Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 11:57:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki  (Przeczytany 8779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dynaheir

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« dnia: 12.11.2016, 11:04:56 am »
Witam,
W połowie sierpnia zostałam  właścicielką ok 4 letniego żółwia stepowego (został znaleziony w ogrodzie).
Przygotowuje go do hibernacji i mam pytanie w sierpniu ważył 67g na początku listopada 86g od 3.11 nie daje mu pokarmu i zrzucił 6g to nie za dużo? Ile jeszcze może stracić na wadze przed hibernacja?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #1 dnia: 12.11.2016, 12:46:05 pm »
Piszesz że żółw znaleziony w tym roku. Zrobione zostały badania biochemiczne krwi żeby sprawdzić, czy żółw jest zdrowy? Badania kału w kierunku pasożytów? 67 g to mały żółw, stąd domyślam się, że badania krwi nie były robione, bo krew bezpieczne pobiera się dopiero u minimum 100 gramowych żółwi (a najlepiej 150 g). Odpuść hibernację w tym roku, niech siedzi normalnie w terrarium i przybiera na wadze. Tu możesz sprawdzić, ile powinien ważyć Twój żółw: http://www.totallytortoise.co.uk/guides/charts-calculators/mcintyre-ratio/ podajesz kolejno: szerokość i długość karapaksu oraz wysokość żółwia w mm.

Offline Dynaheir

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #2 dnia: 12.11.2016, 13:20:35 pm »
Pasożyty wyleczone. Weterynarz ocenił, że jest w dobrym stanie. Dziękuje za info  sprawdzenia ile powinien ważyć.

Offline Dynaheir

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #3 dnia: 12.11.2016, 13:26:01 pm »
Wyszło ok 82g czyli nie jest tak źle  :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #4 dnia: 12.11.2016, 16:40:12 pm »
Żółw waży 25% za mało... to jest źle. Zimowanie odpada w tym roku stanowczo, bo najprawdopodobniej go nie przeżyje. Poza tym nie wiadomo w jakim stanie są nerki i wątroba.

Offline Dynaheir

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #5 dnia: 12.11.2016, 17:12:15 pm »
Obecnie waży 80g  wiec nie jest to 25% mniej.  Chciałam go na jakieś 4tyg uśpić, żeby spokojnie ogarnąć nowe terrarium. Hmmm muszę to jeszcze przemyśleć. Dziękuje z radę

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #6 dnia: 14.11.2016, 20:09:31 pm »
Mój błąd, nie doczytałam. Jednak dalej uważam, że zimowanie dopiero co znalezionego żółwia, tak małego i bez badań to bardzo duże ryzyko jego śmierci. Żółwia na czas ogarnięcia terrarium można przetrzymać nawet w pudełku zabezpieczonym folią z odrobiną ziemi i lampką grzewczą.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #7 dnia: 31.03.2017, 12:57:08 pm »
Cześć, wątek bardzo stary, jednak mam nadzieje że starszyzna obozowa się nie obrazi jak napiszę swoją opinie głównie do młodych, nowiutkich hodowców żółwi. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zimowanie małych, poniżej 100 g żółwi jest obarczone niewielkim ryzykiem, dla mało doświadczonych nie polecam, ale weteranom wręcz zalecam zimowanie takich osobników. Pod warunkiem oczywiście zdrowia i dobrej kondycji. Młode osobniki są wrażliwe na nieprawidłowy przyrost karapaksu, nawet u doświadczonych hodowców widziałem zbyt szybko przyrastające tarczki u żółwiej młodzierzy. Hibernacja takich maluchów jest więc dobra dla zwolnienia ich metabolizmu we wczesnym okresie wzrostu. Niedoświadczonym natomiast zalecam ostrożne karmienie, a w okresie półrocznej zimy oszczędniejsze skarmianie czasem nawet co 2 dzień, w mniejszych ilościach.
Dziękuje i pozdrawiam P_P25
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Dynaheir

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Ile żółw może stracić na wadze podczas głodówki
« Odpowiedź #8 dnia: 03.04.2017, 08:57:26 am »
Dziękuje za informacje.
W międzyczasie zmieniliśmy weterynarza i żółw okazał się grecki a nie stepowy i o polowe młodszy. Podobno samica ( córka nadając imię trafila ;D).
Okres zimowy przeżyła pod ziemią, zakopali się i nie chciała wychodzić, więc na karmienie wyciągaliśmy ją.
Obecnie je bardzo dużo ( roztula się do 115g), aktywna cały dzień, nawet na wybiegu trochę pochodziła.