Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:44:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie Ziutka  (Przeczytany 4747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magda1978

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
  • Ziutek - Zółwik stepowy
Zimowanie Ziutka
« dnia: 26.10.2015, 21:38:40 pm »
Witam Wszystkich serdecznie :),
Wiem że bardzo dużo informacji dotyczących zimowania znajduje się na stronie jak również forumowicze podejmowali często ten temat. Jednakże mam pytanie dotyczące mojego żółwika stepowego - Ziutka. Może mały wstęp dotyczący mojego pupila. Ziutka mam od dwóch lat. Pierwszego roku nie zimował w poprawnych warunkach z uwagi na fakt, iż był nowym domownikiem którego dość późno kupiłam (październik). Jednakże pozwoliłam żeby zakopał się w czipsach kokosowych. Oczywiście odrobaczyłam malucha, przerwałam podawanie pokarmu i kąpałam do chwili gdy byłam pewna że nic nie zalega w jego jelitach. Zakopał się tak głęboko że straciłam go z oczu:) Wiem temperatura nie była odpowiednia, ale obawiałam się czy przypadkiem nie kupiłam malucha z gratisem w postaci jakiejś choroby. Weterynarz po oględzinach (zaraz po zakupie) nie dopatrzył się żadnych niepokojących objawów. W tym roku zakupiłam lodówkę i ponownie przygotowałam Ziutka do zimowania: 5 tygodni przed - koniec jedzenia, codzienne kąpiele, obniżanie temperatury. W międzyczasie testowałam lodówkę, zakupiłam odpowiedni pojemnik itd. W dniu 13.10.2015r wsadziłam malucha do lodówki pozwalając żeby przekopał całe podłoże i znalazł najlepszy kącik do spania. Zdecydowałam się na zimowanie w chwili gdy Ziutek w swojej norze zakopał się w drewkach bukowych i nie wychodził z niej oraz przestał reagować na światło (żarówka zakupiona oczywiście w sklepie zoologicznym, specjalna do terrariów i dla mojej gadzinki). W chwili obecnej temperatura zimowania 5-6 stopni C, mierzona higrometrem. Moje obawy:
- zdarzyło się po kilku dniach że gadzina zbudziła się i przekopywała skrzynkę oraz słyszę że czasami troszeczkę zmienia ułożenie. Słyszę ponieważ lodówkę trzymam w sypialni ze względu na ograniczoną powierzchnię lokalową. Moje dodatkowe pytania:
- jak długo będzie układał się do snu
- skąd mam wiedzieć czy to już ten właściwy sen
- czy ma prawo zdarzać się że odrobinę będzie zmieniał położenie
Jeszcze jedno - gdy się zbudził sprawdziłam (bardzo szybko) czy przypadkiem nie oddał moczu i kału - było czysto.

Proszę o pomoc
Ziutek - żółwik stepowy


There are no comments for this topic. Do you want to be the first?