Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:25:45 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?  (Przeczytany 4963 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« dnia: 20.01.2014, 17:51:11 pm »
Cześć.
Noszę się z zamiarem zimowania mojego pupila. Niestety rodzice nie zgodzili się na trzymania żółwia w lodówce z uwagi na zagrożenia chorób itd.
Na chwilę obecną nie stać mnie na kupno dodatkowej lodówki.
Mam kilka pytań.
1.Czy mogę zimować żółwia w garażu? Sprawdzę oczywiście, czy jest w nim w miarę stała temperatura, ale martwi mnie to, czy zima się utrzyma i czy mamy gwarancję, że zimowanie nie będzie za krótkie.
2. Może ktoś z Was miałby pożyczyć lodówkę (bo np. sam zimuje w niej żółwia, okolice Łodzi, Sieradza) :) ?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.01.2014, 18:03:55 pm »
Hej! :)
Chorób? Jakich? ::) A garaż masz wbudowany w dom?
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.01.2014, 22:12:40 pm »
Sam nie wiem, po prostu nie chcą się zgodzić, ale będę jeszcze im truł.
Garaż stanowi przedłużenie części budynku.

Offline pacior18

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
    • Tonery do drukarek laserowych
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.01.2014, 09:38:24 am »
Hej! :)
Chorób? Jakich? ::) A garaż masz wbudowany w dom?

ja np słyszałem o salmonelli (ponoć nie groźna odmiana)


Postaw termometr w garażu, kontroluj temperaturę - jeśli będzie w miarę stała, bez ryzyka ujemnej to możesz próbować..

Ja z kolei też nie mam warunków, ale mam piwnicę ze stałą temperaturą 12-14 stopni i mój żółwik sobie tam śpi :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #4 dnia: 24.01.2014, 09:45:26 am »
Śpi w 12-14 stopniach?Chyba nie!Jeśli trzymasz tam gada i "hibernujesz" to lepiej go zabierz stamtąd.
Żółw już w temperaturze 10 stopni budzi się z hibernacji.A w 12-14 jest ospały i może drzemać.Jego metabolizm przyspiesza i w sumie Twój żółw się zjada.Mam nadzieję,że pomyliłeś się,a jeśli nie, to weźmiesz sobie moje słowa do serca.
Najbezpieczniejsza temperatura hibernacji to 4 stopnie.
 

Dodano 24.01.2014, 10:11:36 am
Cześć.
Noszę się z zamiarem zimowania mojego pupila. Niestety rodzice nie zgodzili się na trzymania żółwia w lodówce z uwagi na zagrożenia chorób itd.
Na chwilę obecną nie stać mnie na kupno dodatkowej lodówki.
Mam kilka pytań.
1.Czy mogę zimować żółwia w garażu? Sprawdzę oczywiście, czy jest w nim w miarę stała temperatura, ale martwi mnie to, czy zima się utrzyma i czy mamy gwarancję, że zimowanie nie będzie za krótkie.
2. Może ktoś z Was miałby pożyczyć lodówkę (bo np. sam zimuje w niej żółwia, okolice Łodzi, Sieradza) :) ?

slawexsdz czy zimowałeś już żółwia?Trzeba go przygotować do hibernacji,mieć pewność,że jest zdrowy,przeprowadzić 3 tygodniową głodówkę,kąpać,aby się wypróznił  i stopniowo obniżać temperaturę.
« Ostatnia zmiana: 24.01.2014, 10:11:36 am wysłana przez Tośka »
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.01.2014, 12:45:25 pm »
Niestety rodzice nie zgodzili się na trzymania żółwia w lodówce z uwagi na zagrożenia chorób itd.

Przecież żółwia nie trzymasz między jedzeniem, tylko w specjalnym dla niego pojemniku. Ja mam troje dzieci i jakoś się nie boję, że nas czymś pozaraża. Ludzie mają psy i koty które śpią z nimi w jednym łóżku i jakoś im to nie przeszkadza, a wydaje mi się że prędzej od takiego futrzastego zwierza, który wychodzi często na zewnątrz można się czymś zarazić, może przynieść pchły, a na pewno tonę brudu, ale przy odpowiednim sprzątaniu i dbaniu o zwierzaka, chyba ryzyko jest bardzo małe. Tym bardziej w przypadku żółwia. Wydaje mi się że obawy rodziców są nieuzasadnione.
Pozdrawiam Ania

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.01.2014, 18:08:06 pm »
Żaneta ma całkowitą rację jeśli chodzi o zimowanie w takiej temperaturze. Jest zdecydowanie zbyt wysoka by taki sen przyniósł korzyści. Pozwalanie na sen w takiej temperaturze jest oznaką braku wiedzy o metabolizmie zwierząt zmiennocieplnych, a to jest straszne.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #7 dnia: 25.01.2014, 19:56:35 pm »
Niestety coraz czesciej spotykam sie z przekonaniem,ze zolwie zimuja w 10 stopniach,w kaciku ,w lazience.Na nic zdaja sie tlumaczenia logiczne,odpowiedz wciaz jest ta sama ,ale on tak od lat i nic mu nie jest.Ciekawa jestem,jakby wlasciciel zwazyl swoje zolwie przed i po takowej hibernacji,jaka roznice by mial.Zapewne duza.Jednak ostatnio mam przyjemnosc rozmawiac z ludzmi bardzo otwartymi i potrafiacymi przyznac sie do bledu.Wciaz poszerzaja swoja wiedze i poprawiaja warunki swoich zolwikow.Oby takich ludzi bylo wiecej :-)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w garażu, czy to ma sens?
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2014, 19:41:52 pm »
Zgadza się. Ja natomiast mam stałą temperaturę 4 stopnie. Jak przyjdą mrozy, zawsze mogę trochę dogrzać garaż :)