Żółwie lądowe > Zimowanie

Żółw śpi 2 tygodnie - mail

(1/1)

Beata:

--- Cytuj ---Witam! Mam taki problem. Zolwia powinno sie zimowac od poczatku grudnia a moj juz spi ok 2 tygodni i to w pomieszczeniu gdzie jest ok 15 stopni. Mam problem czy go obudzic i przenisc w inne miejsce czy zostawic lecz wczesniej go obudzic.
--- Koniec cytatu ---

Witam

Zacznijmy od początku.

Początek grudnia nie jest żadnym jedynym i ostatecznym terminem rozpoczęcia zimowania. Poza ogólnym stwierdzeniem że ma to być jesień/zima - nie ma czegoś takiego jak konkretna data. To kiedy zaczynamy zimować zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego na jaki okres planujemy zimowanie (to też zalezy od kilku czynników, ale powinno się dążyć do tego by po wybudzeniu żółw "zastał" prawdziwą wiosnę) oraz od tego na ile żółw jest już gotowy by to zimowanie rozpocząć.
Żółw w pomieszczeniu o temperaturze 15 stopni śpi - to jest naturalne bo to stworzenie zmiennocieplne i jeśli nie dostarczamy mu ciepła to ono go nie potrafi samo wytworzyć dlatego jego metabolizm i aktywność obniża się. Jeśli planujesz przygotowania do zimowania to powinno to wyglądac nieco inaczej - temperaturę należy obniżać stopniowo i coraz bardziej ograniczać karmienie. Następnie zanotować datę ostatniego posiłku (jeszcze w powiedzmy normalnej lub lekko obniżonej temperaturze) i od tego czasu zaprzestać karmienia na około 5 tygodni dbając jednak o zapewnienie żółwiowi dostępu do wody i utrzymując dość wysoką wilgotność powietrza.

Pytanie zatem jest źle postawione (nota bene każde przeniesienie żółwia obudzi), ale domyślam się o co chodzi...
Przede wszytskim jednak warunkiem zimowania jest to aby żółw nie chorował, musi być względnie zdrowy. Zatem przed podjeciem decyzji o zimowaniu zalecam wizytę u dobrego weterynarza, dokładna ocenę stanu zdrowia żółwia, następnie zgromadzenie odpowiednich informacji i rzeczy do tego potrzebnych, potem wdrożenie przygotowań. Bez tego wszystkiego ani rusz. Jeśli zdecydujesz zaniechać zimowania - żółw powinien być w normalnej (ew. lekko obniżonej) temperaturze, karmiony (mniej niż latem i wiosną ale jednak - zalecany jest susz).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej