Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 08:18:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czym grozi minusowa temperatura?  (Przeczytany 48815 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #15 dnia: 12.02.2012, 21:15:28 pm »
Strasznie to przykre być daleko i nie móc nic poradzić.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #16 dnia: 12.02.2012, 21:54:02 pm »
Temperatury w których zamarza wodą są niebezpieczne dla żółwi nie tylko z powodu możliwości uszkodzenia oczu ale także ryzyka zamarznięcia wody którą mają zgromadzoną w pęcherzu. Oczywistym jest że aby doszło do uszkodzeń temperatura musi zadziałać przez pewien czas, przy czym jest on rzecz jasna tym krótszy im temperatura jest niższa.
Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie temperatury niezależnie od tego czy żółw przebywa z lodówce (może nastąpić awaria albo wychłodzenie do temp zamarazania pomieszczenia z lodówką) czy poza nią.
W tym roku mój żółw zimuje na nieogrzewanym strychu. Dopóki nie było na dworze mrozów miał optymalną temperaturę ale wraz z ich nadejściem zaczęła niebezpiecznie lecieć w dół w okolice 2-3 st. dlatego z całym zimownikiem został przeniesiony do chłodnej piwnicy gdzie temperatura jest wyższa (ale poniżej 10 st) i w ogóle nie spada poniżej zera. Gdy na dworze było cieplej to byłoby tam powyżej 10 st a tak jest w sam raz.
W naturze żółwie bronią się przed zamarznięciem w taki sposób że mając nieograniczoną przestrzeń pod sobą w razie nagłego ochłodzenia zakopują się głębiej. Ziemia zawsze posiada strefę która nie zamarza, chociaż niewykluczone że wypadki się zdarzają.
« Ostatnia zmiana: 12.02.2012, 21:55:48 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #17 dnia: 12.02.2012, 22:43:37 pm »
W naturze żółwie bronią się przed zamarznięciem w taki sposób że mając nieograniczoną przestrzeń pod sobą w razie nagłego ochłodzenia zakopują się głębiej. Ziemia zawsze posiada strefę która nie zamarza, chociaż niewykluczone że wypadki się zdarzają.
Od razu mi lżej, bo taki mróz w tamtych rejonach nie zdarza się często a ostatnie prognozy bardzo mnie zmartwiły  :(

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #18 dnia: 13.02.2012, 20:26:47 pm »
Jakie wieści, TomaszW? Jak tam temperatura u żółwi dzisiaj? I co z kaktusami?

TomaszW

  • Gość
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #19 dnia: 13.02.2012, 20:47:08 pm »
Dziękuję za troskę Bemilko. :)

Dziś z temperaturą już ok.Rano u żółwi było +5 stopni.Podobno reagują na dotyk, więc jestem dobrej myśli.

Kaktusy zmieniły kolor, więc prawdopodobnie podmarzły.Wszystko okaże się pewnie za kilka dni.Albo wrócą im dawne kolory, albo....no niestety.

Prawda jest tak, że dopóki sam nie zerknę na to wszystko dopóty będę żył w niepewności.

Zeszłej nocy nie mogłem spać przez to wszystko. :(

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #20 dnia: 13.02.2012, 20:51:47 pm »
Wierzę Ci. :(
Wyobrażam sobie to poczucie bezsilności.
Ale cieszę się, że żółwiki reagują, uff. Kaktusów też byłoby szkoda, ale to nie to samo. Mam jednak nadzieję, że jakoś się pozbierają.
Prognozy już teraz chyba lepsze?

TomaszW

  • Gość
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #21 dnia: 13.02.2012, 21:11:36 pm »
Podobno mają być śniegi....
Ale to dobrze dla roślin i poziomu wód (w granicach rozsądku oczywiście).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #22 dnia: 16.02.2012, 13:15:21 pm »
To dobrze, że w przypadku żółwi się tylko na strachu skończyło...:)

A kaktusy te większe myślę, że się odbudują, gorzej może być z maluchami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #23 dnia: 28.01.2014, 10:44:03 am »
Własnie wybudzam Zygmunta, ok 5 przenioslam go do pokoju (noc spedzil w korytarzyku) no i spojrzalam na temp minimalne, a tu -0,7 czyli prawie minus jeden mial w przeciagu ostatnich kk dni, pewnie incydentalnie, pewnie w nocy.. Zaniedbalam kontrole, patrzylam tylko na biezaco.. pierwsze dni mrozow monitorowalam temp minimalne no ale rutyna mnie zgubila... Drugi termometr pokazal -0,5, on zawsze troche nizsze pokazuje... Myslalam ze padne... No a teraz Zygmus otworzyl oczka, balam sie najgorszego a tu w miare bystre spojrzenie, oczy cale, kompulsywnie zaczelam sprawdzac czy sie na ruch reki chowa -chowa, kurcze jaka ulga...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #24 dnia: 28.01.2014, 12:25:03 pm »
Dobrze, że na strachu sie skończyło..:)
Myślę, że jak Zygmunt był zakopany w zimowniku to miał te pół stopnia czy stopień więcej niż powietrze wokół.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #25 dnia: 28.01.2014, 12:32:29 pm »
Ja zeszłej zimy też przeżyłam takie chwile grozy, u nas było -2 - awaria lodówki... nie przestawała chłodzić, zorientowaliśmy się dopiero jak kilka razy wybiła nam korki. Na szczęście żółwiom nic się nie stało. Jestem pewna że Zygmunt też "będzie cały" ;)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #26 dnia: 28.01.2014, 12:47:05 pm »
Pilnie sie wygrzewa,wykapany, napil sie, zainteresowal miska z rukola, kilka razy sie do niej przymierzal ale na wachaniu sie skonczylo:) Niech jeszcze sie tylko wysika a bede spokojna.

Ech, jeszcze jestem roztrzesiona, to byla tylko i wylacznie moja GLUPOTA, bo wiedzialam ze w nocy temp w lodowce sie obniza bo i w kuchni nie gotujemy i jest chlodniej a i drzwiczek w nocy tez nikt nie otwiera, do tego dolozyly sie mrozy za oknem. Kurcze, odpuszczajac sobie sprawdzanie zakresu temp w nocy narazilam go na slepote, na przyszly rok zainwestuje w termometr z alarmem ...

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #27 dnia: 28.01.2014, 12:51:56 pm »
Wiem co czujesz, ja przez kilka nocy później nie spałam, bo stepki zostały spać a tylko Marginata się wtedy wybudziła, więc ja jeszcze jakiś miesiąc nie wiedziałam czy wszystko będzie ok. Ja myśle że ich ciałka utrzymują nieco wyższą temp, do tego jak jest zakopany do dodatkowo zaizolowany. A temp -0,5 to jeszcze nic takiego ;)
My zainwestowaliśmy w nową lodówkę i jest rewelacyjna także mogę spać spokojnie w tym roku ;) ale termometr z alarmem jak najbardziej fajna rzecz ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Czym grozi minusowa temperatura?
« Odpowiedź #28 dnia: 29.01.2014, 17:29:23 pm »
Całe szczęście żółwina w jednym kawałku.. bo aż mnie zmroziło od czytania! :-X  Pewnie podłoże nie zdążyło "złapać" tego mrozu.
Przesyłam dużo gorących pozdrowień dla Zygmusia. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM