Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 11:48:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania  (Przeczytany 5584 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« dnia: 17.12.2008, 17:59:17 pm »
Mam pytanie odnośnie wagi:

jaki spadek wagi jest dopuszczalny u żółwia podczas zimowania?
specjalnie kupiłem wagę, żeby go ważyć i to rejestrować :)

Ja zauważyłem, że mój Kuba traci ok 10g / tydzień, pytanie więc ile może. Na początku ważył 176g, po 2 tygodniach 154g ..
skubaniec zakopuje się w korze i przesypia całe tygodnie. Nie chce niestety jeść :(
Kto wie, jak zmusić żółwia do jedzenia? :), butelka i smoczek? :)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #1 dnia: 17.12.2008, 19:10:08 pm »
Ale to zimujesz czy nie? .... W ciągu całego zimowania tak z 10% wagi zolwia, ale skoro go nie zimujesz, a on raczej odmawia jedzenia i chudnie to możlwe  że ma jakies pasozyty, ktore teraz zywią sie, ze tak powiem, nim, a nie tym co spozywa. Odrobaczałes malucha?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #2 dnia: 17.12.2008, 20:47:09 pm »
Oj trochę mniej. Jeśli wierzyć naukowcom, którzy badali żółwie stepowe to wybadali że w ciągu 9 miesięcy estywacji i hibernacji tracą łącznie ok 5% początkowej masy ciała. Wyszło im że spadek wagi na dzień wynosił średnio 0,19 gr. Miesięcznie więc mamy około 5,7 gr.

Z kolei w poradnikach dot. hibernacji w warunkach niewoli, mowa jest o maksymalnej utracie wagi 1% w stos. miesięcznym.

U Twojego żółwia utrata wagi jest nienormalnie wysoka. Wagę dobrze mierzyć często i porównywać bo lekkie zmiany się zdarzają po wypróżnieniu.

W ogóle nie rozumiem natomiast motywu z jedzeniem   :-\ Twój żółw chyba chce hibernować ale ma temp pokojową, nie dziwota że nie je. Takie przysypianie może skończyć się poważnym odwodnieniem, szczególnie że kora to... uch... nigdy więcej...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #3 dnia: 18.12.2008, 08:54:26 am »

Kto wie, jak zmusić żółwia do jedzenia? :), butelka i smoczek? :)

Remku a jak zmusić ludzi do czytania ze zrozumieniem informacji o zimowaniu?
Teraz odpowiadając bezpośrednio na Twoje pytanie. Ja wiem jak zmusić do jedzenia. Bierzesz żółwia, ustawiasz go w pozycji niemal pionowej żeby wyciagnał łeb i chwytając mu go dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) na wysokości rzuchwy unieruchamiasz głowę. Pomagając sobie palcami z drugiej ręki otwierasz pysk i wsuwasz kawałek pokarmu (czyt. żadnych owoców i warzyw!!!) Tak to w praktyce wygląda. Ale jak nie potrafiłeś do tego dojść, to odradzam, bo jeszcze łeb żółwiowi urwiesz.

Czy naprawdę nigdzie nie było info o utracie wagi żółwia?
Żółw nie je po być może właśnie na siłę chce zimować, a Ty mu tego nie ułatwiasz. Żółwie znacznie szybciej tracą na wadze gdy nie zimują.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #4 dnia: 18.12.2008, 20:04:36 pm »
Remek, filipp_86 przedstawił w skrócie obraz takiego wyciągania głowy. To czasem w niektórych wykonaniach wygląda drastycznie, ale też nie daje efektów w nakarmieniu i karmieniu (są wyjątki oczywiście) i tylko wprawa i wiedza może poskutkować. No i myśle, że czym innym dla żółwia jest przymusowe karmienie w przypadku choroby a czym innym takie przymusowe w zimie, gdy żółw chce spać, czyli wbrew jego instynktowi. Myślę, że ono może być szkodliwe. Bo przecież nakarmienie nie zawsze załatwia problem dobrego strawienia.

Była tu już mowa o takich niejadkach i o takich problemach w zimie. Poczytaj.

Ja nie bardzo chcę autorytatywnie radzić, bo nie mogę, ale chyba trzeba go oszukać i robić wiosnę - tzn.żarówka z uvb przez kilka godzin, albo niech on się napije i zrobi kupę, i daj go do tych 10 stopni  :-\ .

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #5 dnia: 19.12.2008, 17:53:02 pm »
Bierzesz żółwia, ustawiasz go w pozycji niemal pionowej żeby wyciagnał łeb i chwytając mu go dwoma palcami (wskazującym i kciukiem) na wysokości rzuchwy unieruchamiasz głowę. Pomagając sobie palcami z drugiej ręki otwierasz pysk i wsuwasz kawałek pokarmu

Tylko ostrożnie, żeby krzywdy nie zrobic



edycja: poprawiono cytowanie
« Ostatnia zmiana: 28.03.2014, 15:18:18 pm wysłana przez semiramida »
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #6 dnia: 19.12.2008, 18:25:02 pm »
Może jednak lepiej żebyś samemu tego nie próbował.
Nie ma sensu karmić go na siłe. Pozwalaj mu spać nawet przez kilka dni, no może nie kilka, tak co 3 dni bierz go do kąpieli a po kąpieli podawaj jedzenie, jak Ci zależy żeby zaczął jeść to najlpeiej świeże.
Będzie dooobrze :)
Jeśli nie badałeś kału to przy najbliższej kupce zgarniaj ją i do weta zanieś, bo coś mi sie widzi że to mogą być jednak jakieś pasozyty.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #7 dnia: 19.12.2008, 18:38:51 pm »
dobra to już wyjaśniam cąłą historię :)

kupka była badana i gadzina ma robaki, byłem u weterynarza dał tabletkę i przepis jak ja podawać. Ponieważ musiałem wyjechać, nie chciałem zlecać podawania tabletki komuś, więc odłożyłem o parę dni podawanie lekarstwa. A jak już zacząłem podawać to Kuba stwierdził, że jeść nie będzie. No i przesypiał sobie całe dnie, a waga mu leciała.

Dziś skontaktowałem się telefonicznie z weterynarzem, po konsultacji uzgodniliśmy, że wpadnę w odwiedziny z małym. No i cóż .. Ogólna kondycja dobra, mały jest żywotny i zdrowy. Niemniej dostał zastrzyki na wzmocnienie oraz niestety na siłę (ale miałem ubaw jak się siłował z weterynarzem) płyn na odrobaczenie.

Dostałem oczywiście zalecenia jak go traktować, co jeszcze mu podawać do szamanka itp. Jak nie będzie dalej jadł .. widzę się ponownie z lekarzem.

Tak więc jestem trochę spokojniejszy o los pancernego :)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dopuszczalny spadek wagi podczas zimowania
« Odpowiedź #8 dnia: 19.12.2008, 18:42:47 pm »
Wiem o co chodzi u mojego robala to samo  ::)
No i dobrze że sparwa jest już jasna  :-*