Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:51:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy mój żółw chce zimowac?  (Przeczytany 3749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Czy mój żółw chce zimowac?
« dnia: 01.11.2020, 16:00:28 pm »
Jak w temacie. Od jakiegoś czasu żółw zrobił sie mało ruchliwy. Praktycznie nie wychodzi z kryjowki lub wykopuje sobie nory w ziemi w ktorej sie caly zakopuje i często jest problem z odnalezieniem go. Czy mozliwe ze chce zimowac? Co robić budzic go za kazdym razem? Temperatura w terrarium to ok 25-27 stopni pod lampa grzewcza 35

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2020, 23:10:50 pm »
To normalne, że żółwie o tej porze robią się senne i mniej aktywne. Możesz pozwalać na kilkudniowe drzemki, jeśli nie będzie sam wychodził.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #2 dnia: 04.11.2020, 15:10:16 pm »
Czyli co zostawic go żeby spał? Wczoraj i dziś nie zauważyłem go w ogole w terrarium żeby wychodzili z kryjowki. Nie byl szykowany do zimowania wiec co bedzie jesli sam zazimuje w takiej temperaturze

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2020, 07:59:23 am »
Nie chodzi mi o to, żeby teraz zapadł w pełny sen zimowy. Po prostu raz na kilka dni wyjmuj go z kryjówki, daj jeść i wykąp. Drzemki mogą być kilku dniowe ale nie dłuższe.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.11.2020, 14:42:19 pm »
Zrobilem tak jak mówiłeś. Obudzilem go wsadzilem do cieplej wody na pól godziny i zaczął jeść. Myslalem ze nic z tego nie bedzie bo po wsadzeniu do terrarium zaraz poszedł do kryjowki ale po chwili wyszedl i zaczął jesc. Na szczęście sa jeszcze zielone rośliny na polach to można kombinowac bo suszone nie podchodzi ;)

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #5 dnia: 26.11.2020, 15:50:59 pm »
Myślałem że zwiększy się jego aktywność ale nic z tego. Jak go nie wybudze to śpi 3-4 dni. Nawet po kąpieli ma bardzo małą aktywność i zaraz wraca do kryjówki, nic nie zjada. Nie ma oddaje kału w wodzie. Jego waga spadła z 53g do 48g

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #6 dnia: 26.11.2020, 23:08:57 pm »
Spróbój dać mu coś co lubi jeść. Jakaś roszponką czy cykoria. To normalne, że żółwie mają w tym okresie spadek aktywności ale jednak powinny pobierać pokarm i być trochę aktywne. Kąp go często i spróbuj poprawić mu apetyt.
 

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #7 dnia: 27.11.2020, 17:50:48 pm »
To będę go budzil i kapal codziennie w takim razie. Zamówiłem pokarm Pre Alpin Testudo Herbs może na to się skusi bo nic innego nie zjada.

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #8 dnia: 23.04.2021, 11:40:01 am »
Witam
Jeszcze nie do końca umiem korzystać z tego konta wiec pisze to tutaj mam bardzo bardzo duży problem! Albowiem ok. 2/3 miesiące temu mój żółw zapadł  w pierwszy sen zimowy niestety nie tak jak to przygotowywałam zapad w sen zimowy wcześniej aż o dwa tygodnie niestety nie zdążyłam wszystkiego przygotować w tym żółw zapad w sen zimowy w bardzo dobrym stanie lecz zimował w ok 18/20 stopni C wiem ze to jest straszne wiec proszę o rade wczoraj się obudziła była dość powolna ale z upływem ok. dwóch godzin była dość energiczna teraz natomiast znowu śpi zakopuje się i ma cały czas zamknięte oczy mimo ze po obudzeniu miała otwarte . Podkreślam stan żółwia przed spankiem był bardzo dobry obawiam się że żółw może umrzeć. Niestety nie mogę wykonać żadnych badać ani odrobaczyć dlatego też są dwa powody 1. Żaden weterynarz nie jest specjalista od żółwi. 2. Dużo osób które miały żółwia odradzają odrobaczanie. Tak wiec jestem bardzo przerażona bo wiem jakie mogą być skutki sama niedługo idę na technika wete dlatego wiem ze mój żółw miał bardzo złe warunki snu zimowego (temperaturę miał fatalną 18/20 stopni)  Całe terrarium jest duże i ma doskonale warunki. Bardzo się boje proszę o pomoc! :'( :'(

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #9 dnia: 23.04.2021, 14:58:08 pm »
Skoro wiesz, że taka temperatura hibernacji może być dla żółwia zabójcza to dlaczego pozwalałaś mu w niej spać???
Nie ważne, teraz szybko musisz udać się do lekarza. Napisz skąd jesteś a polecę Ci kogoś kto jest najbliżej.
Spróbuj go wykąpać w cieplej wodzie. Czy zjadł coś po wybudzeniu czy nie?

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #10 dnia: 26.04.2021, 12:07:04 pm »
niestety ale nigdzie kolo mnie nie ma specjalisty od gadow ale mieszkam na podkarpaciu zolw nie jadl nic wykopalam ale dalej spi musze go budzic bo inaczej spi caly czas nie wiem co robic bo wiem ze sie to zle skonczy. Przygotowywalam sie do tego dlugo ale niesety nie na zimowanie dopiero w trakcie posiadania gdy bylo za pozno sie dowiedzialam.

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #11 dnia: 26.04.2021, 12:12:56 pm »
Moge wyslac zdjecie zolwia

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #12 dnia: 26.04.2021, 12:23:17 pm »
tak wyglada moj zolw ma na imie Maja

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #13 dnia: 26.04.2021, 14:40:58 pm »
Spokojnie. Nie spamuj wiadomościami na 3 różnych wątkach.
Nie wiem o który region Podkarpackiego Ci chodzi, więc masz tutaj propozycje:

Lek. wet. Anna Dziopak
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Przychodnia Weterynaryjna PRO ANIMALI
ul. Miodowa 1, 36-100 Kolbuszowa
783 870 714

Lek. wet. Piotr Pawlikowski
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Gabinet Weterynaryjny RZEKOTKA
ul. o.św. Jana Pawła II 104, 37-710 Żurawica
796 007 290, 537 375 272

      Lek. wet. Maria Hanc (Suszko) Rzeszów
 
Lek. wet. Anna Dziopak - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych Kolbuszowa
 
Lek. wet. Piotr Pawlikowski - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych Przemyśl
 
Lek. wet. Artur Sączawa Nowa Dęba
 
Lek. wet. Natalia Frączek-Grocholska Krosno
 
Lek. wet. Beata Romankiewicz Rzeszów
 
Lek. wet. Joanna Gaca Rzeszów

Jak widać trochę tych specjalistów jest, więc mam nadzieję, że kogoś znajdziesz kto jest blisko.  Tylko szybko bo stan może być poważny. Czy podczas tych kąpieli wydalił kał albo kwas moczowy? Czy podczas tego gdy jest obudzona to ma otwarte oczy czas nie otwiera ich prawie w cale? Czy zdjęcia są aktualne?
Jeżeli nie jest z nią tak źle, że nie otwiera oczu tylko jest po prostu senna to spróbuj jej dać coś co lubi najbardziej. Jakiś największy przysmak(może być nawet niezdrowy jak jabłko czy sałata). Trudno ocenić jest stan żółwia jedynie na podstawie wpisów, więc jak najszybciej udaj się do lekarza, który na własne oczy zobaczy z czym ma doczynienia.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2021, 14:48:24 pm wysłana przez Kenet »

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Czy mój żółw chce zimowac?
« Odpowiedź #14 dnia: 26.04.2021, 21:52:12 pm »
Podczas kapieli nie i rzadko kiedy to robila. Gdy sie budzi ma otwarte oczka. Tak zdj wykonane dzisiaj gdy byla obudzona, obudzona jest bardzo aktywna przez okolo 20 do godziny potem idzie znowu spac. Probowalam dac jej ulubiony przysmak ale nie reaguje. Przepraszam za spam ale wiadomosci byly napisane juz bardzo dawno ale nie potrafilam ich wyslac. Weterynarz zostal odnaleziony i badania beda przeprowadzona w laboratorium. Dziekuje za pomoc