Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 10:57:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hibernacja  (Przeczytany 15833 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #15 dnia: 28.08.2009, 22:35:31 pm »
witia wiem o przygotowaniu... o zaprzestaniu jedzenia odpowiednio wczesniej, o zmniejszaniu ilosci godzin swiecenia lampy uvb, chodzi mi tylko o to, że wolałabym, żeby on sobie sam zasnął w swojej ziemii w terrariuma  wtedy całe terro mogłabym przenieść w chłodniejsze miejsce... lodówka mnie przeraża

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #16 dnia: 29.08.2009, 12:03:30 pm »
Witia, żółwie, ja sam wiesz, same się do tego przygotowują, gdy mają warunki. Piszę do ciebie tu dlatego, że Olice to chyba nie wystarczy, co tłumaczysz. I musisz inaczej popisać o tym.

Offline sowalski

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #17 dnia: 29.08.2009, 22:34:48 pm »
Ja nie wiem co zrobić ze swoją tuptajową. Chyba jednak dam jej w tym roku spokuj, bo po tym co w tym roku przeszła dopiero pod koniec wakacji (2,5 tyg temu) ożyła  zaczęła chodzić "opalać się" i normalnie jeść więc chyba w tym roku dam jej odpocząc a może na przyszły rok nazbieram na małą lodówkę :). A i moja żółwica też zime przesypiała bez lodówki a badania kały nie robiłem (nie miałem gdzie i kiedy dopiero teraz będe mógł to zrobić) czy może oznaczać to że ma jakieś pasożyty? :(

Offline żółw-czesiek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Reputacja: 9
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #18 dnia: 30.08.2009, 09:48:18 am »
hej,
Sowalski jak nie przebadasz kału to nie będziesz wiedział czy ma pasożyty czy nie.
Olika jestem w podobnej  sytuacji co Ty (od niedawna mamy żółwie) też się obawiam i mam stresa przed zimowaniem. będę zimował w małej lodówce i wszystko będzie dobrzeeee  :)

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #19 dnia: 30.08.2009, 16:00:43 pm »
olika jeśli w wspomnianym przez ciebie chłodnym miejscu utrzymuje się odpowiednio niska dla zimowania, stała temperatura to po odpowiednim przygotowaniu żółw może tam zimować.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #20 dnia: 31.08.2009, 13:53:02 pm »
a badania kały nie robiłem (nie miałem gdzie i kiedy dopiero teraz będe mógł to zrobić) czy może oznaczać to że ma jakieś pasożyty? :(

... jestem wręcz pewien, że jakieś pasożyty ma. Nie jest to reguła, ale gady, a szczególnie żółwie są właśnie bardzo często nosicielami różnego rodzaju pasożytów, które niestety same od siebie nie zniknął, a z biegiem lat mogą  doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia... 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #21 dnia: 02.09.2009, 21:43:57 pm »
To prawda, aczkolwiek żółwia nigdy nie wyczyścisz do końca. Jestem zdania, ze zbyt częste traktowanie żółwia chemią jest bardziej szkodliwe, niż jakieś niegroźne pasożyty.
Jeżeli kupa trzyma się ' kupy', żółw je normalnie, i jest w dobrej formie, sam nie widzę problemu. Sam nie odrobaczam przed zimowaniem, jeżeli nie mam jakiś wątpliwości.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #22 dnia: 02.09.2009, 23:23:01 pm »
Witia i Nulus, ale jest istotna różnica z tym odrobaczaniem u bywalców łąk i ogrodów i u tych pokojowych, i tu jest naprawdę problematyczna decyzja, bo oba gady mogą dobrze jeść i mieć dobrą kupę.
O tym pomówmy w aspekcie hibernacji. Bo to jest ciekawe, co powiemy.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #23 dnia: 03.09.2009, 08:58:41 am »
Witia i Nulus, ale jest istotna różnica z tym odrobaczaniem u bywalców łąk i ogrodów i u tych pokojowych, i tu jest naprawdę problematyczna decyzja, bo oba gady mogą dobrze jeść i mieć dobrą kupę.

Basiu, nie wiem o co Tobie tu dokładnie chodzi?! Rozwiń proszę swoją myśl ;)

W każdym razie ja jestem za tym, aby przeprowadzać badania kału u wszystkich żółwi, niezależnie od tego, czy przebywają cały rok w terrarium, na wybiegu czy na podłodze. Robaki nie biorą się przecież ze środowiska, w którym żółw żyje, ale trafiają (jako jaja) wraz z pokarmem, jaki żółw przyjmuje.

Nulus stwierdził, że i tak nie da się wszystkich pasożytów z organizmu żółwia wytępić - z czym się zgadzam -, więc tym bardziej należy przeprowadzać minimum raz do roku (przed zimowaniem) kontrolę, aby sprawdzić, czy robaki te nie namnożyły się przez pewien okres na tyle, aby móc wyrządzić jakieś szkody w organizmie żywiciela. Konsystencją i kolorem kupy nie do końca bym się sugerował, a to z tego względu, że nie wszystko widać gołym okiem - pewne rzeczy dopiero wychodzą po dokładnej analiźnie pod mikroskopem.     
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #24 dnia: 03.09.2009, 18:42:08 pm »
Miałam na myśli, że jak są on one wybiegu, a nie w domu, to te z łąki ja bym co roku badała i ewentualnie odrobaczała w jesieni. A te co nie chodzą na dwór to też, ale co drugi rok. A w niektórych przypadkach to i co trzeci nawet (jest dużo takich właścicieli, co myją żarcie przed podaniem). Bo ryzyko namnożenia pasożytów u domowych jest mniejsze.
Myślę być może podobnie jak Nulus, choć ja w szczegółach a on w ogółach.
Nie stronię w swych poglądach od badań kału i leków na robaki. Jak trzeba to trzeba.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #25 dnia: 27.09.2009, 12:35:51 pm »
no i jest kolejny problem, bo czemu nie?
chciałam zbadac kał zółwia... nietstey w moim cudownym miescie nie ma speca od gadów a badanie kału moge wysłać do Warszawy do laboratorium i bedzie mnie to kosztowało jedyne 135 zł.... nie mogę się na to zdecydować :/
i co czynić dalej?
może znacie gdzieś w warm-mazurskim, pomorskim czy kujawsko-pomorskim speca od zółwi, który by przybadał kał wysłany kurierem i ile to by kosztowało?
albo czy mogę zimować zółwia bez odrobaczania?
albo czy można mu podać profilaktycznie tabletki na odrobaczenie (pod warunkiem, że łatwo je zdobyć) ?

już nie wiem co robić....

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #26 dnia: 27.09.2009, 13:15:44 pm »
w TORUNIU:
Lek. wet. Paweł Suchecki
Telefon: 602 782 439
Strona WWW:
http://www.lecznicawet.torun.com.pl
E-mail: lekarz@lecznicawet.torun.com.pl
Lecznica Specjalistyczna dla Zwierząt
ul. Kościuszki 41/47
87-100 Toruń
tel. (056) 623 15 87, (056) 623 30 95


w GDAŃSKU:

Szpital Weterynaryjny Krzemińskiego
Telefon: 058 301 39 09
Strona WWW:
http://www.szpital-weterynaryjny.com
Cały tydzień   8.00 - 20.00
ul. Łąkowa 35/38
Wizyty trzeba umawiać telefonicznie.

w GDYNI:
Lek. wet. Jarosław Hajdo [Gdynia]
Telefon: 502 595 191
Strona WWW:
http://www.przychodniavet.pl/
ul. Apisa 1, Gdynia
Tel. 058 624 90 00
Pn -Pt   15.00 - 19.00
Sob   09:00 - 11:00


Podzwoń sobie do nich, może akurat.
W Bytomiu za badanie kału płace 10zł, szok  :o
A jeśli już to lepiej odrobaczyć żółwia bez badania kału, niż zimować nie wiedząc czy coś tam w nim nie siedzi.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #27 dnia: 27.09.2009, 15:25:52 pm »
Olika, samo badanie kału możesz z reguły zlecić każdemu weterynarzowi niezależnie od tego, czy zna się on na żółwiach czy też nie. Natomiast dopiero przy leczeniu jakichś chorób ważne jest, aby weterynarz miał pojęcie na temat gadów... Odrobaczanie nie jest zabiegiem skomplikowanym, dlatego spróbuj może załatwić tą sprawę u jakiegoś weta w Twoim mieście, pod warunkiem oczywiście, że przeprowadza on takie zabiegi, a wcześniej badanie kału.

Jeśli chodzi o odrobaczanie profilaktyczne to ogólnie jest ono odradzane, bo już samo podanie leku niszczy naturalną florę bakteryjną, niezależnie od tego czy żółw ma robaki, czy też nie. Dlatego lepiej nie podawać leków, tam gdzie nie są one potrzebne.... Za mniejsze zło uważam jednak odrobaczanie profilaktyczne, niż zazimowanie żółwia wraz z pasożytami, bo może skończyć się to poważną chorobą np. sepsą, która z kolei może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #28 dnia: 27.09.2009, 20:21:38 pm »
Hmm... większość żółwi ma robale i odrobacza się je środkami o szerokim spektrum działania, więc uważam, że badanie kału można robić raz na kilka lat, a odrobaczać profilaktycznie. Ale to moje zdanie.

Z tym, że jeśli chcesz zimować żółwia, to (znowu moim zdaniem) za późno na odrobaczanie... Nie wiem jak żółw był trzymany do tej pory i kiedy chcesz go zazimować i na jak długo. Ale jeśli jest to żółw wybiegowy (a powinien), to jego metabolizm jest już spowolniony, a nie na pełnych obrotach. Dlatego też decyzję o zimowaniu i pierwsze przygotowania podejmuje się dużo wcześniej. Teraz jest już koniec września - prawie początek października.

Poza tym: próbkę kału do badania możesz oddać do Zakładu Higieny Weterynaryjnej - jest w większych miastach. Poza tym możesz oddać u zwykłego weta - albo on zbada albo wyśle. Znowu pasożyty, to akurat nie jest aż tak skomplikowana sprawa :)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Hibernacja
« Odpowiedź #29 dnia: 27.09.2009, 22:47:02 pm »
Olika, samo badanie kału możesz z reguły zlecić każdemu weterynarzowi niezależnie od tego, czy zna się on na żółwiach czy też nie. Natomiast dopiero przy leczeniu jakichś chorób ważne jest, aby weterynarz miał pojęcie na temat gadów... Odrobaczanie nie jest zabiegiem skomplikowanym, dlatego spróbuj może załatwić tą sprawę u jakiegoś weta w Twoim mieście, pod warunkiem oczywiście, że przeprowadza on takie zabiegi, a wcześniej badanie kału.





Pisałam, że w moim miescie nikt nie zajmuje sie badaniem kału i tym bardziej nikt nie zna sie na pasozytach znajdujacych sie w kale żółwia