Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:13:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie Filipa  (Przeczytany 16868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Zimowanie Filipa
« dnia: 04.11.2015, 19:07:42 pm »
Hej, moj Filip zimuje od 1,5 tyg w lodowce. Ma dość duży zimownik,  spokojnie moze sie przekręcać a nawet przemieszczać. No i właśnie to robi, rano zaglądam on w jednym rogu, a popołudniu w drugim. Raz jest zakopany a pózniej na wierzchu. Wychodzi z tego ze strasznie sie kręci. Teraz wyjęłam zimownik z lodowki zeby spryskać ziemie i akurat Filip był na wierzchu, wysunął wolno głowę i otworzył oczka.
O co chodzi?
W lodowce sa 4 st.


Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2015, 22:46:03 pm »
To że otoczenie ma temperaturę 4C wcale nie oznacza ze tyle samo ma ciało gada. A dopóki ciało żółwia się odpowiednio nie wychłodzi to trzeba się liczyć z tym że będzie się on "układał do snu" i szukał najlepszych swoim zdaniem warunków do zimowania.
Być może substrat (czyli to w czym się żółw zakopuje) jest nieodpowiedni- za suchy albo za mało przewiewny albo cokolwiek innego co żółwiowi nie odpowiada.
Kiedyś używałem do zimowania torfu i sporadycznie zdarzały się takie problemy, odkąd żółwie zimuję w ściółce leśnej problem przedwczesnego wykopywania się  (tfu, odpukać) zniknął. Ale i tak sprawdzam regularnie.

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #2 dnia: 06.11.2015, 18:01:52 pm »
Dzieki za rade. Moze faktycznie to była kwestia obniżenia temperatury ciała bądź większego nawilżenia ziemi. Od wczoraj sie nie ruszył. Bede zwracała większa uwagę na wilgotność. Zwilżam ściereczkę która jest przykryty zimownik.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #3 dnia: 24.01.2016, 21:21:54 pm »
jak mija zimowanie?

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2016, 13:37:18 pm »
dobrze, Filip ma się dobrze, maleńkie ubytki na wadze. oczy wyglądają ok, reakcje na dotyk w porządku. już zapadł chyba w bardzo twardy sen bo jest ciągle w tym samym miejscu. niestety zauważyłam ze ziemia lekko zapleśniała - u góry biały nalot. wywaliłam kilka centrymetrów żeby się pozbyć tego. wydaje mi się że mam za dobrą lodówke. mała cyrkulacja powietrza. czy powinnam wywalić całą ziemie i dać nową?

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #5 dnia: 07.02.2016, 21:13:58 pm »
wystarczy wyrzucić chyba zapleśniałą górę...
do kiedy zamierzasz zimować?

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #6 dnia: 07.02.2016, 21:52:40 pm »
Właśnie nie wiem. Optymalnie byłoby gdyby po wybudzeniu mógł od razu iść na wybieg balkonowy. Zobaczymy jak z pogoda bedzie, ale chyba dłużej niż do końca lutego to nie powinnam go trzymać w lodowce. To beda4 miesiące snu. Jak sadzisz?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #7 dnia: 09.02.2016, 10:49:36 am »
A to pleśń była czy taki biały nalot jak się czasem w doniczkach z kwiatkami tworzy?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #8 dnia: 09.02.2016, 16:06:21 pm »
A to pleśń była czy taki biały nalot jak się czasem w doniczkach z kwiatkami tworzy?

o taki biały nalot to i ja mam u żółwia w lodówce

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #9 dnia: 09.02.2016, 16:10:58 pm »
Właśnie nie wiem. Optymalnie byłoby gdyby po wybudzeniu mógł od razu iść na wybieg balkonowy. Zobaczymy jak z pogoda bedzie, ale chyba dłużej niż do końca lutego to nie powinnam go trzymać w lodowce. To beda4 miesiące snu. Jak sadzisz?
tez mam zagwostke jak dlugo moge zimowac zolwia, 3 lata temu zimowałam przez 2 mce, 2 lata temu przez 3 mce a zeszła zime 3,5 mca, w tym roku zaczełam z koncem pazdziernika a chciałabym potrzymac go w lodowce do polowy marca ato by było 4,5 mca, czy nie za długo??

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #10 dnia: 09.02.2016, 16:47:16 pm »
Poprosimy o rade kogos "mądrzejszego"

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #11 dnia: 09.02.2016, 23:19:41 pm »
Czas zimowania najlepiej dobierać w zależności od wielkości gada. Dorosły minimum 15 cm stepowiec może swobodnie zimować pół roku, one w naturze przesypiają podobno, sumarycznie zima i latem, całe 8 miesięcy. Natomiast u podrostków zimowanie jest bardziej ryzykowne i chyba bym się bał zimować je dłużej niż 4 miesiące a przy kontroli utraty masy ciała do max 2-3%.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #12 dnia: 10.02.2016, 18:37:03 pm »
Czas zimowania najlepiej dobierać w zależności od wielkości gada. Dorosły minimum 15 cm stepowiec może swobodnie zimować pół roku, one w naturze przesypiają podobno, sumarycznie zima i latem, całe 8 miesięcy. Natomiast u podrostków zimowanie jest bardziej ryzykowne i chyba bym się bał zimować je dłużej niż 4 miesiące a przy kontroli utraty masy ciała do max 2-3%.

do kiedy żółw jest podrostkiem?
mojego mam 6-7 lat i jak go dostałam to miał podobno 8. Dziś zmierzyłam skorupę i po prostej ma 12 cm. Zatem jak długie zimowanie polecasz?

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #13 dnia: 11.02.2016, 01:06:06 am »
Podrostek to taki który już nie jest dzieckiem ale nie osiągnął jeszcze zdolności do rozmnażania czyli w przypadku stepowców gad między 4 a 10-11 rokiem życia. Albo inaczej - żółwiowy samiec mniejszy niż 10cm a samica mniejsza niż 15 cm. Twój 12 cm 15-latek do gigantów nie należy nawet jak na samca, ostrożność każe więc go chyba zaliczyć do grupy  podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zimowanie. Nawiasem pisząc w US of A jest całkowity zakaz handlu żółwiami mniejszymi niż 10 cm (niezależnie od gatunku) właśnie ze względu na wrażliwość maluchów.
Problem w tym że im mniejszy (na wagę) żółw tym jego ciało ma mniej zmagazynowanych substancji zapasowych (woda, tłuszcz, glikogen) i tym łatwiej go wykończyć zbyt długim zimowaniem. Ja bym się chyba wciąż trzymał wskazówki max 3% utraty wagi i w razie mocniejszego schudnięcia wybudzał, lepiej na zimne dmuchać niż potem żałować.

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Zimowanie Filipa
« Odpowiedź #14 dnia: 11.02.2016, 09:57:03 am »
Podrostek to taki który już nie jest dzieckiem ale nie osiągnął jeszcze zdolności do rozmnażania czyli w przypadku stepowców gad między 4 a 10-11 rokiem życia. Albo inaczej - żółwiowy samiec mniejszy niż 10cm a samica mniejsza niż 15 cm. Twój 12 cm 15-latek do gigantów nie należy nawet jak na samca, ostrożność każe więc go chyba zaliczyć do grupy  podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o zimowanie. Nawiasem pisząc w US of A jest całkowity zakaz handlu żółwiami mniejszymi niż 10 cm (niezależnie od gatunku) właśnie ze względu na wrażliwość maluchów.
Problem w tym że im mniejszy (na wagę) żółw tym jego ciało ma mniej zmagazynowanych substancji zapasowych (woda, tłuszcz, glikogen) i tym łatwiej go wykończyć zbyt długim zimowaniem. Ja bym się chyba wciąż trzymał wskazówki max 3% utraty wagi i w razie mocniejszego schudnięcia wybudzał, lepiej na zimne dmuchać niż potem żałować.
dzięki za rady, czyli skracam zimowanie i w lutym wybudzamy