Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 20:55:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lodówka...  (Przeczytany 10931 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mara

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 2
Odp: Lodówka...
« Odpowiedź #30 dnia: 11.10.2010, 20:04:30 pm »
jak temat lodówka, to ja się do niego podłączę ;)

otóż, planowałam żółwikowi za tydzień zacząć głodówkę, a teraz powtórzyć test lodówki, w której mam zamiar zazimować moją gadzinkę. No i tu się zrobił zonk, bo pomimo że w lipcu lodówka pięknie trzymała 4-5 stopni, teraz najniższa temperatura wacha się w zakresie 7,5-8,2 stopni... Nie wiem co się stało, nie stać mnie na zakup nowej lodówki, a lodówka spożywcza w moim domu to przy kilku domownikach tragedia i wachania temperatury w zakresie 2-14 stopni...

podsumowując: czy temperatura 8,2 stopnia na stałe nie będzie dla mojej gadzinki za wysoka do bezpiecznego zimowania?

lodówkę próbowałam już doszczelnić i nie pomogło, zastanawiałam się nawet też dokładaniem do lodówki zamrożonych wkładów do lodówek przenośnych, żeby obniżyć temperaturę, ale boję się, że przy małym rozmiarze lodówki mogłoby to żółwikowi zaszkodzić za bardzo go schładzając

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Lodówka...
« Odpowiedź #31 dnia: 11.10.2010, 20:34:28 pm »
A nie ma pokrętła z regulacją? I ważne jest jak mierzona była temperatura, bo tak naprawdę tylko sonda i dokładny pomiar elektroniczny z kilku dni daje jakieś informacje. Poza tym w lodówce temp. nie rozkłada się równomiernie i dlatego ważne żeby mierzyć dokładnie w miejscu gdzie zmiuje/będzie zimowany żółw.

8,2 trochę dużo. Może być ok na początek potem lepiej byłoby obniżyć do ok tych 5-ciu.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Lodówka...
« Odpowiedź #32 dnia: 12.10.2010, 08:51:52 am »
no i teraz pytanie, które myśle ze przyda sie właścicielowi postu ..

zaczynamy głodówkę dajmy na to 1 listopada bo tak zaplanowałem, ktora potrwa do ok. 21-25 listopada .. załóżmy że wyjsciowa waga sie nie zmieni i bedzie to wspomniane 1340g .. jak moze sie zmienic ta waga przed dniem zazimowania .. po głodówce, bo zmieni się napewno .. jaka bedzie bezpieczna .. wg tego wykresu jacksona min waga mojego zółwia to ok. 1000g .. co bedzie jesli dojdzie do tej minimalnej wagi .. nie wiem jak zachowuje sie żółwi organizm po głodówce .. czy napompuje sie woda tak że utrzyma wagę?

Arczi to, że Twój żółw zrzuci trochę na wadze podczas tej głodówki to całkiem normalne i oczywiste. Nie sądzę jednak, żeby spadek ten zagroził samemu zimowaniu... (no chyba, że zrzuci nagle 1/4 tego ile warzy obecnie, w co nie wierzę!). Myślę, że podczas przygotowania i samego zimowania nie schudnie więcej niż kilkanaście gram.

Ja powiem szczerze, że nigdy nie kierowałem się wykresem Jaksona i nawet nie jest mi on bliżej znany. Ale jeśli wierzyć temu co tam jest napisane, to Twój żółw może "bezpiecznie schudnąć" aż do 1000 g, a więc przeszło 300 g, a coś takiego - tak jak już wcześniej wspomniałem - na pewno nie będzie miało miejsca.

Z resztą ja bym sobie takimi wykresami za zbytnio głowy nie zawracał, bo wprowadzją one niekiedy chaos i powodują, że stajesz się niepewny w tym co robisz. Nie mówię tu konkretnie o wykresie Jaksona, bo tak jak wspomniałem nie znam go, ale ogólnie o wszystich dostępnych w tym zakresie. Owszem dobrze jest mieć niekiedy swego rodzaju wytyczne, szczególnie jeśli są one potwierdzone jakimiś badaniami, ale prawda jest też taka, że często co wykres, to inne wyniki i opinie, co z kolei może niepotrzebnie wywoływać "burzę mózgu" i wątpliwości, co do tego co się robi.  

Jeśli uważasz, że Twój żółw jest zdrowy, dobrze odżywiony i Ty w miarę dobrze przygotowany, to nie powinno mu się podczas przygotowań i samego zimowania nic stać, pod warunkiem oczywiście, że i temperatury będą pasowały.

po zachowaniu mojego żółwia, nie wiem jak to będzie z tym nie dawaniem jedzenia .. rozwali terrarium  :P :P

Normalnie to żółw sam powinien zaprzestać jeść, tak jak ma to miejsce w naturze. A staje się to dzięki coraz to krótszym i chłodniejszym dniom, które z kolei automatycznie spowalaniają pracę żółwiowego organizmu. Organizm, który nie pracuje na pełnych obrotach spala oczywiście mniej energii, a co za tym idzie ma mniejsze zapotrzebowanie na jedzenie.

Także zanim na siłę zafundujesz żółwiowi głodówkę, to zredukuj mu wcześniej światło i ciepło - zobaczysz, że apetyt przejdzie mu od razu.

podsumowując: czy temperatura 8,2 stopnia na stałe nie będzie dla mojej gadzinki za wysoka do bezpiecznego zimowania?

Tak jak już wcześniej wspomniała Beata (i ja trochę wyżej) ta temperatura bezpieczna dla zimowanie nie będzie! Za duże ryzyko niesie to ze sobą.
« Ostatnia zmiana: 12.10.2010, 08:53:24 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline mara

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 2
Odp: Lodówka...
« Odpowiedź #33 dnia: 13.10.2010, 17:58:03 pm »
A nie ma pokrętła z regulacją? I ważne jest jak mierzona była temperatura, bo tak naprawdę tylko sonda i dokładny pomiar elektroniczny z kilku dni daje jakieś informacje. Poza tym w lodówce temp. nie rozkłada się równomiernie i dlatego ważne żeby mierzyć dokładnie w miejscu gdzie zmiuje/będzie zimowany żółw.

8,2 trochę dużo. Może być ok na początek potem lepiej byłoby obniżyć do ok tych 5-ciu.

Na najniższym ustawieniu pokrętła nie schodzi poniżej 7,7. Lodówka chodziła włączona przez 5 dni, do pomiaru używałam termo-higormetru TFA z sondą, sonda była na dole lodówki a sam higrometr na górze, różnica w temperaturze między górą a dołem wynosiła ok. 0,3 stopnia (lodówka jest dość mała). Nie wiem jak ja teraz znajdę miejsce na przezimowanie Tuptusia  :-\ Dzisiaj wpadłam na pomysł, żeby może wykorzystać lodówkę w pracy, do której dostęp poza mną mają tylko 3 osoby, ale mimo wszystko to też ryzykowne rozwiązanie...

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Lodówka...
« Odpowiedź #34 dnia: 13.10.2010, 18:35:40 pm »
No to trochę kapa, agregat słaby. W żaden sposób tego nie przeskoczysz...

Też mam TFA z sondą.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU