Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 19:55:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ostatnie pytania odnośnie zimowania [scalony]  (Przeczytany 31210 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Ostatnie pytania odnośnie zimowania [scalony]
« dnia: 07.11.2012, 19:49:01 pm »
żółw od kilku dni jest w piwnicy w temp 14-15 stopni, jak często kąpać przed włożeniem do lodówki (każda kąpiel powoduje u niej rozbudzenie) gdzie będzie temperatura 10 stopni? po ilu dniach obniżyć z 10 stopni do 5? co jeśli nie zakopie się w zimowniku?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #1 dnia: 08.11.2012, 18:49:54 pm »
Na pierwsze pytanie niestety bardzo trudno odpowiedzieć, optymalnie żółw w tych 14-15 stopniach powinien przebywać w dostatecznie dużym pudełku, żeby mógł sam skorzystać z wstawionego tam basenu. Ja moją żółwicę, gdy przebywała w piwnicy właśnie w takiej temperaturze przechodniej, kąpałam średnio co drugi dzień, co dziś uważam za zbyt częste. Moim zdaniem, starczy raz na trzy-cztery dni, i kąpiele nie dłuższe niż 15 minut (długość trwania kąpieli to akurat już zalecenie weterynarza).

Co do obniżania temperatury, to skupiasz się na niewłaściwym problemie, gdyż żółw mniej odczuje spadek z 10 do 5 stopni, niż z 15 do 10. Trzeba coś wykombinować, żeby właśnie to obniżenie temperatury rozłożyć na parę dni. Nie wiem, otwarte okno, albo wykorzystanie znowu wybiegu jeśli pogoda pozwoli? Jeżeli nie będzie się chciał zakopać w ziemi, można go przykryć ususzonymi liśćmi brzozy lub dębu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #2 dnia: 08.11.2012, 19:19:17 pm »
W zupełności zgadzam się z radami Semi :) Tylko że moje jak już siedzą w tych 13-15st to śpią i nawet się nie przemieszczają. Kąpie je mniej więcej 1- 2 razy na tydzień, myśle że to w zupełności wystarcza. I też dłużej niż 10-15min nie ma sensu, bo bardzo szybko w kąpieli zasypiają, także lepiej za często ich nie męczyć tymi kąpielami ;)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #3 dnia: 08.11.2012, 19:57:38 pm »
Tylko że moje jak już siedzą w tych 13-15st to śpią i nawet się nie przemieszczają.
no moja w piwnicy w ogole sie nie rusza, spi... była zakopana, wyjęłam ja ostatnio do kąpieli, po kąpieli przeszła terro w koło i zasnęła na wierzchu i tak już 2 dni, jak ją dotknę to sie rusza, ale oczy zamknięte.... dlatego te kąpieli uwazam już za bezsensowne, bo tylko ją pobudzają...

dlatego myślę czy już jej do lodówki nie przełożyć, ale tam jest 10 stopni najwyżej....
 

Dodano 08.11.2012, 20:01:38 pm
Co do obniżania temperatury, to skupiasz się na niewłaściwym problemie, gdyż żółw mniej odczuje spadek z 10 do 5 stopni, niż z 15 do 10. Trzeba coś wykombinować, żeby właśnie to obniżenie temperatury rozłożyć na parę dni. Nie wiem, otwarte okno, albo wykorzystanie znowu wybiegu jeśli pogoda pozwoli? Jeżeli nie będzie się chciał zakopać w ziemi, można go przykryć ususzonymi liśćmi brzozy lub dębu.

w piwnicy nie mam okna, nie obniżę bardziej temperatury.... a na dworzu jest 7-8 wiec mniej.... wiec pozostaje przeskok z 15 na 10 :/ czy czekac az spadnie temperatura w piwnicy?

i kolejny problem nie mam lisci do przykrycia w zimowniku wie cjak sie nie zkaopnie to jej chyba pomoge.....
« Ostatnia zmiana: 08.11.2012, 20:01:38 pm wysłana przez olika »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #4 dnia: 08.11.2012, 21:35:11 pm »
To zależy, jak długo trwa głodówka, w jakiej temperaturze, i kiedy było ostatnie wypróżnienie. Tak, żeby do lodówki załadować żółwia z na 100% pustym brzuchem.
Co do liści to jeszcze można nazbierać. :) Z zakopywaniem to żółw wie zawsze lepiej.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #5 dnia: 08.11.2012, 21:56:04 pm »
Myślę, że ten spadek z 15 na 10 nie będzie tak rażący jeżeli żółwia da się na jakiś czas do temperatury 12- 13 stopni Celsjusza. Niestety i tutaj rozumiem w pełni twórcę tematu, w tym okresie listopada w jakim się znajdujemy, ciężko o jakiekolwiek wychłodzenie pomieszczeń niżej niż 11 stopni Celsjusza, sam jestem tego ofiarą. Pomimo licznych chęci i otwierania na oścież okien na korytarzu nie jestem w stanie zbić temperaturę niżej niż 12 stopni. Co jest tragiczne bo żółwie siedzą mi już w takim stanie drugi tydzień. I jestem zmuszony ponownie przeprowadzić je na wybieg balkonowy. Mam jednak nadzieję, że zakopią się dość głęboko w ziemi (usypię im znaczną górkę tak z 30 cm) i po prostu zaczną już przysypiać, w tym czasie postaram się wychłodzić korytarz na którym mają zimować, nic jednak mi się nie uda jeżeli temperatura na dworze w dalszym ciągu będzie >10° C.
Jakaś strasznie niepoukładana ta zima w tym roku, najpierw wielki mróz pod koniec października, potem wysokie temperatury w listopadzie.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #6 dnia: 08.11.2012, 22:00:53 pm »
Troche to ryzykowne przenosić je znowu na zewnątrz moim zdaniem. Jednak temperatury już są bardzo niskie. Moje też siedzą na strychu, dzisiaj było cieplej to miały aż 15st, jak się robi chłodniej na dworze to w dzień mają 13. Myślę że można ustawić lodówkę na 10st i wtedy przenieść je z tych 13 do 10 i już w lodówce obniżać temperaturę stopniowo.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #7 dnia: 09.11.2012, 07:23:10 am »
To zależy, jak długo trwa głodówka, w jakiej temperaturze, i kiedy było ostatnie wypróżnienie. Tak, żeby do lodówki załadować żółwia z na 100% pustym brzuchem.
Co do liści to jeszcze można nazbierać. :) Z zakopywaniem to żółw wie zawsze lepiej.
nie je od ponad miesiaca, nie kojarze ostatniego wyproznienia, w temp 15 st od tygodnia

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #8 dnia: 10.11.2012, 01:38:36 am »
To zależy, jak długo trwa głodówka, w jakiej temperaturze, i kiedy było ostatnie wypróżnienie. Tak, żeby do lodówki załadować żółwia z na 100% pustym brzuchem.
nie je od ponad miesiaca, nie kojarze ostatniego wyproznienia, w temp 15 st od tygodnia

Miesiąc głodu moim zdaniem zdecydowanie starczy, tym bardziej że, jak rozumiem, pierwsze jego tygodnie odbyły się w temperaturze wyższej niż 15 stopni.
Musisz teraz w jakiś sposób wykombinować stopniowe ochłodzenie, rozłożyć je na co najmniej kilka dób z tych 15 do 10 stopni. Bardzo trudno będzie Ci to osiągnąć przy obecnej aurze, i w tej piwnicy bez okna. W mieszkaniu takie temperatury są niemożliwe do osiągnięcia w ogóle. Nie wiem, co tu zrobić.

Może spróbować ochłodzić ziemię na balkonie do pożądanej temperatury, i zanieść gadzince do piwnicy? Może dobę utrzyma niższą temperaturę.. na drugi dzień znowu ziemię podmienić na chłodniejszą, i tak dalej, aż wreszcie do lodówki w 10 stopni, i potem znów na kilka dni rozłożyć obniżanie do idealnych 5.  Zastanawiam się jednak, czy to dobre rozwiązanie, nie traktuj tego jako sprawdzonej rady ale wstęp do "burzy mózgów", może ktoś coś podpowie innego. Bo tak obawiam się, czy różnica temperatur chłodna ziemia-cieplejsze powietrze w piwnicy nie wywoła czego złego. :/ Z drugiej strony, tak naprawdę liczy się temperatura i wilgotność substratu a nie powietrza, więc może by dało radę, ściśle nadzorując te wartości.

PS dużo na temat pokrewnych wątpliwości w zeszłorocznym wątku --> http://forum.zolw.info/zimowanie/zimowanie-w-kawalerce-2011/
« Ostatnia zmiana: 10.11.2012, 01:54:35 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #9 dnia: 10.11.2012, 09:21:59 am »
ten pomysł z ochładzaniem ziemi nie jest zły....
tylko tak podbierac jej ziemi i z powrotem wkładać i liczyc by w to włazła głebiej to też bedzie sztuka...

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #10 dnia: 10.11.2012, 14:08:20 pm »
ten pomysł z ochładzaniem ziemi nie jest zły....
tylko tak podbierac jej ziemi i z powrotem wkładać i liczyc by w to włazła głebiej to też bedzie sztuka...

Widzę to bardziej jako przekładanie pomiędzy dwoma pudełkami, ze starej do nowej ziemi, a nie wygrzebywanie ziemi spod łapek i wrzucanie nowej. Mniej zamieszania. Czyli sztuka ograniczy się do liczenia, by wlazła głębiej;) co powinno być naturalne. Jednak poczekajmy jeszcze na opinie innych z doświadczeniem.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #11 dnia: 11.11.2012, 11:52:42 am »
zimownik na balkonie się chłodzi, poszłam ostatni raz wykąpać żołwice, weszłam do piwnicy, zapaliłam swiatlo a ta się obudzila, oczka otworzyła i maszerować zaczeła.... coś jej się poprzestawiało? tak to spała zakopana a teraz na wierzchu i sobie wędrówki urządza, jak zaraz ma wylądować w lodówce... esz ;P

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #12 dnia: 11.11.2012, 20:43:41 pm »
Jak łazi jeszcze to chyba musisz jeszcze poczekać z lodówką. Może czegoś jeszcze nie strawiła. Albo temp. w piwnicy podskoczyła, bo się w sumie w weekend ociepliło.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #13 dnia: 12.11.2012, 14:53:29 pm »
Moje siedzialy w 12 st, a teraz przyszly cieple dni i nie moge obnizyc temp ponizej 16st...  niestety w tym tygodniu taka pogoda ma sie utrzymywac...moze Twoj zolwik po prostu czuje ladna pogode i chcial zmienic plany ;)

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ostatnie pytania odnośnie zimowania
« Odpowiedź #14 dnia: 12.11.2012, 20:26:27 pm »
no to lipa, w piwnicy caly czas 15-16, przed chwila przełozyłam gadzine do zimownika, który sie chlodzil na balkonie, ona jak tylko czuje moją obecność, jak nią porusze czy zimownikiem to sie ocyka i oczka otwiera....
a juz miała iść do lodówki w której udało mi sie podwyższyć temperature do 12 stopni....
esz