Żółwie lądowe > Zimowanie

Czy zimowanie jest konieczne?

<< < (3/3)

Bartek:
no to czekamy na relacje co i jak się dzieje.

Remek:
Agnieszka, a może zrobisz jakąs dokumentację? - hi hi pamiętnik zimowanego żółwia

Dzień Pierwszy - poszedłem spać
.
.
.
.
Dzień Trzydziesty Pierwszy - schudłem 12 dag
.
.
.
Dzień Trzydziesty Piąty - miałem chyba koszmary, pojękiwałem przez sen

a poważniej, fajnie byłoby mieć opis co i jak po kolei robiłaś :-)

Agnieszka:
Dobrze będę zdawać Wam relacje. chciałabym żeby poszedł spać w grudniu, moze na jakiś miesiąc. no właśnie jak dlugo powinien żółw spać. Jakoś nie wyobrażam sobie kilku miesięcy bez Tusia - kompletnie odpada taka opcja. i czy powinnam sie wogóle brać za zimowanie, jesli nie mam jak go zważyć?

Beata:

--- Cytat: Remek w 05.10.2007, 08:39:02 am ---Pytanie jak w temacie. Czy zimowanie żółwi jest konieczne? Co grozi żółwiowi, jeśli przez kilka lat nie będzie zapadał na sen zimowy?

--- Koniec cytatu ---

Jeśli żółw ma przeżyć w zdrowiu wiele lat  - TAK.

Zaś co do drugiego pytania znowu się wesprę na wiedzy Grześka. W swoim artykule w magazynie Draco pisze , że niezimowany żółw doświadcza najogólniej rzecz ujmując nadmiaru optymalnych warunków (ciepło, pożywienie), co powoduje że jego organizm jest nieustannie silnie eksploatowany, a nerki i wątroba - zatrute i otłuszczone.

Jednym słowem tego typu cieplarniane warunki źle służą z natury ascetycznej żółwiowej naturze. Przyroda nie rozpieszcza tych gadów i w toku długotrwałej ewolucji wykształciły one mechanizmy pozwalające przetrwać niekorzystne czynniki - te mechanizmy to okresowy zanik aktywności, okres spoczynku dla pracy narządów, oszczędna gospodarka wodno-pokarmowa.
Ale jak żółw jest dostosowany i stworzony do tego by sobie poradzić z taką ascezą - tak "nadmiar szczęścia" jest dla niego szkodliwy. Cały organizm żółwia jest po prostu stworzony do tego by w skali roku występował znaczny okres spoczynku. Wszystko co przeciwne tej naturze jest zgubne. Jest to cena jaką płacą żółwie za to dostosowanie, a płacą wszak tylko w niewoli.

Spotkałam się też z informacjami że hibernacja stabilizuje poziom hormonów i wzmacnia system immunologiczny żółwi.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej