Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:40:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile zimować i gdzie? [wydzielony]  (Przeczytany 4340 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline remekkkk

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 3
Ile zimować i gdzie? [wydzielony]
« dnia: 01.11.2008, 09:00:32 am »
hej. Ja na pewno przezimuje żółwia. Jakbyście doradzali ile go zimować. Ma około dwóch lat. Wystarczy miesiąc, czy wytrzyma więcej? Aha kto zimuje w lodówce. Czy to może zagrozić człowiekowi?
"Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem".

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ile zimować i gdzie? [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 03.11.2008, 09:10:17 am »
Ja bym radziła aż do wiosny, czyli tak koniec marca, początek kwietnia, zależy jaka będzie pogoda. Po prostu w trakcie zimowania obserwuj żółwia (stan oczu, skóry, położenie, oddech itp.), dotykaj raz na jakiś czas lekko jego łapek i sprawdź  jak reaguje.
Jeśli nie będzie żadnych niepokojących objawów to nie ma potrzeby wybudzać np. zaraz po miesiącu.

Co do zimowania w lodówce z żywnością to nie mam zdania. Ja wolałam kupić osobną i uważam to za optymalniejsze rozwiązanie (kwestia higieny, mniejsze zakłócanie snu żółwiowi), ale są osoby które z dobrym efektem zimują w spożywczej.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Ile zimować i gdzie? [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 03.11.2008, 13:48:10 pm »
Ja zaczelam zimowanie w sobote , po ponad 3 tygodniowel glodowce i kapieli. Co do lodowki spozywczej bo takiej w tym roku uzywam , nie jest tak prosto ale napewno lepsze jak nic , temp. w mojej wacha sie pomiedzy 7a8 stopni, wszystkie pruby ustawienia na 4do5 polegly w gruzach, zaczyna spadac po nizej2 w czasie nocy walczylam z nia przez miesiac i nic , napewno w przyszlym roku czeka mnie nowy zakup bo w tej i tak jest juz ciasno dla 2 a w pszyszlym roku mosi sie tam zmiescic cala 5.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ile zimować i gdzie? [wydzielony]
« Odpowiedź #3 dnia: 03.11.2008, 17:20:27 pm »
Ja też bardzo chciałabym zimować w tym roku żółwia, ale niestety z różnych powodów nie wiem gdzie ani z kim będe mieszkała w przyszłym miesiącu, ani nawet w przyszłym tygodniu... więc nie moge zimować żółwia.. :(. Ale w przyszłym roku jak sytuacja będzie już pewna to będzie mój maluszek miał calutką lodówke dla siebie do spania! Przywioze taką mała, którą mamy w naszym domku na wsi (takim wakacyjnym :) ). I przezimuje tam mojego żółwi i może żółwia mojej znajomej, która raczej sama nie przypuszcza że żółwi się zimuje, bo dopiero niedawno dowiedziała się czym go karmić... ;/

Jeżeli
ktoś z Was nie ma ochoty czytać historyjki to niech już teraz skończy czyt. tego posta bo odbiegam od tematu ;P

 wogóle żal mi na tego żółwia patrzeć jak tam przychodze, bo to jest ok 25cm samiec trzymany w pudle 35x40 (zmierzyłam bo też mam takie, tylko nie na żółwia :P). Brak kryjówki, UVB, podłoża to ma na max 2cm, a jak powiedziałam  że przecież to jest za małe na niego to ona na to że puszcza go po podłodze (a ma tylko panele w domu) na co ja że tak też być nie powinno, to ta znajoma się zdenerwowała troche i powiedziała że on już tak jest przyzwyczajony i nie bedzie wydawała tyle kasy na niegoo 'bo to niepotrzebne'.....
Na szczęście posłuchała mnie co do tego żeby zmienić mu diete.... Może jak ochłonie i przemyśli to na spokojnie to zdecyduje się na zmiane warunków... . Kiedyś zasugerowałam, że chętnie pomoge jej przy żółwiu, ale ona znowu wie najlepiej, pozatym ona 'bardzo go kocha i nikomu go nie odda, ale czasami po prostu nie ma czasu' (to jej słowa). Można by o tym przypadku pisać i pisać, ale to tak z tych ogólnych spraw :). Mam nadzieje że tym razem wystarczająco zrozumiale to opisałam? :)

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Ile zimować i gdzie? [wydzielony]
« Odpowiedź #4 dnia: 03.11.2008, 17:35:55 pm »
odp. na posta malwy

najistotniejsza jest temp. substratu w którym zimują żółwie.........oczywiście lodówka nie może długoterminowo schodzić poniżej 0.
U mnie wewnatrz chłodziarki min. temp to 2.4st C a max. 8.0 (przy obecnym ustawieniu regulatora). Czyli chłodizarka schładza do denego momentu i się wyłącza i temp. dochodzi do 2.4 nastepnie temp. w środku powoli bardzo rośnie aż do 8 i znowu schladza i tak w kolo macieju ;)
Natomiast takie ustawienie temp. wewnątrz chlodziarki sprawia ze temp. ziemi (uniwersalna z ogrodniczego + ziemia z wybiegu w której już żółwie zimowały od września) w pudlach jest na poziomie od min. 3.5 do max. 4.5-5st C, jest to temp. odnotowywana przez sondę termometru która jest w ziemi.

Dlatego jeżeli masz (malwa) 7-8 st wewnatrz lodówki to ok ;) nasyp ziemi do pojemnika włóż ja do lodówki i wsadz tam sande i zobacz czy schladza sie ziemia. Dodatkowo mozesz wolna przestrzen uzupelnic butelkami z woda...niby stabilizuje temp.

Moze sie napisalem na darmo, a jak nie to moze ktos o tym jeszcze nie wiedzial i wykorzysta to przy ustawieniu temp :D
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html