Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:07:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella  (Przeczytany 27714 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« dnia: 29.07.2008, 14:10:22 pm »
Postanowiłam przedstawić moje wybiegi dla żółwi stepowych.

Pierwszy - u rodziców na działce, letni wybieg dla żółwi stepowych.

Na początku "małego przemeblowania"



Domek





Osłona przeciwdeszczowa z folii (na bardzo deszczowe okresy)





I na koniec jeszcze trochę otoczenia wybiegu





Sezon później





Jak chodzi o bardziej szczegółowy opis, hmm.. co by tu dodać. Wybieg ma około 4,2 x 4,2 m. Resztę w sumie widać. Ogrodzenie z desek, oczywiście wkopane. Podłoże naturalne.  Ziemia jest tam piaszczysta, co jest o tyle pomocne, że woda nigdy nie zalega i jest dość sucho, a stepowe nie lubią nadmiaru wilgoci.

Ja chciałam robić coś jeszcze wiekszego, ale to działka rodziców i oni nie chcieli się zgodzić. I tak nieźle wynegocjonowałam. Początkowo wybieg miał wymiar 3 x 3m, ale przy wymianie desek udało mi się go zwiększyć. Na początku miałam czasem problem, żeby znaleźć żółwie, ale teraz znam już ich ulubione skrytki, więc znalezienie tej ekipy nie jest trudne.

Domek jest plus minus 0,8 - 1 x 0,8 - 1 m. W środku ziemia plus liście. 

Kiedyś miałam też posadzone co nieco na samym wybiegu, ale jednak nie jest to dobry pomysł, bo wszystko marnieje (co było do przewidzenia). Dlatego teraz pracuję bardziej nad obsadzeniami na zewnątrz wybiegu. 

Część z kamieniami: położona najpierw agrowłóknina, potem piasek. Na to kamienie i żwir. Kamienie to piaskowce i zwykłe "lokalne" otoczaki. Wszystko stabilne.

Jest już też nowy daszek, ale nie mam jeszcze zdjęcia.

Jest podstawek z wodą, chociaż żółwie raczej z tego nie korzystają.

Ogólnie na żywo wygląda jeszcze lepiej, a na pewno mniej płasko. Wiosną wożę je tam w miarę możliwości w ciepłe weekendy. Poza tym staram się, by żółwie przebywały co najmniej dwa miesiące (lipiec i sierpień) całodobowo.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Wybieg numer 2 - Czyli radosnej twórczości cioci Azazelli ciąg dalszy.

Tym razem cel był inny - na szybko miał powstać nieduży wybieg - niekoniecznie ładny, ale funkcjonalny. Wymiary 2 x 2 m.


przyjechało drewno i mój dzielny pomagier - drewno teraz w cenie i ani na chwilę nie można go spuścić z oka  ;)









Na dzień dzisiejszy jest jeszcze dodana siatka na tej ramie u góry, mała górka z ziemi i podstawek z wodą.
Chcę tu pokazać, że można stosunkowo łatwo zrobić funkcjonalny wybieg dla żółwia - tu praktycznie wszystko zrobiłam sama. Jedynie brat wykopał mi rowek przed włożeniem wybiegu, za co seredecznie mu dziękuję wraz z żółwiastymi 

Jakby mieć dobre dojście do drewna, to taki wybieg można naprawdę zrobić taniutko.






Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #1 dnia: 29.07.2008, 14:38:24 pm »
No, no - prezentuje się nieźle!
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #2 dnia: 29.07.2008, 16:01:41 pm »
Rewelacja  :) Żółwie muszą być szczęśliwe

Interesujący jest szczególnie podział na strefy. Część kamienna z pewnością przyczynia się do tego aby pazurki się same ścierały.

Ciekawi mnie z czego jest i jak powstała druga budka - tzn. na mniejszym wybiegu, bo wygląda bardzo profesjonalnie  :)

Drewno faktycznie jest najbardziej dostępnym i najłatwiejszym w obróbce materiałem na ogrodzenie wybiegu. Ja wykorzystałam kamień, bo akurat miałam stare parapety, ale ruszyć ich nie dałam rady i potrzebowałam pomocy.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #3 dnia: 29.07.2008, 16:18:58 pm »
Druga budka to szklarenka kupiona w Leroy - elementy gotowe, wystarczy złożyć, co zajmuje jakieś 10 min. Jakieś metalowe lub metolowo podobne profile i pleksa. Wiem, że pleksa się raz dwa zarysze, ale można ją potem zostawić, wymienić na nową albo jeszcze cos innego zakombinować. Wymiarów nie pamiętam dokładnie - na pewno długość jest 120 cm.

Teren jest lekko ocieniony. Szklarenka ma za zadanie utrzymywać jedno miejsce suche i z wyższą temp.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #4 dnia: 29.07.2008, 16:27:15 pm »
Strasznie fajna ta gotowa szklarenka.
Szukam czegoś fajnego na cieplarnię, chcę aby żółw był na wybiegu do późnej jesieni, na ile pogoda pozwoli. Jak okaże się za wysoka zawsze mogę wkopać częściowo w ziemię.

Będę się za tym rozglądać w LM i innych podobnych, wielkie dzięki  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #5 dnia: 29.07.2008, 16:31:32 pm »
Za wysoka nie będzie. Moja stoi na cegłach - głównie żeby w upały nie było tam tylko i wyłącznie duchoty. A i pleksa się nieco mniej rysze.

Jak już będę budować docelowy wybieg, to myślę o szklarni, ale trochę większej - tak, żeby dało się tam normalnie wejść. Wtedy można by zrobić pod szklarnią podmurówkę (na głębokości np. 1m) i w tej szklarni zimować żółwie, które jesienią by się w niej "naturalnie" zakopywały.

Ale zanim te plany zrealizuję, to jeszcze hoho i jeszcze trochę

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2008, 16:40:57 pm »
O tak... całoroczny wybieg to moje marzenie. Najbardziej podoba mi się ten z książki R. Praschaga, lepszego pomysłu nie spotkałam - żółw ma wszystko czego potrzebuje a opiekun ma go w razie czego "pod ręką".

Kolejny raz spotkałam się natomiast z tak wyraźnym podziałem stref na wybiegu i myślę sobie że może u mnie trochę brakuje żółwiowi czegoś w rodzaju "pół-pustyni" - w większości trawa i trawa, są miejsca słabiej lub wcale niezarośnięte ale to takie małe placki rozrzucone gdzieniegdzie...
No i cieplarnia. Używam przenośnej budy ale to jednak nie to...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #7 dnia: 30.07.2008, 20:24:20 pm »
Rewelacja - taki wybieg to moje marzenie! Ale najpierw trzeba mieć własną działkę i domek... Ja wynajmuje i obawaim się żółwi zostawiać na wybiegu w dzień pod czas mojej nieobecności... :( Cudownie! jeszce zamieść fotki z podopiecznymi na wybiegu :)
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #8 dnia: 05.09.2008, 23:13:15 pm »

Jak już będę budować docelowy wybieg, to myślę o szklarni, ale trochę większej - tak, żeby dało się tam normalnie wejść. Wtedy można by zrobić pod szklarnią podmurówkę (na głębokości np. 1m) i w tej szklarni zimować żółwie, które jesienią by się w niej "naturalnie" zakopywały.


 
Bardzo ciekawy pomysł, czy jest ktoś ,kto stworzył dla swoich żółwi taki właśnie całoroczny wybieg i mógłby się pochwalic jak się sprawuje?
Wybiegi bardzo fajne, patrząc myślę o tym ,ile trzeba było włożyć w to pracy , gratuluję.
« Ostatnia zmiana: 05.09.2008, 23:15:43 pm wysłana przez raab70 »
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #9 dnia: 06.09.2008, 09:14:10 am »
Wyszło super.
Na zdjęciach widać, że wybieg duży, ale na żywo pewnie jeszcze bardziej imponujący.

Wielkie gratulacje.

Offline wercia150

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #10 dnia: 18.04.2010, 09:51:57 am »
Naprawdę świetnie to wyszło:)
Super z tymi kamykami i w ogóle:)
Szukam żółwia stepowego lub greckiego. Okolice Poznania, Gniezna

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #11 dnia: 10.08.2010, 11:19:03 am »
Jak dla mnie rewelacja! Bardzo fajny i ciekawy wybieg :) Ja nie mam działki, co by wybieg mieć :( Całe życie w bloku :'(

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #12 dnia: 11.08.2010, 12:28:20 pm »
a balkonu nie masz?

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Wybieg dla żółwi stepowych - Azazella
« Odpowiedź #13 dnia: 11.08.2010, 12:34:38 pm »
Mam balkon i właśnie na nim teraz w terrarium gadzina siedzi :) Ale wiesz...chciałbym kiedyś mieć działkę, co by taki wybieg jak na zdjęciach mieć... Bo balkon nie jest zły, zawsze to lepsze niż nic, ale wybieg to wybieg. Ja ze swoją Lenką na spacery chodzimy, ale to muszę ją non stop pilnować. Nawet sobie książki nie poczytam, bo muszę śledzić wędrówkę ;)