Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:55:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?  (Przeczytany 12706 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« dnia: 07.10.2007, 16:36:35 pm »
Zamierzam zimować Tusia w tym roku, który miesiąc wybrać - myslałam o grudniu.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #1 dnia: 07.10.2007, 20:41:09 pm »
Ja się podeprę wskazówkami doświadczonego hodowcy - Grzesia Rafałowskiego.

Jego zdaniem zimowy spoczynek żółwia powinien przypadać pomiędzy końcem a poczatkiem okresu wegetacji, mniej więcej od poczatku listopada do końca marca, a nawet do końca kwietnia, przy czym jeśli zamierzamy zimować krócej - to lepiej opóźnić początek zimowania niż przyspieszyć jego koniec. Chodzi o to by po wybudzeniu żółw znalazł jak najkorzystniejsze warunki pogodowe i pokarmowe.

Ostatnie jest bardzo logiczne gdyż to ma miejsce w naturze - żółw budzi się i od razu może uzupełnić wielomiesięczne niedobory, rozruszać metabolizm i rozpocząć gody.
Grzegorz wspomina też o tym, że część źródeł zaleca młode osobniki zimować krócej. Również natknęłam się na tego typu zalecenia. Powodem tego jest to, że młody żółw ma znacznie mniejsze zapasy, szczególnie ograniczony jest zapas wody z uwagi na mniejszy pęchcerz. Wskazówka ta wydaje się być logiczna, z drugiej zaś strony w naturalnym środowisku młode żółwiki nie mają wyboru i muszą zimować tak długo jak trwają niesprzyjające warunki, czyli w praktyce tak jak starsze osobniki.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.10.2007, 14:08:37 pm »
jhuz przed chwila pisalam o tym gdzies indziej ale Beata czxy moglaby prosze w punktach chociazby napisac w jaki sposob przygotowujesz zowlia do hibernacji i w jakich warunkach (temp)
dzieki!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.11.2007, 08:15:56 am »
Na Wszystkich Świetych byłam w jastrzębiu i przywiozłam od mamy fajową wypasioną wagę elektroniczna(tę na której go ważyłam jak mieszkałam z rodzicami) No to teraz, będę mogła ważyć Tusia i zimować go. Taka jestem ciekawa ile przytył (a widać że sporo) odkad sie wyprowadziliśmy ale muszę kupić baterie do tej wagi a one są jakieś dziwne i nie mogę na takie narazie trafic.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.11.2007, 08:31:25 am »
Jeszcze jedno. W tamtym roku Na Boże Narodzenie zabrałam Tusia do Jastrzębia na Wigilię. Wiem może głupio zrobiłam ale było cudownie naprawdę. Tuś odrazu poznał mieszkanie w którym spędził pierwszy rok swojego króciutkiego zycia. Gdy weszłam z nim do swojego pokoju poryczałam sie - znowu oboje bylismy w domu, w naszym pokoju. Tak gdzie stało terra Tusia teraz rodzice postawili sobie telewizor, hehe dziwne uczucie. Tuś jak dawniej spacerował sobie po moim łóżku gdy ja z mamą i siostrą przygotowywałyśmy wigilijne potrawy. Niestety nie wytrzymał do 12.00 i zasnął pelen wrażeń. szkoda bo myslałam że o północy powie, że kocha swoją pańcię.
Kurcze, ale durnoty piszę, do rzeczy!: Chodzi mi o to, że pomyslalam sobie,że jak położę Tusia spać w grudniu, to będę miała go "z głowy" to znaczy ,ze będę mogła spokojnie jechć na Święta gdy on będzie smacznie spał, ale przecież nie mogę tak zrobić bo trzeba codziennie go pilnować, tymbardziej, ze chcę go zimować w pokoju z otwartym oknem więc jak sie zrobi -6 a ja będę daleko............
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #5 dnia: 05.11.2007, 14:25:57 pm »
No niestety Agnieszko, ale jeżeli zimujesz w tym pokoju, no to mamy problem :( Może na czas wyjazdu wsadzisz go na kilka dni do lodówki? Tylko tam ktoś musiał by też wietrzyć.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.11.2007, 21:43:27 pm »
pomysl z lodowka tez mi sie podoba..tylko pojawia sie tu problem z wietrzeniem, jak to juz zauwazyl nulus..chyba e go przewieziesz do jastrzebia i tam ustawisz mu temperature odpowiednia np w lodowce..chociaz nie wiem czy mozna przwozic spiacego zolwai czy dla jego zdrowia to dobrze?
chyba ze poprosisz zaufana sasiadke zeby ci wietrzyla lodowke raz na dwa dni..

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2007, 20:01:37 pm »
jhuz przed chwila pisalam o tym gdzies indziej ale Beata czxy moglaby prosze w punktach chociazby napisac w jaki sposob przygotowujesz zowlia do hibernacji i w jakich warunkach (temp)
dzieki!

Prawdę powiedziawszy jeszcze nie zaczęłam obniżać temperatury. Żółwik jest na głodówce i regularnie się kąpie. Stram się trochę opóźnić to zimowanie w tym roku żeby nie trwało zbyt długo (pewien strach pozostał) a po obudzeniu juz była wiosna...  :) Ale jak coś zdziałam będę raportować...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2007, 22:58:27 pm »
Najrozsądniej było by poprosić sąsiadkę. Przewożenie Tuśka jest niewykonalne, na pewno się obudzi!
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2007, 07:24:51 am »
Ja działam tak jak Beatka. Jak najpóźniej położyć Tusia spać żeby obudził się na wiosnę. To jego pierwsze zimowanie w życiu dlatego starsznie się boimy. A wogóle to ja nie mogę patrzeć na te głodówki. Tzn. narazie daję mu małe ilości co 2-3 dni, ale w te dni gdy nie dostaje on jedzenia to gryzie z głodu kamienie i bierze do buzi drewienka, nie mogę na to patrzeć, no! jak Wy sobie z tym radzicie?
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2007, 22:14:14 pm »
Jak my sobie z tym radzimy? Odpowiem za siebie.

Przez pierwsze 2 tygodnie stopniowo, ale zdecydowanie skracam oświetlenie, i obniżam temp. w terrarium poprzez zmniejszenie mocy żarówki, i skrócenie czasu jej używania. I już wtedy żółwie nic nie jedzą.

Potem przez kolejne 2 tygodnie kąpie, i już w ogólnie nie grzeje, a także prawie nie oświetlam terrarium. To doprowadza żółwie do totalnego zmulenia, senności, itp...
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.11.2007, 10:36:56 am »
muszę dać radę.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Kiedy najlepiej rozpocząć zimowanie?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.11.2007, 16:27:30 pm »
Musisz , musisz Agnieszka !  ;) I dasz!
Pozdrawiam, Nulus!