Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:44:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy zimować młodego ?  (Przeczytany 4461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Czy zimować młodego ?
« dnia: 24.09.2015, 17:13:54 pm »
Czytam ostatnio sporo o zimowaniu, bo mamy już niemal jesień więc jeśli mój młody żółw grecki miałby być poddany hibernacji należy się do tego zacząć powoli szykować. Nigdzie jednak nie znalazłem jasnej wskazówki co do wieku zimowanego ewentualnie zółwia. Dodam że jeszcze nigdy tego nie robiłem. Horhe jest u mnie od stycznia tego roku (w związku z tym oczywiście nie był w ostatnim roku zimowany) gdy go kupiłem karapaks miał 5cm długości, ważył 40gram, teraz lekko ponad 60gram, nie wiem dokładnie w jakim jest wieku i w jakim był gdy do mnie trafił. Zakładam jednak że może mieć teraz ok 2 lat lub nieco mniej. Przeszedł kilka miesięcy temu odrobaczanie i jest w dobrej kondycji, pytanie jednak czy biorąc pod uwagę tak młody wiek i mała masę ciała warto podejmować ryzyko ?

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.09.2015, 17:37:37 pm »
Ja jestem zdania, że żółwia się powinno zimować, gdy ten będzie miał co najmniej rok. Młodszy, jeśli okaże się słabym osobnikiem może nie przeżyć.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.09.2015, 22:25:38 pm »
Zdecydowanie nie warto ryzykować, zwłaszcza jeśli się nie ma wprawy. Takiemu maluchowi nie wyrządzi się żadnej szkody nie zimując go przez kilka pierwszych lat życia a przy próbie zimowania można go bardzo łatwo uśmiercić. Poczekaj z zimowaniem przynajmniej do momentu aż przekroczy 10 cm.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #3 dnia: 04.09.2020, 18:58:25 pm »
Cześć czy to wszystko co tutaj napisano jest poprawne w postępowaniu z żółwiem? Zastanawiam się nad zimowaniem mojego żółwia urodził się 11.07.2019  więc jakby nie patrzeć ma dopiero rok. Trochę stresuje mnie to zimowanie i obawiam się czy przeprowadze wszystko poprawnie. Gdy go kupowałem to gość mówił że był już zimowany ale nie chce mi się w to wierzyć bo musiał by go zimować w wieku kilku miesięcy. Co radzicie

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #4 dnia: 04.09.2020, 19:39:14 pm »
Poczekaj rok lub dwa. Młode żółwie są wrażliwe na pomyłki w hibernacji. Ja swojego zacząłem hibernować w wieku 4 lat.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #5 dnia: 04.09.2020, 21:55:32 pm »
Hodowcy zimują nawet żółwie wyklute w tym samym roku, licząc się jednak z tym, że najsłabsze osobniki nie przeżyją. Dokładnie to samo dzieje się w naturze - hibernują wszystkie, bo jakie mają wyjście?
W przypadku posiadania jednego żółwia wiadomo, że wolelibyśmy uniknąć takiego "przesiewu". Przed zimowaniem zalecane jest wykonanie badań kontrolnych krwi, a to możliwe jest po osiągnięciu przez żółwia wagi około 150g. Wcześniej nie da się pobrać wystarczającej ilości krwi bez szkody dla organizmu.

Offline MarcinBulaga

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 1
Odp: Czy zimować młodego ?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.09.2020, 18:05:09 pm »
Muszę się poważnie zastanowic co robić . Obecnie żółw jest na wybiegu zewnętrznym a zbliża się pora zeby zabrać go do środka. Jeśli nie będzie zimowany trzeba będzie jakieś lokum mu zorganizować  :)