Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 00:40:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Forumowe zimowanie...  (Przeczytany 53252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #15 dnia: 14.10.2009, 17:01:55 pm »
Witia super to ulozyles...

Cieszę się, że Ci się podoba ;) Ja swoje żółwie już ważyłem i stwierdzam, że przez lato dużo przytyły, także liczę na spokojny sen zimowy...
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Cyryl

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Reputacja: 0
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #16 dnia: 14.10.2009, 20:31:44 pm »
witam,

Z tego co wyczytałam w artykułach, cały proces przygotowań do zimowania rozpoczyna się wizytą u (dobrego) weterynarza i odrobaczenia. Planowałam wziąć Cyryla do wetka w piątek, ale jak będzie tak zimno, to aż strach wynosić go choćby do auta...

W każdym razie pomysł wspólnego zimowania i wspierania się w tym, wydaje mi sie bardzo fajny, zwłaszcza ze sama będę zimować po raz pierwszy i nie wątpliwie przyda mi się sporo wsparcia! Obawiam się jednak, że nie wyrobimy się z weterynarzem i nie będę mogła zabrać się za to z Wami... :( będę w każdym razie śledzić wątek i brać z Was przykład :)

Pozdrawiam

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #17 dnia: 15.10.2009, 12:57:18 pm »
Hmmm... wiedze ze duzo ludzi jest za wspulnym zimowaniem , z tym ze nikt nic w zwiazku z tym nie robi  >:(, oprucz mnie i Witi nikt chyba jeszcze nawet nie zwazyl gadzinek, jesli termin jest za wczesny mozemy go przesunac o tydzien czy dwa .
Z tym ze pamietajcie zolwie sie same nie przezimuja, jest okazja tutaj powymieniac sie watpliwosciami, doswiadczeniem i problemami zwiazanymi z zimowaniem . Ja w kazdym bac razie nie bede puzniej odpisywac na jakies pytania na ktore tu mozemy wszyscy znalesc odpowiedz.

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #18 dnia: 15.10.2009, 19:47:33 pm »
Ja już odrobaczyłam i zważyłam żółwia....Jeszcze tylko muszę za dwa tygodnie stawić się ponownie z kałem do badania....Lodówkę też już mam przetestowaną....A poza tym powrócił u mnie w domu temat po co w ogóle chce żółwia wkładać do lodówki i co chwila słyszę określenia w stylu że mam niepokolei w głowie...
Z zimowaniem mam zerowe doświadczenie więc nic mądrego nie napiszę więc bardzo na was liczę, a na chwilę obecną nie mam żadnych wątpliwości, ale pewnie wkrótce znowu jakieś się pojawią.....Więc bez obaw wtedy was pomęczę :)

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #19 dnia: 15.10.2009, 22:11:11 pm »
jak pisałem w innym wątku, próbuję swojemu podać lekarstwo na robaki. dziś znów nieudana próba choć w pewnej chwili myślałem że będzie dobrze . zaczął jeść liścia sukulenta ale jak doszedł do miejsca z  lekiem to przestał i na nic moje prośby i groźby ;). wiem teraz że zrobiłem błąd wcześniej go nie odrobaczając jak było cieplej i był na wybiegu. teraz muszę ponownie go po-nagrzewać aby się pobudził. ech może będzie dobrze? w weekend pojadę do weta i może uda się podać lek.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #20 dnia: 16.10.2009, 07:59:01 am »
...próbuję swojemu podać lekarstwo na robaki. dziś znów nieudana próba...

Ja na Twoim miejscu podałbym mu lek przez strzykawkę doustnie. Trochę to brutalny sposób, bo jest to bardzo stresujące dla żółwia, ale tu nie ma już czasu na takie "cackanie", tym bardziej, że taki lek podaje się kilka razy w odstępie paru dni. Ale tak jak mówię, tu czas goni, bo z dnia na dzień pogoda się pogarsza i coraz trudniej będzie przeprowadzić taki zabieg, no i zwalczyć te robaki...

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline .....

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 259
  • Reputacja: -13
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #21 dnia: 16.10.2009, 15:06:31 pm »
Witam ja dzisiaj zważyłem moje żółwie na dokładnej wadze elektronicznej takiej jak są w sklepach spożywczych  ;)

Samica:
Skorupa 15x12
Waga 730g

Samiec:
Skorupa 16x13
Waga 850g

Proszę o wypowiedzenie się i opinie na temat wag żółwi mile widziane porady w wypadku nad wagi lub jej braku...  ::)


Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #22 dnia: 24.10.2009, 19:50:02 pm »
Hej widze ze wszyscy sie zuciliscie do zimowania  :-\
Tu moja ulubiona metoda mierzenia zolwia ktora sama stosuje http://www.tlady.clara.net/measure.htm no i ta nieszczesna metoda Jacksona w ktorej ja osobiscie nie moge sie polapac. Widze ze Remo tez juz zwazyl zolwiska . Ja moje zwazylam dzis drugi raz i musze przyznac ze sie niepokoje .
Wiec tak pierwsze wazenie bylo 13/10/09 :
STEPKI
kuba ok.13.5cm 375g dzisiaj 382g
yello ok.12.5cm 377g dzisiaj 364g
twin1 ok.11cm 296g dzisiaj 295g
twin2 ok11cm 298g dzisiaj 306g
MAURETANY
kacper ok7.5cm 95g dzisiaj 92g
oskar ok.9cm 157g dzisiaj 168g
zlota ok.13cm 339g dzisiaj 381g
czarny ok15cm 573g dzisiaj 574g
OBRZEZONY
magi ok.9.5cm 138g dzisiaj 124g

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #23 dnia: 24.10.2009, 20:51:12 pm »
Malwa, ja się już dawno rzuciłam do zimowania, serio. Mogę powiedzić, że już latem o tym myślałam, bo nawet chciałam lodówkę kupić.
Dziś poważyłam i pomierzyłam, i wszystko zapisałam. Ja ważę co jakiś czas, i zapisuję, ale częściej ważę tylko takie co są narwane nerwusy (2 sztuki) i jednego małego. Poodrobaczałam już także. Z jednym mam kłopot z odrobaczaniem, o czym piszę w dziale "z wybiego do lodówki". On jest u mnie nowy i niezwykle 'interesująco' zarobaczony ;D. Jego zimowanie jest w planie, ale dalszym. Przyznam się, że z powodu tych robaków to się trochę go boję zimować, ale może się za miesiąc odważę, a nawet za dwa, co wcale nie będzie za późno. Ten nowy z robalami przybiera u mnie na wadze w szybkim czasie, bo trafił do mnie niecały miesiąc temu bardzo odwodniony i dość wychudzony. Ten zarobaczony je dużo i to dużo suszu, a czasem mokre. Pije też godzinami, jakby był na kacu.
Inne żółwie nie jedzą od ponad tygodnia, bo same tak wybrały. Jeden tylko coś tam suchego żarł, ale on to wiecznie głodny był. Te przeznaczone do zimowania przebywają na balkonie, gdzie dziś część z nich wylazła z norek, a część nie wylazła. Teraz temp. jest 10 -15.

Pokazałaś tę metodę mierzenia karapaksu, którą ja stosowałam u siebie w zeszłym roku, ale jakoś jestem za tym, aby  mierzyć po linii karapaksu, a nie tak. Bo jak się ma płaskiego żółwia z krzywicą, to on, według tej metody, może wydać się wielki. Nie wiem czy mam rację czy nie, ale takie mam wyczucie.
Malwa, a czym ty się niepokoisz? Różnice masz tylko w gramach a nie w kilku dekagramach.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #24 dnia: 24.10.2009, 22:16:17 pm »
Wiez Basiu ja ogulnie zimowac sie moich zolwi nie boje ,czego nie lubie to wlasnie tych pomiarow bo mnie zawsze wprowadzaja w blad , po pierwsze matematyki nie cierpie i wszelkie pomiary mnie denerwuja szczegulnie jak sie w czyms polapac nie moge , a tu jednak zycie i zdrowie moich zolwi zalezy odemnie i to mnie chyba wku...a .
Po za tym juz pare z maluchow zaczelo mi spac wiec musze sie juz szykowac jesli nie chce ich zimowac osobno.
Moze ty tez wypisz pomiary swoich zolwi to wszyscy porownamy razem . ;)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #25 dnia: 27.10.2009, 23:25:03 pm »
Dobry temat, choć ja dołączę dopiero wtedy kiedy skorupiaste wylądują w lodówce. Taki mam już zwyczaj. Ciekawi mnie zawsze jak wyglądają wahania wagi, właściwie jej spadki u poszczególnych osobników. Niektóre nie tracą nic, inne nawet i kilkadziesiąt gram.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #26 dnia: 27.10.2009, 23:43:25 pm »
Mnie to wazenie zawsze wprowadza w zly humor, nie czaje wogule jak to u nich dziala. Zawsze jak mam je zaczac wazyc to mam nerwa, w zeszlym roku waga mi sie popsula wiec problem z glowy, ale w tym roku juz nie ryzykuje.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #27 dnia: 28.10.2009, 06:26:17 am »
Ja mam dwa gadziory jakieś ostatnio nadaktywne, bo tylko by ze swych terra wychodziły i gdzieś szły i szły. A powinny drzemać, jak dwa pozostałe, bo przecież siedzą na balkonie. Te dwa nerwusy to samiec i samica. NIc nie jedzą, mało śpią, jak je wypuszczę to też gdzieś by tylko szły, no i chudną powoli. A są przeznaczone do lodówki. I jak tu sie nie martwić zimowaniem?
A może to jakiś jesienny popęd seksualny? CZy ktoś o czymś takim słyszał?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #28 dnia: 30.10.2009, 20:34:33 pm »
jak już wszyscy piszą to ja też napiszę, że mój żółw, z którym, jak pewnie pamiętacie, miałam problem bo chudzina, tak teraz waży 110g (8cm) a nie je już od ponad dwóch tygodni.... tak więc bardzo się cieszę, bo z zimowaniem nie będę miała aż tylu zmartwień  :) sam już się pcha do spania, kiedy go budze do kąpieli to najwyraźniej zły, jeść sam już nie chce, chwileczke pod lampke a potem znowu do spania i tak do kolejnej kąpieli... sam tak szybko pcha się do spania, więc mu nie przeszkadzam. dobrze, że tak ładnie się z nim współpracuje :)

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Forumowe zimowanie...
« Odpowiedź #29 dnia: 20.11.2009, 23:18:31 pm »
Mój żółw będzie zimowany w grudniu. Jest teraz na etapie przygotowań. Nie je, w zasadzie nie jest aktywny, strasznie dużo śpi. Waga nieco wyższa niż rok temu o tym czasie. Śpi w doniczce lekko zagrzebany w wilgotnej ziemi. Muszę przyznać że długa ceramiczna doniczka okazała się totalnym hitem, wilgotność wewnątrz jest rewelacyjna, ziemia prawie nie wysycha. Żółw ją uwielbia.
Plan na zime jest taki, że jak żółw będzie spał zacznę siać rośliny tak aby do wiosny całe terra powitało go zielenią. Trzykrotka rośnie jak szalona też będzie elementem wystroju terrarium. Specjalne podziękowania za tę sympatyczną roślinkę należą się dla Basi i Malwy :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU