Forum o żółwiach lądowych - żółw stepowy i grecki, hodowla, terrarium, nasze żółwie

Żółwie lądowe => Zimowanie => Wątek zaczęty przez: kaczy1982 w 21.11.2014, 23:12:37 pm

Tytuł: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: kaczy1982 w 21.11.2014, 23:12:37 pm
Witam
Mam żółwia stepowego. Mam go chyba z 15 lat bo nawet nie pamiętam jak długo:)
Problemem jest jego cykl życiowy. Terrarium mam obecnie w ogrzewanym bloku a latem dużo czasu spędza na działce.
Ale do sedna. Żółw "zasypia" w sierpniu i budzi się po 2-3 miesiącach. Kilka dni temu rozpoczął swoją największą aktywność. Cały dzień chodzi, dużo je, wcześnie wstaje. Z tym że jego "zasypianie" sprowadza się do tego, że śpi nie je i nawet w ciepłe dni nie ma ochoty na spacery. Te fazy są bardzo widoczne. Dla niej teraz zaczyna się wiosna a jak w Polsce robi się lato on już jest skierowana na zakopywanie. Żółw jest zdrowy i bardzo o niego dbam. Chociaż wiem, że brak hibernacji nie jest dobry. U mojego żółwia wprowadzenie w ten stan nie byłoby trudne, bo widać to bardzo wyraźnie kiedy jej się chce.
W przyszłości chciałbym spróbować ale zawsze się bałem. Czy teraz jest sens coś robić kiedy żółw wszedł na wysokie obroty?
O oto ona: :)
(http://i611.photobucket.com/albums/tt195/pozruniacy/20140430_112711_zps05b7a692.jpg) (http://s611.photobucket.com/user/pozruniacy/media/20140430_112711_zps05b7a692.jpg.html)
Tytuł: Odp: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: doru w 22.11.2014, 00:39:24 am
Witaj :)
W naturze żółwie stepowe przechodzą sen zimowy (hibernację) oraz letni (estywację). U nas panuje inny klimat niż na azjatyckim stepie, więc okres estywacji trochę się przesuwa. Niemniej jednak, twój żółw powinien być już przygotowany do snu zimowego, o ile nie leżeć w lodówce i "chrapać". Obroty żółwiowi łatwo zmniejszyć - obniżyć temperaturę i zmniejszać ilość pokarmu.
Nie mam jeszcze doświadczenia w zimowaniu, ale wydaje mi się że można go z taką obsuwą zahibernować - tylko oczywiście po przygotowaniu - jeśli się mylę, to niech mnie inni poprawią :)
Tytuł: Odp: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: ankan w 22.11.2014, 18:58:33 pm
Hmm...Jeśli on spał sierpień-październik i teraz się wybudził, to też nie można mu od razu temp. obniżyć i nie dać jeść, bo przez 3 wcześniejsze miesiące pewno jadł niewiele albo i nic. A on później jest taki aktywny do lata? Czy np. koło stycznia czy lutego obserwujesz zmniejszenie aktywności?
Jeśli byś go chciał zazimować to dobrze by mu jeszcze w sierpniu nie dać spać, tylko dopiero od 2 połowy września - i wtedy jak zaśnie schować do piwnicy czy lodówki i niech tam sobie te 3 m-ce pośpi na początek.
Druga opcja to pozwolić żółwiowi zdecydować o porze snu i niech sobie śpi - tyle, że nie w domu w terro a na wybiegu w ogrodzie czy na balkonie. W wrześniu, październiku a nawet listopadzie mrozów jeszcze nie ma. A potem możesz go albo jeszcze na miesiąc przełożyć z wybiegu do lodówki (piwnicy) albo wybudzić i dać do terro. Być może jak sobie jeden rok dłużej pośpi w odpowiedniej do hibernacji temperaturze (czyli ok. 4-5 stopni) to mu się te pory snu uregulują.
A gadzinka widać, że zadbana i skorupkę ma równiutką..:)
Tytuł: Odp: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: kaczy1982 w 24.11.2014, 21:48:30 pm
Hej, dzięki!
Latem to dzięki wysokiej temperaturze żółw jest aktywny ale im później tym częściej się zakopuje. Sierpień -wrzesień i go nie ma. I za rok w zimę spróbowałbym zimowania bo przeprowadzam się z bloku i będę miał warunki.
Teraz to jakby zwariował. Co roku to samo. Wspinaczki i chodzenie cały dzień. Wstawianie o 6 i tak do wieczora. Tego już chyba się nie zatrzyma ale mam wrażenie że co roku budzi się wcześniej.
Tytuł: Odp: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: Lulka w 24.11.2014, 22:09:29 pm
Witaj na forum. Śliczna ta twoja gadzinka. Za bardzo nie znam się na zimowaniu bo mam żółwie lamparcie ale jak dla mnie to jakiś fenomen :-) pozdrawiam
Tytuł: Odp: wybudzenie w listopadzie
Wiadomość wysłana przez: ankan w 25.11.2014, 09:54:11 am
To on się zuepłnie normalnie zachowuje. Stepki koło końca sierpnia, we wrześniu zwalniają, mniej jedzą, zaczynają się zakopywać i szukać miejsca do snu. Wyustraczy zrobić jakaś ocieplaną budkę, przekryć część wybiegu pleksą, folią, czy postawić szklarenkę i żółw się w kryjówce zakopie i dopóki temp. w nocy nie spada w okolice 0 to może tam sobie spać.