Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:24:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie żółwia greckiego  (Przeczytany 3097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nowy21

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Zimowanie żółwia greckiego
« dnia: 29.09.2011, 08:54:01 am »
Witam, w czerwcu tego roku dostałem żółwia greckiego, samiczkę.
Niestety na nieszczęście żółwik nie był chowany w należytych warunkach. Dostałem go w akwarium 60x30 wypełnionym piachem, oczywiście do jedzenia najczęściej popełniany błąd - sałata. Z pewnością nie był naświetlany. O dziwo żółw ma ładną skorupkę, nie ma opuchniętych oczek, nie wykazuje jakiś problemów zdrowotnych.
Pan od którego go zabraliśmy nie był pierwszym właścicielem - żółwia kupili dziecku ale mu się już znudził, nie wiem nic o wcześniejszych jego warunkach, nie wiem też ile czasu był trzymany na piachu i nie właściwie karmiony, bo Pan "właściciel" nie potrafił tego określić.
Żółwica ma długości 12 cm i szerokości 9,5 skorupka mierzona od spodu, nie wiem ile może mieć lat.
Moje pytanie :
-czy możecie mi polecić weterynarza w Łodzi, bo ja takowego nie znalazłem;/
-czy zimować gadzinę, czy przeczekać pierwszą u mnie zimę
-czy można takie żółwie łączyć

Obecnie żółw mieszka w terrarium odpowiednio urządzonym, z lampami. Karmiony jest mieszankami darów natury, trochę się naczytałem więc wiem co nie co o warunkach i odżywianiu żółwi, powiem więcej, z tego co zauważyłem, wiem więcej niż przeciętny sprzedawca w sklepie zoologicznym, który powinien być przykładem dla świeżaków takich jak ja, ale to już temat na inny post :)

P.S. niestety nie mam możliwości na chwilę obecną dodać foto.

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Zimowanie żółwia greckiego
« Odpowiedź #1 dnia: 29.09.2011, 12:49:53 pm »
Pewnie to żółw z odłowu, dlatego dobrze wygląda. Jednak jego narządy mogą wyglądać nieco gorzej. Zrób badanie kału, ewentulnie odrobacz. Skoro żółw nie jest osłabiony, nie wykazuje oznak chorobowych to ja na twoim miejscu bym go zazimowała. Może na nieco krótszy czas, ale daj mu pospać ;)

Mówiąc o łączeniu co masz dokładnie na myśli. Rozmnażanie żółwi? Daj sobie z tym spokój jak na razie. Lepiej dobrze zaopiekuj się obecną żółwicą. Na dzieci zawsze będzie czas.

Offline nowy21

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia greckiego
« Odpowiedź #2 dnia: 29.09.2011, 13:16:18 pm »
Tzn, nie chodziło mi o rozmnażanie, nie ogarnąłem jeszcze zimowania w pełni a tu rozmnażanie;/ Chodzi mi o to czy taki żółw woli być sam czy raczej z innym żółwiem?

Żółw z odłowu?