Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:33:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dlaczego trzeba zimować żółwie?  (Przeczytany 11768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Costa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 7
  • 2 żółwie stepowe
Dlaczego trzeba zimować żółwie?
« dnia: 07.01.2012, 10:16:29 am »
Mam kilka pytań:
dlaczego trzeba zimować żółwie?
gdzie jest najlepsze miejsce na zimowanie żółwia?
Od którego roku życia żółwia można zacząć zimować?
 

Dodano 07.01.2012, 10:17:01 am
chodzi mi o żółwie stepowe
"Spójrzcie na żółwia o ogromnej skorupie! Co na swych plecach całą Ziemię niesie. Choć myśli wolno, lecz zawsze rozważnie I każdego z nas swym umysłem sięgnie."

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Dlaczego trzeba zimować żółwie?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.01.2012, 10:51:21 am »
Żółwie zimują w naturze i ich organizmy są od tysięcy lat przystosowane do czasowego "wyłączenia", zwolnienia procesów życiowych. Narządy wewnętrzne odpoczywają wtedy i regenerują się. Żółw nie zimowany może zapadać na choroby organów wewnętrznych, przede wszystkim nerek.
W naszych warunkach klimatycznych wypracowaliśmy :) dwie szkoły: piwniczną i lodówkową. Kto ma zimną piwnicę, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 5 stopni, zimuje żółwie w piwnicy. Kto nie ma, kupuje lodówkę (albo wykorzystuje jakieś miejsce w swojej spożywczej) i też stara się o stałą temperaturę 5 stopni.
Co do wieku żółwi, to też jest kilka szkół: jedni mówią, że maluszka lepiej nie zimować, bo w naturze to naturalny odsiew słabszych osobników i żółw może nie przetrwać. Inni, że zimować, ale krócej, bo mały żółwik ma mały pęcherz i szybciej się odwadnia, a to niebezpieczne.

Offline Costa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Reputacja: 7
  • 2 żółwie stepowe
Odp: Dlaczego trzeba zimować żółwie?
« Odpowiedź #2 dnia: 07.01.2012, 10:57:09 am »
dziękuję ci bardzo
"Spójrzcie na żółwia o ogromnej skorupie! Co na swych plecach całą Ziemię niesie. Choć myśli wolno, lecz zawsze rozważnie I każdego z nas swym umysłem sięgnie."