Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 15.05.2024, 01:13:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze zimowanie  (Przeczytany 11076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #30 dnia: 18.09.2012, 15:11:23 pm »
Myślę, że najpierw trzeba się porządnie zastanowić nad tym czy chce się mieć w dalszym ciągu żółwia, następnie czy chce się go zimować, a ostatnią mądrą sprawą jaką trzeba wykonać zanim się coś napisze to pomyśleć czy to coś jest choć trochę logiczne... czy tylko ma na celu ukazanie nam "problemu bez wyjścia".
Ja ze swojej strony podłączę się pytaniem do osób, które zimują. Jaka wilgotność powietrza powinna panować wokół zwierzęcia, a jaka wilgotność powinno mieć podłoże. Pytam o to gdyż wiele się naczytałem o tym jak wielki wpływ na życie żółwi stepowych ma wilgotność powietrza, a że istnieją różnice w opiniach wielu ludzi to też pytam. Niektórzy uważają, że żółw powinien przebywać w pomieszczeniu suchym (za suchy ja rozumiem wilgotność nie wyższą niż 50%) inni uważają, że optymalna wilgotność w zimowniku to 70%
Swoje żółwie planuję (jeżeli wszystko będzie ok) zimować w pojemniku plastikowym wypełnionym substratem, który będzie znajdował się na półce w szafce, a szafka na nieogrzewanym korytarzu. Temperatura na pewno nie spadnie poniżej zera (wiem to gdyż wcześniej na tym samym korytarzu zimowałem kaktusy, a one w większości nie są w stanie wytrzymać temperatur poniżej zera), ponadto żółw będzie osłonięty od wiatru. Proszę mi jeszcze też powiedzieć, czy radzicie wykonać badanie kału i morfologię, czy samo badanie kału wystarczy i tak oscylacyjnie ile takie badania kosztują.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #31 dnia: 18.09.2012, 15:44:58 pm »
Wg niektórych źródeł wilgotnośc w zimowniku może spadac nawet do okolic 30%, aczkolwiek lepiej utrzymywac nieco wyższą (ok 50%), żeby się żółwie nie odwodniły. Jakiego substratu zamierzasz użyć do zimowania?
Ja radze badanie kału wykonac, czy nie ma pasożytów lub nadmiaru protistów, natomiast jeżeli masz żółwie od dłuszego czasu, żyją w dobrych warunkach i na dobrej diecie to badanie krwi możesz sobie darowac. Koszt badania kału jest różny, myślę że 10-20zł

Offline telesfor

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #32 dnia: 18.09.2012, 19:39:26 pm »
Temperatura w mojej lodówce wynosi ok. 6-7 stopni.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #33 dnia: 20.09.2012, 18:20:11 pm »
Za substrat posłuży ziemia (wezmę tą z wybiegu, gdyż uważam, że została już dobrze "przerobiona" i nie ma w niej nic co sprzyjałoby gniciu) wymieszana z piaskiem, może jakiś drobniuteńki żwir (gdzieniegdzie), aby nadawał lepszej przepustowości i sprawiał, że substrat będzie bardziej dotleniony, na wierzch wysypałbym pewnie jakieś suche liście (nie wiele). Piszesz o wilgotności 30-50 %, wielu użytkowników tego forum zimuje swoje gadziny w lodówkach, pozostali w piwnicach, garażach (albo jak nieliczni na korytarzu), śmiem wątpić jedna Viktorio żeby wilgotność powietrza jaka panuje w wyżej wymienionych miejscach, spadała poniżej 65%, a nawet 70%. Więc niejasność pojawia się choćby w tej kwestii. W nawet dobrze wentylowanej piwnicy czy garażu wilgotność w okresie zimowym jest sprawą normalna towarzyszącą niskiej temperaturze (wychłodzone pomieszczenia nie są w stanie się nagrzać właśnie z powodu wilgotnego powietrza), o lodówce już niewspominająca, która prawie zawsze ma "rosę" na ściankach, a to sprawka dość wysokiej wilgotności. Czekam na opinie, pozdrawiam.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #34 dnia: 21.09.2012, 09:00:37 am »
Jak najbardziej masz rację z tą wilgotnością :) Piszę że Wg niektórych źródeł wilgotnośc w zimowniku może spadac nawet do okolic 30%, a nie że powinna. Chodzi o to że nie ma sensu za bardzo się stresowac wilgotnością, bo za niska raczej nie będzie, prędzej za wysoka. Trzeba nawilżac podłoże w zimowniku żeby żółwie w pyle nie spały, ale przy wyższej wilgotności otoczenia i nieskiej temperaturze substrat w zimowniku nie przesusza się zbyt szybko.
Substrat wg mnie wybrałeś najlepszy :) Sama też zrobię podobnie :)

Offline telesfor

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #35 dnia: 26.09.2012, 19:12:55 pm »
Nie będę zimował mojego żółwia. Nie mam do tego warunków. Temperatura w lodówce jest za duża. żółwiowi kupię jeszcze lampkę UVB i jakoś przeżyje. Przepraszam, że go nie zimuję. Nasuszyłem i na mroziłem mu już roślinek.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #36 dnia: 26.09.2012, 20:04:12 pm »
Nie będę zimował mojego żółwia. Nie mam do tego warunków. Temperatura w lodówce jest za duża. żółwiowi kupię jeszcze lampkę UVB i jakoś przeżyje. Przepraszam, że go nie zimuję. Nasuszyłem i na mroziłem mu już roślinek.

Rozumiem że nie będziesz go zimował w tym roku, ale co z następnymi latami ?
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #37 dnia: 26.09.2012, 20:09:48 pm »
Myślę, że nie ma co się zniechęcać, zawsze można poszukać innych alternatywnych sposobów na przezimowanie gada. Nie ta lodówka to inna, nie lodówka to może właśnie piwnica, hol, garaż, korytarz (tak jak u mnie). Na pewno trzeba najpierw wiedzieć czy chce się tego, a jak się czegoś chce to powoli do tego dojrzewać i dążyć do uzyskania upragnionych efektów. Naprawdę uważam, że nie ma co się zniechęcać i zaraz mówić- nie, nie...
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline telesfor

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #38 dnia: 28.09.2012, 07:42:20 am »
Masz rację. Ale w tym roku jest już za późno. W następnym roku spróbuję. W tą zimęzobacze gdzie będzie go można przezimować.
 

Dodano 29.09.2012, 08:35:59 am
A tak naprawdę to po co jest terrarium, jeżeli w lato żółw jest na dworze a w zimę hibernuje.
« Ostatnia zmiana: 29.09.2012, 08:35:59 am wysłana przez telesfor »

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #39 dnia: 01.10.2012, 10:56:08 am »
Właśnie sztuka polega na tym aby żółwie tak dobrze miały wszystko zgrane (oczywiście dzięki hodowcom) aby w okresie po przebudzeniu od razu mogły zacząć sezon, a w miesiącach zimowych móc bezpiecznie spać aż do nastania dni ciepłych bez potrzeby przejściowych rozwiązań w postaci terrariów. Oczywiście nie o wszystkich gatunkach tutaj mowa, ale np. do żółwia stepowego się to odnosi.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #40 dnia: 01.10.2012, 12:02:52 pm »
Trzeba by się dokładniej przyjrzeć temperaturą w ich rejonach występowania, bo ja nie wyobrażam sobie zimowania moich gadów przed 5-6 miesięcy... Zimuje 3 miesiące i wydaje mi się to w sam raz. Trzeba by było sprawdzić temperatury zimowe u nich - ile taki okres zimowego spoczynku trwa w naturze.