Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 02:49:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie a problem odwodnienia  (Przeczytany 14549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Zimowanie a problem odwodnienia
« dnia: 22.12.2007, 12:26:48 pm »
czesc! cicho siedze bo zolw moj smacznie spi w lodowce,niektorzy o tym wiedza, sprawdxam go raz na dwa dni czy wszystko jest ok, i jak na razie jest super oprocz tego ze zapach siana wlazl we wszysto, nawet mleko mam o smaku siana (: le czego sie nie robi,

a pisze do was bo ostatnio sie zastanawialam czy nie musze raz na jakisczas zmieniac mu siano w ktorym siedzi? i czy lodowka za bardzo go nie wysuszy, odwodni (babcia moja ktorej powiedzialam o zolwiu w lodowce powiedziala ze lodowka strasznie wysusza powietrze i zapytala sie mnie czy xolw na pewno sie nieodwodni?)

pozdrawiam bardzo!
i wesolych spokojnych i rodzinntych swiat zycze wszystkim!!!!!!!!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zimowanie a problem odwodnienia
« Odpowiedź #1 dnia: 17.01.2008, 21:27:59 pm »
Wybacz że taka spóźniona reakcja, po prostu nie zauważyłam Twojego posta - był umieszczony dość nieintuicyjnie (ale już wydziliłam)  ::)

Odnośnie lodówki - sprawdź higrometrem. U mnie wciąż jest wysoka wilgotność - powyżej 60% i więcej (nawet się obawiam czy nie za wysoka dla stepowego). Normalnie to optimum ale to jest zimowanie i tu panują trochę inne reguły, nie można przedobrzyć.

Ryzyko odwodnienia jest raczej w przypadku takiego stanu "pseudozimowania" czy hibernacji ale w za wysokiej temperaturze (żółw ogólnie wtedy zużywa więcej zasobów). Przyjmuje się że w ok 5 stopniach jest najmniejsze zużycie.
Ważne żeby żółw był porządnie nawadniany przed hibernacją. Spotkałam się też z zaleceniami u Amerykanów aby zółwie raz na 2-3 tyg wyjmowac z zimownika i kąpać. Oto link: (http://www.flattenedpenny.com/turtles/CoRHS_Box_Turtle_Hibernation_Guide_07.pdf)
Mam dość mieszane odczucia jednak co do tego pomysłu, jeśli już to trzeba to zrobić umiejętnie, by żółwia nie rozgrzać...

Podczas zimowania nie ma konieczności zmiany substratu (chyba że coś złego się z nim dzieje, ale to wtedy trzeba się poważnie zastanowić nad jego całkowitą zmianą.)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Zimowanie a problem odwodnienia
« Odpowiedź #2 dnia: 18.01.2008, 19:54:45 pm »
dzieki.
przepraszam ze zle zamiescilam posta,
ale nie wiem kiedy mam zaczynac nowe watki a kiedy "podlaczac sie" do innych.
nie chce "zasmiecac" forum.
bo wydaje mi sie ze nie bedzie w koncu mozna tu znalezc nic albo 5 postow na ten sam albo podobny temat.
pzdr.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie a problem odwodnienia
« Odpowiedź #3 dnia: 19.01.2008, 17:19:10 pm »
A nie lepiej bylo kupic mala lodowke osobno dla zolwia? Pytam się bo wydaje mi sie ze takie otwieranie "sporzywczej" lodówki np. po mleko, maslo i wedlinke może trochż źle wpływać na temperature w zimowniku:/
Zarąbiaście, że zimujesz;)
Ja u moich żółwi w pojemnikach mam substrat z ziemi ogrodniczej i piasku podprowadzonego z przedblokowej piaskownicy:) i liście dębowe na wierzchu. Pierwszy raz spotykam się żeby było siano. Pomimo tego że lodówka wysusza powietrze to jednak nie aż tak żeby siano nie miało możliwości złapać za dużo wilgotności. Jak się mylę prosze mnie poprawić. Moja juz 6 tygodni w lodówce i jest spokój.

Pozdrawiam i powodzenia w dalszym zimowaniu.

P.S. Mleko o zapachu siana, to może być Polski hit eksportowy do innych krajów unii;))))
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zimowanie a problem odwodnienia
« Odpowiedź #4 dnia: 21.01.2008, 19:18:08 pm »
Nic się nie stało. W sumie mogło być tam bo o zimowaniu ale jestem po prostu zwolennikiem tworzenia krótszych i bardziej specjalizowanych tamatów, więc jak tylko widzę że ktoś rzuca nowy problem (acz w ramach szerszego tematu) to uważam że warto wydzielić. Pisz jak Ci wygodnie i się nie przejmuj  :)

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Zimowanie a problem odwodnienia
« Odpowiedź #5 dnia: 22.01.2008, 23:31:38 pm »
lodowki specjalnie dla nindzy nie kupowalalm i nie kupie bo nie mam za co..a po za tym bezprzesady...z calym szacunkiem dla tych co maja osobna lodowke specjalnie zakupiona dla swoich podopiecznyc..hehe

w kazdym razie u mnie jest tak ze
1.mieszkam sama i za duzo w tej lodowce nie mam..jak sie znajdzie cos na kanapke to jest dobrze..chociaz czasami mam dni kiedy duzo mam roznych roznosci ale to zadziej niz czesciej
a po 2. to wydaje mi sie ze jak otwieram lodowke to za kazdym razem wpada nowe powietrze.swieze..w kazdym razie swiezsze niz jest w lodowce..a to dobrze dla nindzy jak mu sie tam troche powietrza porusza..
a mleko jest o zapachu i jak dobrze pojdzie to czasami posmaku siana hehe.
ale jeszcze tylko ok. 2 miesiace i koniec!!!

Beato ja prawde mowiac tez jestem zwolennczka krotszych a konkretnych tematow..wiadomo ze bbb czesto temat jest podany forum a niechcacy sie z niego schodzi ale to chyba w miare normalne jak w kazdej normalnej rozmowie..
jednak czasami nie bede pisala jak mi wygodnie hehe najpierw zawsze szukam tematu i jesli nie znajduje to  na ogol tworze nowy.. ale dzieki za wolna swawolke hehe!