Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 03.05.2024, 13:17:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółwiolandia II  (Przeczytany 11522 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #15 dnia: 14.04.2010, 18:15:46 pm »
a ja zastanawiam się czy jak zacznie padać to czy w tych szklarenkach nie będzie za mokro? Bo ja u siebie też planuję szklarenkę na wybiegu i boję się czy tam Stefanki nie zaleje? Bo deszcze w Irlandii podobnie jak i w Holandii częste i obfite...
Stefanka

Offline Radis

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 4
  • Żółw Stepowy "Franklin"
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #16 dnia: 14.04.2010, 18:22:25 pm »
Wielki i praktyczny wybieg takiego tylko pozazdrościć
Cześć jestem Radek !! :-)
http://radis.posadzdrzewo.pl pomóż przyrodzie

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #17 dnia: 14.04.2010, 18:26:31 pm »
U mnie póki co 5st i pada non stop a już bym chciała też wybiegi robić... a podobno aż do czerwca ma być pogoda kiepska więc chyba jeszcze sobie poczekam  :-\

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #18 dnia: 14.04.2010, 19:58:01 pm »
Cóż jeśli chodzi o wasze obawy o zbyt dużo wilgotność to wręcz odwrotnie powinniście się martwić jak będzie ciepło. Ponieważ mój dziadziuś ma niewielką szklarnie u siebie w ogórku wiem jak wygląda w niej klimat. Trzeba podlewać po południu żeby rośliny wodę miały...bo tam strasznie sucho jest ;)

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #19 dnia: 14.04.2010, 20:48:31 pm »
Z tą pogoda,to faktycznie ciężko , u nas też leje.
A wybiegi przepiękne. Widać ciężką pracę.
Jak to teraz mówią ? Jakub wie na pewno  :)   "Szacun " i " żółwik " się robi piąsteczką , nie wiem czy jest symbol tego.  ;)
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #20 dnia: 14.04.2010, 20:53:58 pm »
Serpentin - to chyba chodziło nie o to, że w szklarni bedzie za wilgotno, tylko, że samą szklarnię może zalać deszcz i podtopić żółwia w środku.
Na pewno warto ją zainstalować lekko wyżej, ewent. dać jakiś próg przez który żółw przejdzie, a woda od razu się nie wleje - no chyba, żeby oberwanie chmury było. I na pewno z jedną ulewę warto przetestować bez lokatora jak się sprawy mają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #21 dnia: 14.04.2010, 23:10:23 pm »
Jestem pod wrażeniem.....Poprostu świetne  :D....Jak tak patrzę na twój wybieg to mój przestaje mi się podobać...

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #22 dnia: 15.04.2010, 00:52:05 am »
No to powiem tak, na przykładzie szklarni u mojego dziadzia. Konstrukcja drewniana i nałożona na to folia. Woda nie przecieka spływa gdyż folia jest dobrze zamocowana i dlatego obowiązkowe jest samodzielne między innymi podlewanie. Jednak nie zawadziłoby tak jak piszecie przetestować zwyczajnie wybieg zanim żółwie się wpuści i wszystko będzie jasne.

Pozdrawiam

PS Również jestem pod wrażeniem i to jakim ;P Ale cóż ponieważ projekt swojego wybiegu mam już opracowany i mam już również materiały to jednak go nie zmienie.... XD


Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #23 dnia: 15.04.2010, 09:43:58 am »
Myślałam, że szklarnia jest ze szkła. Folia wytrzymuje spokojnie warunki atmosferyczne?

Tak mi jeszcze przyszło na myśl, że można wkoło szklarenki zrobić rowek - taką rynnę, a na ścianki nadrzucić trochę ziemi, żeby był spadek.

Serpentin - ale Ty chyba budujesz oczko dla wodniaków, a nie wybieg dla lądowców?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #24 dnia: 15.04.2010, 17:16:17 pm »
Hej , te szklarenki to ponoc z polykarbonu do wysiewania nasionek , nie sa najlepszej jakosci ale niestety tylko na takie bylo mnie stac 9.50euro za sztuke ,mieli jeszcze inne z otwieranym daszkiem za 18.00euro ,no i w internecie mozna kupic juz takie bardzie profesionalne ale ceny zaczynaja sie od 75euro + . Ja opsypalam wszystko kamieniami zarowno w srodku jak i dookola szklarenek wiec miejmy nadzieje ze ich nie zaleje , zreszta watpie ze bede je tam zostawiac na noc. Moze z czasem uda mi sie uzbierac kase na jakies lepsze , chociaz jesli nie mam zamiaru trzymac ich na dworze caly rok to czy jest sens wydawac tyle kasy? co innego jak ktos ma same stepki czy greki, gatunki ktore mogla byc u nas w Polsce trzymane na zewnatrz, mozna wtedy wybudowac szklarnie razem z ogrzewaniem itp .
 

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #25 dnia: 15.04.2010, 17:19:25 pm »
No są dwa rodzje, ta ze szkła jest trwalsza ;) Ale ta na ogrodzie, którą wykonał dziadziu ma już chyba z 2 lata więc zdaje swój egzamin. W tym roku dopiero będzie wymieniana folia z tego co się orientuje.

Pozdrawiam

PS Oczko powiększam, chociaż może lepiej napisać, że buduję od nowa bo z obecnego zostanie tylko ogrodzenie w okół zbiornika. Planuje pracę na jakiś dłuższy weekend chociaż nie wiem czy się nie przesunie to do wakacji bo wtedy człowiek ma więcej czasu. Co do wybiegu dla lądowców to właśnie planuje zrobić w sąsiedtwie tego oczka wybieg dla swoich stepowych. Zwyczajnie mam w planie ogrodzić mniej więcej podobną przestrzeń, posadzić jakieś rośliny może krzaczki i zrobić budę z sianem na zimniejsze dni.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #26 dnia: 15.04.2010, 18:19:09 pm »
Malwa - fajne akcesoria u Ciebie do kupienia. Ja nic takiego w marketach nie widziałam, ale może źle szukałam. Spojrzałam teraz na Allegro i nawet niezły wybór jest..:) Szklarni to na balkonie nie wcisnę, ale może takie mini-tunelik bym swoim paskudom zafundowała. Jakie to ma wymiary?
Wydaje mi się, że jako osłona w razie przejściowej niepogody na letnim wybiegu to w zupełności wystarczy.

Serpentin - to dobry patent z tą folią, skoro 2 lata przeżyła...:) Myślałam, że na zimę się ją zdejmuje, a potem wiesza na powrót wiosna. A jak daje radę warunkom atmosferycznym to tym lepiej. Można w ten sposób trochę tańszym kosztem "namiot" dla skorupek wykonać.

A dno oczka sam wyściełasz jakąś folią, czy betonujesz? czy używasz takich gotowych plastikowych -  bo widziałam gdzieś ostatnio, zupełnie przypadkowo, całą gamę takich ładnych "kształtek" i się zastanawiałam na ile jako podstawa dla oczka żółwiowego byłyby funkcjonalne.

Faktycznie, że masz też stepki..:) To wybieg jak nic się przyda..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #27 dnia: 15.04.2010, 18:48:11 pm »
Właśnie nad tym mam dylemat jeśli chodzi o budowę oczka. Chociaż większość znajomych, a także osób posiadających oczko u siebie w ogrodzie doradza mi wykonanie właśnie z siatkobetonu i chyba tak zrobię. Obecna folia się poprzedzierała chociaż jeszcze trzyma wodę i żółwie właśnie zostały wodowane w tamtym tygodniu. Te gotowe formy o których wspominasz są zbyt płytkie, one nadają się jedynie do takiego przetrzymywania wiosenno-letniego. Poza tym są drogie i nie praktyczne wymiarowo...Ja chciałbym, aby moje oczko miało 2m głębokości na co już jojczy mój ojciec.

Cytat: ankan
Faktycznie, że masz też stepki.. To wybieg jak nic się przyda..
;) Pociesza mnie to, że w ich przypadku mam już siatkę, słupki, kamienie i korzenie więc właściwie nie będzie problemów.... Oprócz tego posadzę jakieś kwiatki na środku (z myślą o żółwikach, ale trochę się nagimnastykują żeby je zjeść), oraz kilka iglaków co by miały dodatkowy cień poza budą ;)

Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #28 dnia: 15.04.2010, 22:21:20 pm »
Siatkobeton na pewno będzie najtrwalszy. I wygląda też po udekorowaniu kamieniami, roślinami i pewnym okresie powiedzmy "adaptacji" najbardziej naturalnie. Z folią - wiadomo jak bywa - kret, korzeń drzewa...i dziura. Sąsiad wujka zrobił na działce, takiej pracowniczej, betonowy basenik i bardzo ładnie się to prawie 10 lat trzyma. Koleżanka ma oczko "kształtkowe" - ale spuszcza z niego wodę na zimę. Za płytkie to faktycznie nawet żeby ryby przeżyły.

Głębokie zamierzasz oczko zrobić...) - przymierzasz się do zimowania w nim zółwi, czy lubią nurkować?..:)
Musisz ojca przekonać, że go do kopania nie zatrudnisz...:) A oczko będzie ozdobą ogrodu...:)

Oj, zazdroszczę Wam tej przestrzeni ogrodowej....można na niej podziałać....:) ja się muszę nędznym balkonem zadowolić..:(

Oprócz tego posadzę jakieś kwiatki na środku (z myślą o żółwikach, ale trochę się nagimnastykują żeby je zjeść)...
...one potrafią latać nawet do smakowitych kasków..:)

PS. Znalazłam takie szklarenki. Pierwsza 109x109x41 cm; druga 109x56x41 cm. Poliwęglan, stelaż aluminium. Cena - duża 169, mała 119 zł.


« Ostatnia zmiana: 15.04.2010, 22:32:35 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Żółwiolandia II
« Odpowiedź #29 dnia: 15.04.2010, 22:43:40 pm »
Tata kręci nosem bo wie, że obiecał mi pomóc przy kopaniu XD Dobrze się domyślasz głównym powodem tej głębokość jest to, że chce już je zimować w oczku. Dotychczas zimowane były w piwnicy lub garażu więc przygotowana i twarda ekipa.

Cytat: ankan
czy lubią nurkować?..
- Pewnie, że lubią ;) Ale najbardziej to chyba jednak uwielbiają kąpiele słoneczne na brzegu oczka.

Cytat: ankan
...one potrafią latać nawet do smakowitych kasków..
  :laugh: he he ;) no dokładnie szczególnie jak zobaczą swoje ulubione przysmaki.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.