Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 20:25:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]  (Przeczytany 6667 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« dnia: 30.09.2008, 11:05:39 am »
Tak poczytałam tu posty i się zaczęłam zastanawiać nad tym zimowaniem..a mogłabym w styczniu go przezimować? może do wtedy kupiłabym sobie taką lodówkę,bo na razie nie stać mnie.. http://www.allegro.pl/item448409296_absolutnie_uniwersalna_lodowka_mini_chlodziarka.html
co sądzicie na taką chłodziarkę? maxymalna temp. chłodzenia to 5 stopni

Nie mam doświadczenia związanego z uzywaniem takich lodówek, bo sama mam dla żółwia zwykła stacjonarną lodówkę LG, tyle że taką małą. To jest natomiast lodówka samochodowa z możliwością zasilania z gniazdka. Nie wiem jak one się spisują pod kątem tego co obiecuje producent no i pod kątem niezawodności... a to dość kluczowa sprawa w zapewnieniu żółwiowi spokojnej i zgodnej z planem hibernacji.

Dokładnie trzeba też przyjrzec się jej rozmiarom, a raczej rozmiarom komory wewnętrznej - z uwzględnieniem tego że na półce lub na dnie musi się zmieścić pojemnik który jest sporo szerszy i wyższy od żółwia (przynajmniej na tyle aby mógł się on w nim swobodnie obracać i aby ilość podloża nie była symboliczna), no i powinno też pozostać nieco wolnego miejsca na powietrze dla żółwia (a i tak trzeba często wietrzyć).
Z tym może być problem. Ja ledwo zmieściłam żółwia do tego LG'ka mimo że z zewnątrz wydaje się duży, a i tak nie obyło się bez wyjęcia wszystkiego wewnątrz i zdemontowaniu półki na drzwiach. Nie mogłam też znaleźć żadnego pojemnika na miarę, który by choć w przybliżeniu pasował do lodówki mieszcząc swobodnie żółwia i jednoczesnie nie marnując cennego miejsca wokoło. W końcu skończyło się na tym, że byłam zmuszona sama zrobić własnoręcznie odpowiednie pudełko z tektury dokładnie pod wymiar komory lodówki.
Jak żółw kiedyś podrośnie to w ogóle będzie klapa. Dlatego pod tym wzgledem trzeba dobrze przekalkulować zakup lodówki dla żółwia.

W każdym razie sama idea jest bardzo dobra bo można ostatecznie nawet zabrać zazimowanego żółwia razem z lodówką do samochodu.

Pisze że właściwie to potrafi chłodzić o 20 stopni niżej od temperatury na zewnatrz lodówki, więc czy chłodzenie będzie wystarczajace będzie zależało od temperatury jaką masz w mieszkaniu. Mimo wszystko jeśli się zdecydowałabyś to i tak warto przed rozpoczęciem zimowania potestować te temperaturę.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 30.09.2008, 12:15:06 pm »
heh..no właśnie w taki sposób wychodzi moja niewiedza w kwestii zimowania.
Nie wiedziałam,ze tyle miejsca potrzeba w środku. Musze w takim razie pooglądać takie lodówki osobiście,taką małą lodówkę w stylu LG nie mam gdzie umieścić..Znalazłam jeszcze taką http://www.allegro.pl/item446952613_mala_lodowka_chlodziarka_witryna_chlodnicza.html
Ale to trzeba w środku pooglądać..

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 30.09.2008, 13:40:42 pm »
Ta jest właśnie mniej więcej rozmiarów mojej lodówki, a nawet w środku wydaje się być bardziej przestronna, bo moja ma np. jeszcze takie coś a la mini-zamrażalnik pod "sufitem". Moja jest też o tyle gorsza pod wzgledem konstrukcji że na drzwiach od wewnetrznej strony są takie boczne ścianki dla półek, zajmuje to niepotrzebnie mi miejsce, a tutaj właśnie drzwi są bez żadnych takich dodatków.
Dziś pewnie nie kupiłabym tej mojej lodówki, bo jednak jej konstrukcja typowo pod żywność powoduje duże straty miejsca.

Ta lodóweczka jest z kolei bardziej pod butelki z napojami (tak mi sie wydaje), nie ma zamrażalnika i wnętrze jest dość przestronne, ale znów nie jestem w stanie powiedzieć jak będzie z niezawodnością tej konkretnej lodówki, no i moja różni się tym że potrafi dość mocno chłodzić, choć w przypadku zimowania żółwia niekoniecznie jest to potrzebna właściwość.

Zapomniałam wcześniej napisać, że dobrze jest jak lodówka ma pewien zakres regulacji temperatury. U mnie jest takie pokrętło, gdzie na najlżejszym chodzie jest mniej wiecej 10 st i spokojnie można zejść do 5, ale ja ustawiałam ją na tak 6-7, bo wtedy i tak zdarzały sie spadki do 5 st. Obawiałam się ustawiać stricte na 5 aby mi nie spadło do 2 czy nawet niżej.
Ta Husky chyba nie ma pokretła i podobnie jak poprzednia samochodowa jest "zależna od temperatury na zewnątrz". Nie wiem jak to działałoby w praktyce, możliwe że pomimo braku regulacji spisywałaby się dobrze i moznaby ją regulować pośredni za pomocą temperatury w pomieszczeniu ale byłoby to chyba dość dziwne i uprzykrzające życie rozwiązanie...

No i ta bajerancka szybka  :) Ma to jednak pewne zalety bo pozwoli kontrolować żółwia bez otwierania lodówki, ale żeby nie przeszkadzało mu światło (szczególnie w początkowych dniach zimowania kiedy jeszcze nie jest w pełni nieprzytomny) wystarczy okryć ją jakąś zasłoną.

Wzorki też są niezłe, szkoda że nie jest w żółwie  ;D ;D  ;D

 <afro>
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 30.09.2008, 14:43:21 pm »
Ja się w zeszłym roku nosiłam z zamiarem skombinowania takiej od redbula czy czegoś podobnego, łaziłam po sklepach i przypatrywałam się tym lodóweczkom i w którymś z kolei sklepie, chyba w Markpolu przy pl. Defilad, zobaczyłam tego typu właśnie solidnie pokrytą szronem. Od środka. To mnie zniechęciło, bo znaczyło że temp. może spaść w okolice 0 stopni.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 30.09.2008, 20:41:16 pm »
Ja mam małą 80cm chłodziarkę (Bauknecht 75W), czyli bez komory mrożącej lub wewnętrznego zamrażalnika. W tamtym roku spisywała się bardzo dobrze.
Temp. jakie w niej odnotowywałem pozwalały na uzyskanie temp. w substracie na poziomie 2-4 st. C Po całkowitym wyłączeniu chłodziarki na koniec zimowania w kilka godzin temp. podskoczyła do 7st co w przypadku moich żółwi spowodowało ich wybudzenie.
Nie jest jak widać prawdą że zbyt niska temp. źle wpływa na stan hibernacji. Wszystko należy jeszcze skorygować z grubością substratu żeby w razie czego żółw móg się odpowiednio zakopać.
« Ostatnia zmiana: 30.09.2008, 20:47:53 pm wysłana przez filipp_86 »
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Jaka lodówka do zimowania? [wydzielony]
« Odpowiedź #5 dnia: 30.09.2008, 22:05:06 pm »
Nie jest jak widać prawdą że zbyt niska temp. źle wpływa na stan hibernacji. Wszystko należy jeszcze skorygować z grubością substratu żeby w razie czego żółw móg się odpowiednio zakopać.

Bo nie wpływa źle. Przy niższej temperaturze żółw zużywa mniej zasobów, chociaż muszę przyznać że byłam zdziwiona u mojego gada utratą tylko ok. 4-6 gr wagi pomimo trzech miesięcy i w temperaturze raczej powyżej 5 st. Problem z temperaturą poniżej 5 st. wiąże się raczej z tym, że temperatura w lodówce się trochę waha i może nagle spaść w niebezpieczne okolice 1-0 st. Temu starałam się zapobiec ustawiając ja na nieco powyżej 5, bo spadki były około 2 stopniowe, a trzeba jeszcze uwzględnić ew. błąd pomiaru.

Myślę że substrat w lodówce która jest małym, zamkniętym miejscem wiele nie pomoże, co nie znaczy że żółw nie będzie próbował kopać. Przykładowo żółwie stepowe instynktownie kopią podczas hibernacji "szukając" optimum 5 st. - jeśli temperatura jest zbyt wysoka kopią w kierunku powierzchni, natmiast gdy jest za zimno drążą norę w dół, bo im niżej tym cieplej. W lodówce czy pojemniku w piwnicy takie warunki jednak nie wystepują, dlatego żółw się przed tym nie obroni i trzeba bardzo uważać na temperaturę by go nie przemrozić.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU