Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:39:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Horhe  (Przeczytany 11802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Horhe
« dnia: 21.12.2017, 13:52:39 pm »
Sytuacja wygląda następująco, Horhe, mój żółw grecki którego mam od 3 lat (w sumie jest w wieku ok 4 jak sądzę bo gdy do mnie trafił był wielkości pudełka zapałek), karapaks 9cm. Nie był dotąd zimowany (zakładałem że na to za wcześnie, że jest za młody i ryzyko zbyt duże) W tym roku z tego co czytam w zasadzie już by mógł (jeśli chodzi o jego wiek) ale ze względu na kapitalny remont mieszkania nie mogłem odpowiednio wcześnie się do tego przygotować (badania krwi i kału itp. miał je rok temu i wtedy było ok) dlatego zdecydowałem że pierwszego zimowania spróbujemy za rok. Jednak Horhe od miesiąca stał się bardzo senny, mam wrażenie że bardziej niż zeszłego roku o tej porze , czyżby brak snu zimowego mógł się skumulować ? Wiosną i latem zółw jest bardzo aktywny i ogromnie żarłoczny. Jada wtedy głównie mlecza, babkę itp, teraz daję mu na zmianę dwa dni susz , trzeciego dnia świeże zioła w rodzaju roszponki rukoli , bazylii. Jednak z apetytem od połowy listopada jest słabo. Zółw prawie nie wychodzi z legowiska. Zastanawiam się co w tej sytuacji zrobić ? Czy jeśli będzie ciągle spał będzie to pewna namiastka zimowania ? Czy w tej sytuacji nie zaszkodzą mu nieopróżnione jelita ? (przed zimowaniem żółwie przecież się głodzi) Czy podawać normalnie pokarm ? Temperatura w pomieszczeniu jest nieco niższa niż latem ale zółw ma silną żarówkę metahalogenową która daje sporo ciepła, latem się pod nią wygrzewa, teraz nie. Czy powinna się palić pomimo że zwierze chce spać ? Czy mam go kąpać co kilka dni tak jak latem ?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Horhe
« Odpowiedź #1 dnia: 21.12.2017, 15:49:33 pm »
mam niewielkie doświadczenie w kwestii zimowania, ale wiem, że jak żółw będzie spał w temperaturze np. 20 stopni (jak to przez 6 lat robili moi sąsiedzi, mimo moich wskazówek dotyczących zimowania), to na pewno będzie miał problemy z nerkami i wątrobą z powodu odwodnienia (na szczęście zabrałem gada sąsiadów do dr. Maluty i udało się zwierzaka odratować, już jest prawie zdrowy, a sąsiedzi poprawili swój błąd :) )

rok temu mój żółw miał taki sam problem oto zalecenia p. doktor:
- codzienne budzenie i kąpiele
- 12 godzinne oświetlenie
- wysoka temperatura pod lampą (około 35 stopni)
- posiłki jak zwykle
- suplementy tez jak zwykle
 
Pamiętaj jak juz nie zimujesz to nie pozwalaj gadu spać dłużej nż kilkanaście godzin
Jak nie odnotujesz poprawy po jakimś tygodniu koniecznie idź do weta!!

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Horhe
« Odpowiedź #2 dnia: 21.12.2017, 18:09:34 pm »
Ja bym zaczęła od badania kału jednak i ogólnie wizyty u lekarza. Jeśli wyeliminuje się chorobę, to znaczy że to "ten" czas. Żółw albo powinien zimować w 4-5 stopniach, albo być utrzymywany jak do tej pory (jeść, grzać się), nie ma czegoś pomiędzy - siedząc w cieple dalej organizm będzie pracował jak zwykle, więc musi normalnie jeść.

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Horhe
« Odpowiedź #3 dnia: 23.12.2017, 18:42:27 pm »
Moj sie nie rusza od kilku dni wiec chyba zasnal. Lempe na chwile tylko wlaczamy, glownie ubv. Zastanawiamy sie czy przeniesc go do garazu, tam temperatura wynosi ok 7 st. W domu bez lampy ok 20. No albo go obudzimy. Na co sie zdecydowac?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Horhe
« Odpowiedź #4 dnia: 23.12.2017, 20:30:20 pm »
a przeszedł głodówkę? jak jest po miesięcznej głodówce to koniecznie do garażu, a jak nie to na 100% obudzić i stosować codzienne kąpiele.

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Horhe
« Odpowiedź #5 dnia: 25.12.2017, 12:41:03 pm »
Caly dzien nic nie jadl.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Horhe
« Odpowiedź #6 dnia: 26.12.2017, 19:13:01 pm »
F_lipa11 nie produkuj się, amerykaa83 jest forumowym trollem.