Żółwie lądowe > Zimowanie

Hibernacja w terrarium

(1/2) > >>

PanHenryk:
Dzien dobry. Nie jestem doswiadczonym żółwicielem choć staram się edukować w temacie. Mój żółwik stepowy jakoś w listopadzie zaczął zasypiać na coraz dłużej, aż w końcu chyba zahibernował ale nie jest w otoczeniu o obniżonej temperaturze. Teraz trochę zaczal sie przebudzać, robi pare krokow i zasypia na caly dzien. Czy ja mam go dokarmiac w tym czasie czy wystarczy mu tylko woda i dopiero gdy sie w pelni wybudzi, zapewnic mu jakies swieze jedzonko? Prosze o porade.

Kenet:
Witaj na forum  :)
Oczywiście że trzeba karmić. Jeżeli nie planujesz zimowania to w okresie zimowym robisz wszystko jak w inne pory roku. Takie spanie w temperaturze pokojowej jest bardzo niekorzystne dla zdrowia.
Opisz też warunki w jakich go utrzymujesz. Wielkość i wygląd terrarium, temperatura,wilgotność,podłoże, jakie ma lampy, pożywienie, czy ma wybieg zewnętrzny czy jest kąpany, czy chodzi do weterynarza specjalisty od gadów itp.

PanHenryk:
Dzięki za odpowiedź. Czyli żarówki też mu normalnie palić mimo, że cały dzień śpi i się nie rusza w ogóle? (raz na dwa tygodnie zrobi ze 2 kroki i zaśnie ponownie). Nie chciałbym, żeby mu tam fermentowało coś. Terra ma trochę za małe - nie pamiętam wymiarów teraz. Do tego lampa grzejna i UV. Temperatura w domu 23 stopnie, ale grzejna lampa podnosi ogólną temp w terra no i grzeje gada jak podejdzie pod nią. Podłoże glina wymieszana z ziemią, żeby sobie kopał, trochę żwirku w pobliżu jedzenia. Zjada wiosną i latem chwaściory, a ostatnio tzw. kozią stópkę, zimą roszponka, rukola, raz na miesiąc jakąś marchew czy ogórek. Suszek nie chce jeść. Latem i wiosną go trochę wypuszczamy, ale to tak na pare godzin i wraca do terra. Kąpie go rzadko i raczej jak jest ciepło już. Nie był u żadnego specjalisty nigdy.

Kenet:
Tak, żarówki trzeba normalnie palić.
Jaka jest temperatura pod żarówką?
Jaka jest wartość tego UV? 5.0, 10.0 czy może 15.0 bo to też bardzo istotne.
Glina wymieszana z ziemią to bardzo dobre podłoże, tylko ten żwirek wymienić na jakieś płaskie kamienie typu łupki bazaltowe(do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym)

Dieta ok, z tym że ważne aby to były dobre i jadalne chwasty ;) Jeżeli jest to mniszek, babka, pokrzywa czy jasnota biała to ok. Doczytałem że kozia stópka to podagrycznik czyli bardzo dobry i zdrowy dla zolwia chwast.
Na pewno trzeba go częściej kąpać. Co najmniej raz na tydzień. Po prostu wlewasz do miednicy(nie może być to miednica po żadnych środkach chemicznych) cieplej wody tak do dolnej skorupy i zostawiasz na 20-30 minut. Warto wtedy kontrolować jego zachowanie raz na jakiś czas.

Warto żeby zobaczył go specjalista. Tak na odległość nie da się stwierdzić czy jest śpiący czy na coś chory. Napisz skąd jesteś a kogoś Ci polecę.

PanHenryk:
Dzięki za odpowiedź. Jestem z Łodzi.
Nie wiem jaka temp. pod żarówką, ale pamiętam że dobierałem moc do wysokości żeby miał optymalnie. Wartość UV to 10.0. Żwirek mu dałem w zasadzie tylko pod podstawkę na jedzenie (ceramiczna). Przydało by się jakieś zmyślne poidełko, bo to co ma to ciągle rozlewa.
Tak, chwasty to właśnie mniszek i babka przeważnie, albo ten podagrycznik.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej