Żółwie lądowe > Zimowanie

Zimowanie małego żółwia

<< < (3/3)

Ferbi:
Ale jak mam sprawdzić czy nie zrzucił ciałka trochę jak on przecież będzie spał. ???

Beata:
Trzeba żółwika delikatnie wyjąć i zważyć (potrzebna jest dokładna waga elektroniczna) i jak najszybciej włożyc z powrotem do zimownika. Chodzi o to żeby jego organizm się nie ogrzał.

Wynika z tego że podczas zimowania musimy mieć dość łatwy dostęp do żółwia.

Ferbi:
Aha no tak i jeszcze jedno pytanko:

od kiedy trzeba zacząć głodować żółwiki i ile?
bo nie wiem czy we wrześniu czy w październiku.

Beata:
Hmmm na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to sporne. Jedni zimują głodując żółwie 2 tygodnie inni głodzą dłużej. Żółw ma wolny metabolizm a w przypadku zniżonej temperatury w terra w okresie przedhibernacyjnym - zwalnia on jeszcze bardziej, zatem MOIM zdaniem 1 miesiąc to minimum. Wiem to z własnego doświdczenia gdyż mój żółw nieoczkiwanie wypróżnił się po miesiącu głodówki, co mnie zadziwiło bo myslałam że już dawno jest "pusty". Warto zanotować datę ostatniego posiłku i sprawdzać jak wyglada stopniowe wypróżnianie. Na ogół ma miejsce rzadko.

Pomocne są kapiele, konieczne również aby żółw się nawodnił i szedł do zimownika z zapasem wody w pecherzu bo o ile niestrawione resztki w układzie pokarmowym moga mu zaszkodzic o tyle woda jest mu krytycznie potrzebna a traci ją podczas oddychania. Nota bene nalezy sprawdzić czy żółw nie opróżnił pecherza podczas zimowania. Jeśli tak się stało dalsza hibernacja jest wykluczona.

Inna ważna sprawa - należy usunąc z terrarium wszystko co żółw mógłby zjeść - mam na myśli zwłaszcza siano, które bywa elementem podłoża lub kryjówki, bo żółw może je podjadać i cała głodówka "weźmie w łeb".  ;)

Co do miesiąca - zalezy ile ma potrwać zimowanie ale zasadniczo lepiej zacząć je później niż skończyć przedwcześnie - kiedy zima za oknem. Najlepiej aby żółw wybudził się w momencie kiedy możemy nieomal od razu zafundowac mu wiosnę - zwłaszcza wybiegową wiosnę. Jest to najbardziej zgodne z naturalnym cyklem życiowym tych gadów.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej