymajcie kciuki, życzcie powodzenia  8)
Buziaki przesyła Ilka z Tuptusiem, który tak się wychasał na balkonie, że o 18 usnął jak małe dziecko  :D
 

Dodano 13.06.2013, 09:26:16 am
i chrzan po nocy mi zdechł  :(
 

Dodano 13.06.2013, 21:20:05 pm
I masz babo placek...  :(
Od samego rana zła passa. Najpierw zdechły mi roślinki, które ukopałam z korzeniami, później kiedy zapełniałam wybieg ziemią okazało się, że jest jej po pierwsze: zbyt mało, a po drugie: chyba mama ukopała część mrowiska  :o
Pomimo tego nie poddałam się i koło południa, kiedy słonko zaczęło ogrzewać balkon Tupcior spacerował już po nowym wybiegu. Nie jest to jakieś ,,och i ech" ale ,,jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma"! Niebawem znowu ruszę do rodziców i wtedy mam nadzieję wymyślę jakieś małe dzieło sztuki.
Pozdrowienia dla Wszystkich  :-*
« Ostatnia zmiana: 13.06.2013, 21:20:06 pm wysłana przez Lulka »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #9 dnia: 14.06.2013, 12:49:19 pm »
Wyszło ładnie..:)

A roślinki podlałaś? Na razie się nie zniechęcaj - bywa tak, że przesadzony mlecz czy babka wyglądają na zwiędnięte, ale jak się je podlawa to odżywają po jakimś czasie.

A mrówki udało Ci się opanować?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #10 dnia: 14.06.2013, 13:09:50 pm »
Aniu, dziś będę ponownie u Rodziców także postaram się wykopać trochę ziemi. Zastanawiam się nad ponownym zamieszczeniem darni w terrarium. Po paru dniach śmierdzi jak w chlewiku. Zapewne jest to spowodowane złą wentylacją w szklanym terra. Może po prostu ukopać ziemię i umieścić w terrarium zamiast co kilka dni robić porządki? Nie da się ukryć, że dla mnie kobiety ciężarnej byłoby dużo prostrze rozwiązanie. Możesz mi powiedzieć jakie rozwiązania są najkorzystniejsze? Pozdrawiam Cię serdecznie.
PS. Co do mrówek to żyją sobie w darni. A może już uciekły  :D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #11 dnia: 14.06.2013, 13:40:32 pm »
Oj, jak musisz co parę dni wymieniać to lepiej byłoby coś bardziej na stałe zrobić.
Ja tam raz na pół roku podłoże zmieniam, zgłupiałaby jakbym nawet co tydzień musiała to robić.

Spróbuj z samą ziemią zatem - tylk sprawdź jej konsystencję, jak jest sypka i pioaszczysta to trzeba do niej gliny będzie dodać. A najwyżej darń daj tylko na kawałku - żeby Tuptuś miał co sobie poskubać.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #12 dnia: 14.06.2013, 13:57:17 pm »
Mi też na początku padły roślinki świeżo posadzone na wybiegu, ale kiedy podlewałam po kilku dniach odżyły i teraz pięknie rosną  ;)
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #13 dnia: 14.06.2013, 23:01:35 pm »
Prezentuje się świetnie, gratuluję ;D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wybieg dla Tuptusia
« Odpowiedź #14 dnia: 21.06.2013, 09:14:00 am »
Wczoraj byliśmy na wsi, a że działka ogrodzona murem betonowym to Tupcio umiaru w ucieczce nie znał. Wszyscy się dziwili jak taki mały żółwik może tak szybko chodzić?  :laugh: Przywieźliśmy mnóstwo smakołyków (pokrzywa, agawa, liście; chrzanu, winogron, truskawki, poziomki, brzozy, babka, stokrotki, mlecz, mięta, ), które inne żółwiki by pochłonęły ale nie Tupson... On tylko skubnie pokrzywkę, młodą agawę, koniczynę, mlecz...  wczoraj o dziwo skusił się na babkę lancetowatą co wywołało u wszystkich ogromne zaskoczenie!
Udoskonaliłam balkonowy wybieg a efekty zamieszczę wkrótce. Tupson jest prze-szczęśliwy i to jest najważniejsze! Nie ma piękniejszego widoku niż zadowolony żółw  8) I mam jeszcze do Was prośbę o identyfikację pewnego ziela, które mama nazwała dzikim rumiankiem, ale poczekam na opinie ekspertów z forum.
Choć ja rozpływam się z upału to pociesza mnie fakt, ze mojemu Tupasowi dobrze... Niech korzysta bo przyjdą dni posuchy i znowu żółwiki będą chodzić ospałe  :P