Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 22:00:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsza hibernacja Tusia  (Przeczytany 27401 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #15 dnia: 19.11.2007, 17:26:06 pm »
To jest bardzo możliwe Beatko, dzięki. jeżeli w ciagu następnych paru dni nie straci dużo na wadze bedzie to oznaczać, że kupa trochę ważyła. Kurcze mogłam sobie zapisać kiedy robił ostatnio kupę bo nie pamietam a możliwe, ze jest tak jak piszesz.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #16 dnia: 19.11.2007, 21:38:30 pm »
Na razie kontynuuj przygotowywanie go do snu.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #17 dnia: 20.11.2007, 08:40:48 am »
Tak zrobię  ;)
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #18 dnia: 21.11.2007, 13:21:00 pm »
Tusiek ma dzisiaj (po dwóch dniach) 0,466,  :-\ jak złapałam za łapkę to skóra i kości. Kurcze czemu tak sie dzieje. Może on sie oczyszcza, wczoraj zrobił kupę.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #19 dnia: 21.11.2007, 15:50:46 pm »
A w jakiej temperaturze i wilgotności przebywa? Za niska wilgotność może powodować że zółw się odwadnia, co ma wpływ na obniżenie wagi. Z kolei jeśli przebywa w temperaturze 25 stopni (jak pisałaś wcześniej nie wiem czy obniżyłaś) metabolizm jest wciąż szybki i żółw szykbo zużywa rezerwy, ale sądzę że przy tak krótkiej głodówce ma jeszcze niestrawiony pokarm, zatem nie ma powodu do niepokoju. Trzeba to obserwować. Sądzę że za jakiś czas gdy metabolizm zwolni na skutek wychładzania - jego waga się ustabilizuje.

Czekam na Twoje pomiary karapaksu, to ocenimy z diagramem jakie są zapasy żółwia.  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #20 dnia: 21.11.2007, 16:02:44 pm »
Temperatura w jakiej przebywa od soboty to 23, dzis uchylilam lekko okno wiec o jakies 2 stopnie się przez noc zmniejszy stopnie, wilgotność to trochę ponad 60-65%. Ploastron 10cm, karapaks ok 12-13cm mierzony wzdłuż linijka i nie umiem dokladnie zmierzyc bo sie urwis srasznie wierci i wkurza i aktywny jest cały czas choć spokojniejszy i leniwszy to jest napewno.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #21 dnia: 21.11.2007, 17:46:34 pm »
Według metody Jacksona, dopiero waga ponizej 0,200 wykluczyłaby zimowanie.

Nawet znacznie więcej. Przy długości karapaksu dajmy 12 cm taka waga to już byłaby anoreksja.

W tej chwili Twój Tuptuś waży prawidłowo, szczególnie jeśli ma 12 cm. Ten centymetr niepewności powoduje zauważalną różnicę na wykresie. Dla 12 cm żółw z wagą 0,466 jest nieco powyżej górnej linii, dla 13 cm - jest już pomiędzy tymi dwiema liniami. To małe zwierzątka więc każdy centymetr ma duże znaczenie.
Obserwuj żółwia nadal pod kątem tej wagi i staraj się stopniowo obniżać temperaturę i czas świecenia - to spowoduje że żółw zwolni obroty, będzie też mniej spalał.

Jakby kogoś interesowało tu podaję bezpośredni link do diagramu, o którym mowa:
http://www.slowcoach.org.uk/care/jackson/jackson.jpg
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #22 dnia: 21.11.2007, 18:43:24 pm »
Dzięki  :)
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #23 dnia: 22.11.2007, 13:52:54 pm »
Chyba spróbuje go już zazimować bo on wyglada jak kupa nieszczęscia!  :'( Jego organizm na wyłączenie lamp i brak jedzenia reaguje szybkim spadkiem wagi, minęła doba od ważenia a on ma juz 0,463. Teraz robię mu ostatnią kąpiel i zanoszę go do pokoju o temp. ok. 18 stopni i powoli będę obniżać. Najgorsze jest to, że on jest cały czas aktywny, dlatego chyba spala tak tłuszcz bez jedzenia i ogrzewania. I na pierwszy raz nie będzie to długie zimowanie. Boję się. Za bardzo jestem przerażona tym co sie z nim dzieje z nim i jak reaguje jego organizm. Sam Tusiek jest taki wyziębiony i smutny, patrzeć na to nie mogę. Najchetniej dałabym go pod lampkę, żeby sie wygrzewał i rozkosznie wyciągał do tylu te słodkie nóżki. Ale dobra-muszę wziąć się w garść.  :-\
TUPTUŚ

Offline efka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #24 dnia: 22.11.2007, 15:38:20 pm »
Sliczny jest twój Tusio- widziałam na zdięciu. Ile ma latek? Ale skoro się zdecydowałaś i tak trzeba...To bądż dzielna, w końcu to dla jego dobra . Trzymam kciuki ::)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #25 dnia: 22.11.2007, 16:14:57 pm »
Tuś w czerwcu skończył dwa latka. Dałam go już do zimownika, ale on ma oczka cały czas otwarte i chce wyjść i jest mu zimno.
Oto hibernakulum:






TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #26 dnia: 22.11.2007, 16:35:57 pm »
A czy żółw może sie przeziębić lub co gorsza dostać zapalenia płuc od tego obniżania temperatury?
TUPTUŚ

Offline efka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #27 dnia: 22.11.2007, 20:35:31 pm »
Ojej to jest bardzo młodziutki, a może za młodziutki na zimowanie... nie wiem... Czytałam, ze młodych osobników się nie zimuje, ale nie wiem jak młodych....   ciężki orzech do zgryzienia, tez będę się bała... :-[

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #28 dnia: 23.11.2007, 08:55:58 am »
Tak, młodych się nie zimuje podobno przez pierwsze dwa lata, tus skonczyl dwa lata. przezył dwie zimy bez zimowania wiec teraz postanowilam juz spróbować. narazie minęła pierwsza noc. Tus jest w temperaturze 18 stopni. Co do niego zajrzę to mam wrazenie, że się przebudza. A wogóle to jak sprawdzacie czy z żółwiem jest wszystko ok, skoro sa zakopane i nic nie widać?
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Pierwsza hibernacja Tusia
« Odpowiedź #29 dnia: 23.11.2007, 11:10:08 am »
Co ja mam robic? On ma cały czas otwarte oczka. A jest od wczoraj w zimowniku w temperaturze 18 stopni.
TUPTUŚ