Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 20:40:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybudzanie  (Przeczytany 22531 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #15 dnia: 29.02.2008, 18:01:33 pm »
Ale może lepiej, żeby takie oslabione nie napchały się odrazu tylko najpierw nabrały sił, piciem i kapielami. ;)

Tak, picie jest w tej chwili ważniejsze, ale nie zmienia to faktu że niedługo potem żółw powinien zacząć jeść. Ważne też jest ogrzewanie żółwia - zapewnienie mu ciepla od momentu jak się wybudzi i temperatura się stopniowo podniesie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #16 dnia: 01.03.2008, 11:37:01 am »
I ja zacząłem wybudzanie mojej gromadki, na razie odtajają w ciemnym pomieszczeniu w temp. pokojowej.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #17 dnia: 01.03.2008, 15:46:57 pm »
moj dzisiaj zaczal pic, a nawet zainteresowal sie troche jedzeniem, wyglada na to ze wszystko jest ok! powoli tez mu podwyzszam temp.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #18 dnia: 03.03.2008, 15:42:59 pm »
U mnie już 3 żółwie z 5 zimowanych zjadają z apetytem miks cykoriowo+suszkowo+marchewkowo agrobosowy.

Samiec Śnieżek dostał już kopa, szaleje :)
Oby tak dalej, to za dwa tygodnie będą w wybornej formie.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #19 dnia: 04.03.2008, 08:51:10 am »
Też wybudziłam, bo obawiałam się że huragan Emma pozrywa elektryczność i stracę kontrolę nad lodówką. Więc Zygmuś też już na nogach stopniowo w ciągu kilku godzin przekładałam pojemnik z Zygmuntem do coraz cieplejszych pomieszczeń, obudził się przełożony do spiżarki w temp. 12 stopni, potem temp. pokojowa, potem kąpiel w chłodnej wodzie, potem jak zobaczył lampkę – od razu poleciał się wygrzewać. Jestem zadowolona, bo w 6 godzin po opuszczeniu lodówki, trochę przeze mnie zachęcony, wziął się za jedzenie i starannie wyjadł z miski do czysta, a już na drugi dzień zaczął praktykować i nadal praktykuje swoje wiosenne szaleństwa.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #20 dnia: 04.03.2008, 09:18:06 am »
Jestem zadowolona, bo w 6 godzin po opuszczeniu lodówki, trochę przeze mnie zachęcony, wziął się za jedzenie i starannie wyjadł z miski do czysta

o kurczę, szybko jakoś....
TUPTUŚ

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #21 dnia: 04.03.2008, 09:24:36 am »
Jest chłopak w świetnej kondycji  ;D

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #22 dnia: 04.03.2008, 11:48:53 am »
mój step też się dziś obudził na całego i lata po zbiorniku jak bączek  :D

korzystając z tego, że temat wybudzania jest na tzw. fali ośmielę się poruszyć chyba ważniejszy niż podawanie pożywienia problem stopniowego i rozsądnego uruchamiania lamp.

Problem jest - i wynika przeważnie z braku szerszych dyskusji na ten temat  :D
według mnie bardziej szkodliwe niż przedobrzenie z jedzeniem w pierwszych dniach (chociaż to też jest oczywiście kanał) jest przegrzewanie i poddanie żółwia zbyt silnemu działaniu lamp.

Temat jest właściwie 2-torowy, ponieważ część z nas wybudzi żółwia, potrzyma go kilka tygodni w terrarium i przeniesie na wybieg. Druga grupa wybudzi żółwia i pozostawi do przyszłego zimowania w zbiorniku.
Teraz rodzi się problem taki, że np. wybudzenie z temperatury dajmy na to 6 stopni, wrzucenie żółwia na kilka tygodni pod 60W i przeniesienie go na wybieg gdzie będzie miał koło 20-25 stopni... jest najpewniej szkodliwe dla zwierzaka.
Tak samo rzecz się ma gdy żółw zimuje w 6 stopniach  i po kilku dniach wyrównywania temperatury trafia pod 60W - kę.

Temat właściwie do przemyślenia przez każdego indywidualnie - bo i wielkość i typ zbiornika mają przecież znaczenie w wysokości osiąganych temperatur. A i stosowane żarówki mają swoje wykresy promieniowania.

A według mojej skromnej osoby powinno się pójść po najłagodniejszej linii i po prostu kupić kilka żarówek (od najsłabych kilkunastu W do tych dajmy na to docelowych 60) i stopniowo podmieniać żarówki na mocniejsze, wydłużając czas i zasięg naświetlania (zakładam, że zostawiamy żółwiowi ciemne miejsce w zbiorniku).
Jeżeli wsadzamy żółwie do terrarium na te kilka tygodni - to powinniśmy tak wyregulować temp. żeby po przeniesieniu na wybieg nie doznały kolejnego szoku.
No i jeszcze przez cały czas zastanawiam się nad wrzucaniem żółwi po zimowaniu pod lampy typu HQI czy HQL czy pod promienniki podczerwieni.... cały czas po głowie mi chodzi, że robi się żółwiowi gadzie Nagasaki.

no mogę o tym pisać i pisać bo ostatnio strasznie mnie to zafascynowało   ;)
Ale nie wiem już sama - dobrze kombinuję ?

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #23 dnia: 04.03.2008, 12:33:36 pm »
Michalina, a skąd masz info, że za szybkie nakarmienie – bo to chyba masz na myśli pisząc „przedobrzenie” czy wygrzanie się przez żółwia niedługo po zimowaniu jest szkodliwe? Nie spotkałam się z taką informacją, raczej żeby obudzonego wykąpać i do ciepła dać, żeby wystartował, ale też i szczególnie nie zgłębiałam tematu.

I na czym konkretnie polega problem u żółwi które się zechciały w krótkim czasie wygrzać i najeść, bo odniosłam wrażenie że w kontekście pobudki mojego Zygmusia niektóre przemyślenia snujesz.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #24 dnia: 04.03.2008, 21:04:06 pm »
Moim zdaniem, i nie tylko moim, kilak godzin po wybudzeniu żółwia powinno się wsadzić do terrarium, gdzie ma już jak najoptymalniejsze warunki z możliwych. oczywiście nie mówię tu o natychmiastowym ustawianiu maks.temp i maks. czasu oświetlenia. W sprawach żywienia myślę, że im szybciej zacznie jeść tym lepiej.

Nie można dopuścić do żadnych katarów, czy innych paskudztw. Osłabienie żółwia po zimowaniu to także pożywka dla Herpesa, jeżeli gadzik takowym jest zarażony.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #25 dnia: 05.03.2008, 11:02:00 am »
chyba nie za bardzo jasno się wypowiedziałam: chodzi o oczywiście o zapewnienie optymalnych warunków ale nie na "hura" tylko w stopniowy i naturalny sposób,
w przypadku podawania pożywienia jest to jasna sprawa bo specyfikę układu trawiennego żółwi znamy, zdajemy sobie sprawę z tego, że przez te kilka miesięcy był "nieużywany" - dochodzimy więc do wniosku, że trzeba go rozsądnie rozbujać podając... no właśnie co?
czy powinniśmy podawać bogate mieszanki w których jest dużo miękkich i szybciej przelatujących przez żółwia pokarmów? czy jednak podawać "standardowe" porkarmy podlegające dość długiemu/naturalnemu trawieniu?

moim zdaniem powinniśmy podawać przede wszystkim młode pędy/liski roślin - gdzie nawet mała ilość to bomba witaminowa, a w środowisku naturalnym chyba na to nacinają się wybudzone żółwie (moje widać, że poza młodymi liśćmi podjadają suszone kawałki darni)


co do oświetlenia: ostatnio korzystając z niemieckojęzycznego kolegi ściągałam art. z niemieckich stron, dotyczące min. doboru oświetlenia w zbiornikach
drodzy państwo! za naszą wirtualną już zachodnią granicą dobierają oświetlenie w zależności od pory roku, w zależności od ilości Lumenów (światło naturalne jest zestawiane z emisją lamp). czy to nie jest wprost imponujące!


co do herpesa:
teoretycznie po zimowaniu żółwie powinny przebywać kilka dni w izolatce, bo te kilka dni to okres kiedy możemy zobaczyć czy coś ich nie atakuje
tylko, jeżeli żółwie latem miały ze sobą kontakt - to jeżeli miały, to już się zaraziły
izolatka ma sens kiedy mamy sztuki dołożone i nie połączone ze stadem

w tym roku widziałam wybudzone żółwie, prawdopodobnie z herpesem - uwierz, że wrzucone do mega super warunków i tak nie mają szansy na "ukrycie" objawów

nie wiem czy jest w tym coś na temat: może trochę  :D

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #26 dnia: 05.03.2008, 11:42:17 am »
No tak, coś niecoś o tym oświetleniu słyszałam, ale tylko słyszałam. Michalina jak byś miała chwilkę czasu i chęci napisz jakieś szczegóły – bo to i  interesujące i przydatne a nie wszyscy my tu mamy zaprzyjaźnionych niemieckojęzycznych kolegów  ;D

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #27 dnia: 05.03.2008, 21:56:19 pm »
tak wiec mój nindża szaleje. szaleje to chyba za słabe słowo. biega i nie może sie zatrzymać (: je wszystko co mu dam-ma wyśmienity apetyt je tak ze aż uszy mu sie trzęsą he he. tylko ze trochę gorzej jest u niego z piciem..woda wogole nie jest zainteresowany. kapie go dwa razy dziennie ma tyle energii ze nie może w mi9ejscu wysiedzieć..probuje sie wydostać..trochę sobie chyba chlapnie na ozorek ale nie tyle ile bym chciała..w każdym razie jak na razie jestem w niego zadowolona.
milo jest patrzeć na żółwia który biega i biega.

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #28 dnia: 05.03.2008, 21:58:06 pm »
zapomnialam jeszcze, chcialam sie zapytac was czy powinnam po zimowaniu pojsc z nindza do weta? czy jezeli wydaje mi sie ze wszystko ok to nie ma potrzeby?

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: wybudzanie
« Odpowiedź #29 dnia: 05.03.2008, 22:08:34 pm »
Nie zaszkodzi, nawet powinnaś :)
Pozdrawiam, Nulus!