Żółwie lądowe > Zimowanie

Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]

<< < (2/2)

Beata:

--- Cytat: filipp_86 w 30.09.2008, 20:41:16 pm ---Nie jest jak widać prawdą że zbyt niska temp. źle wpływa na stan hibernacji. Wszystko należy jeszcze skorygować z grubością substratu żeby w razie czego żółw móg się odpowiednio zakopać.

--- Koniec cytatu ---

Bo nie wpływa źle. Przy niższej temperaturze żółw zużywa mniej zasobów, chociaż muszę przyznać że byłam zdziwiona u mojego gada utratą tylko ok. 4-6 gr wagi pomimo trzech miesięcy i w temperaturze raczej powyżej 5 st. Problem z temperaturą poniżej 5 st. wiąże się raczej z tym, że temperatura w lodówce się trochę waha i może nagle spaść w niebezpieczne okolice 1-0 st. Temu starałam się zapobiec ustawiając ja na nieco powyżej 5, bo spadki były około 2 stopniowe, a trzeba jeszcze uwzględnić ew. błąd pomiaru.

Myślę że substrat w lodówce która jest małym, zamkniętym miejscem wiele nie pomoże, co nie znaczy że żółw nie będzie próbował kopać. Przykładowo żółwie stepowe instynktownie kopią podczas hibernacji "szukając" optimum 5 st. - jeśli temperatura jest zbyt wysoka kopią w kierunku powierzchni, natmiast gdy jest za zimno drążą norę w dół, bo im niżej tym cieplej. W lodówce czy pojemniku w piwnicy takie warunki jednak nie wystepują, dlatego żółw się przed tym nie obroni i trzeba bardzo uważać na temperaturę by go nie przemrozić.   

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej