Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 12:59:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!  (Przeczytany 3767 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomaszW

  • Gość
Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« dnia: 20.10.2011, 22:18:03 pm »
Dziś dwa moje żółwie stepowe i grek powędrowały prosto z wybiegu do piwnicy.

Mały obrzeżony został przeniesiony do nieogrzewanego pokoju.Nie wiem, czy słusznie z nim postępuję?Może powinien dołączyć do reszty?Z drugiej strony jest jeszcze mały i nie chcę, aby zimował z resztą aż do marca - kwietnia.To za długo.Planuję przenieść go do piwnicy tuż po 1 listopada.Tak samo zrobiłem w zeszłym roku.

Czy Waszym zdaniem dobrze robię?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #1 dnia: 21.10.2011, 00:47:49 am »
Myślę, że jak w zeszłym roku Ci się ta metoda sprawdziła to zrób to samo.
I tak od listopada do marca-kwietnia do 5-6 m-cy. Czyli sporo.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #2 dnia: 21.10.2011, 20:20:10 pm »
Moim zdaniem dobrze robisz z maluchem, 5 miesięcy to dla niego za długo.
Zastanawiam się nawet, czy maksymalny czas z widełek, który bierzesz pod uwagę, to nie za długo nawet dla dorosłych stepówek. Bardzo możliwe, że są to wątpliwości neofitki, z racji że sama w tym roku po raz pierwszy zimuję. Jednak we wszystkich publikacjach, które przeglądam, to pomimo że autorzy przyznają, że na wolności zimowanie z estywacją mogą trwać grubo ponad pół roku, w niewoli dopuszczają co najwyżej 4 miesiące hibernacji.
W zeszłym sezonie spały też pół roku?

Pytam, bo tak sobie myślę, że dla mojej Kubusi też by lepiej było bezpośrednio z wybiegu trafić do lodówki i w ten sam sposób od razu do niego wskoczyć na wiosnę. Niestety pogoda nie rozpieszcza, i gdyby chcieć tak zrobić, rzeczywiście musiałabym ją na 6 miesięcy zahibernować. Boję się tej całej anoreksji pohibernacyjnej. Tymczasem Kubusia w piwnicy gdzie jest 15-17 stopni, co dwa dni wyprowadzam ją pod pleksę na parę godzin, jeśli słońce dogrzeje do 14. Dziś 15. dzień jak nic nie jadła. Serce mi się jednak kraje i po raz setny specjalnie czytam, że żółwie mogą głodować nawet kilka tygodni i nie stanie im się krzywda..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #3 dnia: 21.10.2011, 21:14:29 pm »
Serce mi się jednak kraje i po raz setny specjalnie czytam, że żółwie mogą głodować nawet kilka tygodni i nie stanie im się krzywda..
Podpisuję się pod tym obiema rękami!
Ale mam na to myślenie sposób: wyobrażam sobie, jak w ciągu wielomiesięcznego snu coś się mojej Emilce psuje w jelitach. Fuj. I zaczyna potem chorować. Niech już lepiej będzie głodna.

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #4 dnia: 21.10.2011, 22:18:37 pm »
W zeszłym roku zimowały od 1 listopada do 18 lutego, czyli krócej (3 i pół miesiąca).Mały obrzeżony spał o miesiąc krócej.

A z jedzeniem co roku (prawie od 20 lat) jest tak samo.W zeszłym roku wrzesień był chłodny, więc żółwie przestały jeść już w połowie września.Potem jeszcze kręciły się do końca października, nic nie jedząc! :o

Obudziłem je 18 lutego.Potem jeszcze przez miesiąc nic nie jadły.Zaczęły dopiero w marcu.

Ja już przyzwyczaiłem się do tego.Tak chyba musi być.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #5 dnia: 22.10.2011, 01:11:35 am »
W zeszłym roku zimowały od 1 listopada do 18 lutego, czyli krócej (3 i pół miesiąca).Mały obrzeżony spał o miesiąc krócej.
To by się zgadzało z zaleceniami.. a w zeszłych latach spały kiedyś dłużej niż 4 miesiące?

Obudziłem je 18 lutego.Potem jeszcze przez miesiąc nic nie jadły.Zaczęły dopiero w marcu.
Naprawdę? Z tego co się naczytałam, żółw ma zacząć jeść najpóźniej tydzień po pobudce.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #6 dnia: 22.10.2011, 14:38:22 pm »
Nigdy nie spały dłużej, ale mój kolega zimuje stepowego zawsze od listopada aż do końca marca, i to od ponad 10 lat.

Tak.Zaczęły jeść dopiero po miesiącu.Może dlatego, że przebywały w pokoju, który nie był ogrzewany (pomijając promienie słoneczne).

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #7 dnia: 23.10.2011, 01:33:34 am »
I w czasie tej głodówki po wybudzeniu, nie schudły za bardzo? Mam wątpliwości, czy to dobre dla nich, przecież w naturze żółw wstaje wraz z wybuchem wiosny, pożywienia ma w bród!
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #8 dnia: 23.10.2011, 16:42:31 pm »
Trochę może schudły... :P

Offline Ela

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie 2011-2012 rozpoczęte!
« Odpowiedź #9 dnia: 27.11.2011, 14:27:07 pm »
Ja mam takie małe pytanko, bo nie doczytałam tego tutaj. Moja żółwica właśnie przebywała w nieogrzewanym pokoju, teraz "chrapie" w piwnicy i w jaki sposób ja obudzić? Po prostu wyjąć z piwnicy znów do tego zimnego pokoju? :)