Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 07:07:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie greków  (Przeczytany 26474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #30 dnia: 03.12.2011, 23:08:42 pm »
Witam,
na dzień dzisiejszy, żółw śpi. Brak zauważalnych, niepokojących objawów. Temperatura 10 stopni ( zima kiepska ). Wagi żółwia nie sprawdzałem. Za tydzień, kolejna "relacja".

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #31 dnia: 26.12.2011, 00:40:06 am »
Witam,
długo nic nie pisałem, ale nie miałem powodów i... czasu niestety. Jedyne co zauważyłem to, że żółw zmienił pozycję. Temp 7 st., wagi nie sprawdzałem. Łepek ma wysunięty, oczy zamknięte, bez opuchlizny i zapadnięć. Śpi już miesiąc. W tym tygodniu zbadam wagę i podejmę decyzję, co dalej.
pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #32 dnia: 27.12.2011, 10:12:57 am »
Czyli wszystko wygląda w porządku...:) Jak gadzinka nie chudnie to może sobie spokojnie spać dalej..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #33 dnia: 30.12.2011, 21:14:08 pm »
Śpi... śpi i śpi. Schował łepek ( gimnastyka na rozgrzanie kręgosłupa ;) ). Wygląd w normie, wagi nie sprawdzałem. Temperatura 8 stopni. Jedyne co zauważyłem, to, że się obrócił o parę stopni. Liczę jeszcze na ok. trzy tygodnie i potem zacznę wybudzać, bo będę w niepewności o gadzinę.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #34 dnia: 30.12.2011, 22:07:58 pm »
Mój się dopiero szykuje do spania a Twój niedługo będzie się budził :)

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #35 dnia: 01.01.2012, 17:08:58 pm »
Dzisiaj, po gorącej nocy sylwestrowej  <afro>, temperatura w okolicach zimownika, dzięki spadkowi temp. na zewnątrz, spadła do 6 stopni. Gad śpi w takiej pozycji, jak trzy dni wcześniej. Wygląda jak mumia.

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #36 dnia: 15.01.2012, 00:27:18 am »
Waga spadła ok 8%. temperatura "zimownika" ok 5 st. Żółw wygląda moim zdaniem źle ( słabe reakcje na bodźce zewnętrzne, wychudzony). Być może, spał w zbyt wysokiej temperaturze (może panikuję) . Rozpoczynam wybudzanie. Przespał dobre, ponad 2mc.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #37 dnia: 15.01.2012, 14:04:53 pm »
Powodzenia z wybudzaniem, daj znać jak poszło.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #38 dnia: 15.01.2012, 14:10:05 pm »
Powodzenia, w ciepełku szybko go odkarmisz. Może wyhodujesz mu trochę kiełków, żeby go wzmocnić po zimie?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #39 dnia: 16.01.2012, 10:02:05 am »
Reakcje będą słabe w temp. 5 stopni. Natomiast jeśli wydaje Ci się, że żółw mocno schudł albo ma zapadnięte oczy - to lepiej wybudzić.
Daj znać co z gadziorkiem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #40 dnia: 16.01.2012, 19:28:48 pm »
Podniosłem temperaturę, jest około 13 stopni, powoli będę zwiększał. Trochę gada pomęczyłem, otworzył oczy, wyciągnąłem go z pudła, dałem wody. Nie było widać zainteresowania z jego strony. Poruszał się, jak przysłowiowy żółw. Obecnie jest na drewnianym podłożu, do terrarium zostanie przeniesiony jutro. Obecnie nic nie jadł (dostał odmrożony mlecz, agrobsa (prasowany) nie lubi, ale spróbuję mu wcisnąć), wody chyba też nie ruszył. Teraz, wieczorem poszedł spać. Pewnie będzie spał, jak wyjdę rano z domu, ale zostawię mu prowiant pod nosem. Spał od 20 listopada, czyli niecałe dwa miesiące. Napiszę jutro, co i jak.

 

Dodano 17.01.2012, 20:44:00 pm
Żółw obudził się, pochodził, skubnął zielsko ( najwyraźniej, mrożone mu nie smakuje ). Temperaturę ma już pokojową, ilość światła naturalną. Trafił do skrzyni z ziemią, suchą trawą, liśćmi i kamieniami. Widać, że jest otumaniony, szuka swojego miejsca. Mam wrażenie, że czuje jeszcze zimę ( to chyba przez brak sztucznego oświetlenia - włączę za parę dni ). Kupiłem rucolę w jednym z "dyskontów" i nasiona rzeżuchy - tą ostatnią rośliną gardził, ale może się przekona. Jak wcześniej pisałem, agrobsa nie lubi, zrobię chyba z niego podłoże do skrzyni. Teraz pozostaje czekać do wiosny i na ogród.
« Ostatnia zmiana: 17.01.2012, 20:44:00 pm wysłana przez okjarek »

Offline okjarek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie greków
« Odpowiedź #41 dnia: 22.01.2012, 01:38:49 am »
Żółw,  jest po "aklimatyzacji" do temperatur pokojowych. Chętnie zjadł "rukolę" - niestety marketową, również zainteresował się mrożonką mleczu. Ta roślina po rozmrożeniu, wygląda jak... ale smakuje. Do tej pory, ( od kiedy mam gada )  żółw jadał suszki i mrożonki roślin i  chętnie ogórka. "Ogórek, nie jest odpowiednim pokarmem, ale znakomicie uzupełnia wodę". Od wiosny,  kiedy temperatura pozwala, żółw jest na diecie naturalnej. Lamp jeszcze nie włączyłem, odłożę do środy. Temperatura - 21 st., Waga 980. Następnej zimy, żółwia przezimuję w podobnych warunkach, mając nadzieję, że zima dopisze...