Żółwie lądowe > Zimowanie

Żółw grecki -> zima 2010 czyli pierwsze zimowanie!

<< < (2/8) > >>

Arczie30:
garaż ma na dachu blachę .. i problem w tym że nawet w zimie może być tam dość ciepło jak będzie słońce .. ponad 10st, zaś w zimne dni jak bedzie np. -20stC w nocy może być tak też grubo poniżej 0 .. więc raczej nie ma opcji .. garaż nie jest przydomowy tylko osiedlowy więc mam kawałek by do niego dojść i nie będę latał i przekładał żółwia jak będzie bardzo zimno .. nie mam też żadnej kontroli nad temp w tym garażu ..

Arczie30:
o to mój hibernatus



niestety szybko go musiałem zabrać z garażu, bo temp jak wiadomo szybko spadła 24 listopada .. żółw trafił do lodówki po 3dniach w garażu, gdzie tep. oscylowała w granicach 4-10stC był praktycznie sztywny, prawie się nie ruszał choć oczy miał otwarte jak go zabierałem ..

24 listopada waga żółwia to 1270g ...

w lodówce temp. utrzymuje się na poziomie 3-5st C wilgotnosc w granicach 70%.. żółw po ponad tygodniu już nie reaguje .. po dotknięciu w łapkę ruch jest bardzo spowolniony, ale zauważalny ..  jak widać główka schowana, w tym "zimowniku" nawet się nie ruszał bo jak mówie w garażu był wsadzony w dużą miskę .. nie zaobserwowałem przez prawie 2 tygodnie w lodówce jakichś ruchów .. oprócz tego że czasami głowa jest wytknięta ..

przypomnę że wyjściowa waga żółwia wynosiła 1340g ... teraz po ponad miesiącu wynosi 1280g, czyli spadek o niecałe 5% ..

następne ważenie wykonam przed wigilią w granicach 24 grudnia .. zobaczymy ile bedzie ważył .. wiem że spadek wagi poniżej 10% wagi wyjściowej skutkuje wybudzeniem .. w przypadku mojego żółwia to ok. 1200g

pozdr. i do usłyszenia

Basia:
Arczie, nakryj go po plecach czymś i niech śpi.

waga jest dobra, i on wytrzyma nawet większy spadek, bo to jest duży gigant, i wytrzymaj tak choć 2 miesiące.

Arczie30:
Basiu ja planuje go zimować przyznajmniej do połowy marca .. a najlepiej do konca marca .. nakryłem go ściereczką

Basia:
plan jest dobry :), choć to jeszcze aż 4 miechy  :)
ja swoje w lodówce trzymam od tygodnia, czyli jak się ta zima zaczęła, ale one zaczęły hibernację od paźdzernika /listopada gdy przebywały na dworze i też bym chciała w lodówce do końca marca, ale są takie przepowiednie, że w lutym będzie ciepło, to pewnie skorzystam i wcześniej obudzę, aletak naprawdę to się dopiero zobaczy  :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej