Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 17:52:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aneta grecka, towarzyszka Anity  (Przeczytany 86435 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TestudoTortoise

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 5
  • Oxygene, 1976
Aneta grecka, towarzyszka Anity
« dnia: 26.07.2012, 18:02:24 pm »
Wreszcie udało się i od wczoraj Anita grecka, dzięki tut. Forumowiczom (żartuję...) ma już towarzyszkę grecką :-)

Ni stąd ni z owąd odezwał się do mnie pewien Pan szukający nowego domu dla żółwicy greckiej, którą mógłby przekazac komus kto...(wiadomo),  przypadkowo odnalazł ją w buszu pies sąsiadów. Warto było jechac 1000 km w obie strony i przeżyc 17 godzin w PKS/PKP, bo osobnik jest piękny a do tego gładki jak stół, po otwarciu bagażnika byłem na prawdę miło zaskoczony. Zaraz po przyjeździe mała kąpiel i spac,
na następny dzień z samego rana wymiana całego podłoża w terrarium, powiększenie nory, usypanie ziemnego wału w poprzek długości terrarium, ułożenie piaskowca, potem 2 godzinny spacer, gdzie Aneta zapoznała się z Anitą.  Tylko chwilkę sie powąchały, rzuciły okiem, co trwało tylko 3 sekundy (jak to spotkania u żółwi lądowych, czyli: rozpoznanie płci i przynależności gatunkowej) i rozeszły się w swoją stronę, widac, że nowa greczynka nie miała kontaktu z innym grekiem, nie wiedziała za bardzo jak się zachowac. Po ponownym połączeniu, utworzył się ciekawy sznur, czyli: Aneta i Anita podążająca za nią, krok w krok :) i tak 50 metrów :) Początek ustalania hierarchii miały za  sobą.
Po powrocie ze spaceru pierwszą do przygotowanego terarium wpuściłem Anetę - intensywnie łaziła, zwiedzała każdy cm, dookoła, nora, strefa wygrzewania się, narożniki, tylna ściana z obita korą wierzbową, jej ciekawośc przykuły dwa miejsca na korze wierzbowej itd, nie wiedziała do czego służy żarówka grzewcza :) schodziła z drogi Anicie, która widac, że bardzo bardzo się ożywiła, to terrarium od razu zaczęło życ, cieszy się na swój żółwiowy sposób z nowej towarzyszki.
Dziś po długim spacerze, już obie zgodnie wygrzewają się, pocierają łepkami, nie są wobec siebie obojętne, ale Aneta z racji swoich 19,5 cm , długości i 15 cm szerokości karapaksu zajmuje dogodniejsze miejsce pod 60 W lustrzanką grzewczą. Są momenty, że Anita naśladuje nowego gościa.
Nie znam jej preferencji smakowych, ale będę musiał przekonac ją także do kwiatów, nie wiem jak zareaguje na suszony: mlecz liście, babkę (bardzo zdrowy niskokaloryczny, błonnikowy susz...)
Z ręki nie chce jeśc, rano wyciąga łepek do głaskania. Nie bardzo lubi kąpiele, na spacerach interesuje ją tylko koniczyna, babka i mlecz.

Żółwiczka mierzy 19,5cm i ok 15cm szeroka, więc około 20 lat może liczyc, ma bardzo twardy pancerz,  gładki jak stół na całej powierzchni, w przeciwieństwie do Anity - tarczki kręgowe też równe , przyrosty równe, gładkie, już przyciemnione, nowy 3 milimetrowy równy przyrost dookoła,   ma 5 pazurów na przednich odnóżach, tarczka nadogonowa niepodzielona, szwy piersiowe jakby krótsze od udowych, ciemne elementy plastronu połączone - także nie wiem co o tym myślec, ubarwienie pancerza piękne, jak u dzikiego osobnika, elementy jaśniejsze ciemno-miodowe, tylne tarczki brzeżne elegancko wywinięte, ślady od kłów psa na 2 tarczkach żebrowych i na pograniczu tarczek piersiowej i brzusznej plastronu, jak widac na zdjęciach przerośnięty dziób do korekcji + badanie kału (to jutro w Klinice) i potem badanie z krwi.
Załączam kilka zdjęc ze spaceru i z terrarium :)

 

Dodano 26.07.2012, 18:05:08 pm

 

Dodano 26.07.2012, 18:08:13 pm
« Ostatnia zmiana: 26.07.2012, 18:08:15 pm wysłana przez TestudoTortoise »
Oxygene, 1976

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #1 dnia: 26.07.2012, 19:27:53 pm »
Gratuluję żółwicy , jest piękna. Tak piękna ,że aż chyba ktoś ją z natury odłowił. Podejrzanie równiutką ma skorupę. Wygląda jak moja gadzina.
Fajnie , że się tak szybko dogadały i obyło się bez awantur :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #2 dnia: 26.07.2012, 23:58:58 pm »
Piękna jest...:) Warto było po nią jechać taki hektar.

Z Anitą widać dogadały się dobrze...:) Anita świetnie za nią szła - krok w krok..:)
Terro masz duże to się tam obie spokojnie pomieszczą i każda jakiś zakątek dla siebie znajdzie.

Z pokarmem trzeba pokombinować - wiadomo, że na początku będzie jadła to co zna - ale myślę, że i za nowe roślinki też się chwyci.


CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline natalijka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #3 dnia: 27.07.2012, 08:45:13 am »
Ładniutka ta żółwica, te 1000km to dużo ale pewnie nie żałujesz  :D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #4 dnia: 27.07.2012, 08:51:56 am »
Piękna żółwica!
Pewno nie żałujesz że tyle km po nią jechałeś, bo okaz b. ładny.  :)

Fajnie że żółwiki tak od razu się zaakceptowały u mnie nie było tak łatwo  ::)

Pozdrawiam  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

TomaszW

  • Gość
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #5 dnia: 27.07.2012, 22:01:43 pm »
Kolejny piękny żółw! :)
Gratulacje Łukasz!!!! :)
Marzenia się spełniają.... ;)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #6 dnia: 27.07.2012, 22:11:26 pm »
Piękne oby dwie!Świetne fotki.Gratuluję!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #7 dnia: 28.07.2012, 07:03:29 am »
Bardzo mi się podoba takie zestawienie imion. Anita i Aneta. I jakoś pasuje to do tych żółwiczek. Zdjęcia są rewelacyjne, zresztą jak każde Twoje. Wspaniale wyglądały na tej łące, jak szły sobie jedna za drugą, jak ciężarówka z przyczepką.

Offline TestudoTortoise

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 5
  • Oxygene, 1976
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #8 dnia: 28.07.2012, 19:09:55 pm »
Od wczoraj obie Panie akceptują się w 100% , co obserwuję podczas spacerów i wygrzewania się, hierarchia ustalona. Nie są wobec siebie obojętne, najczęściej Anita naśladuje gościa. Kłopot jest podczas spacerów bo nowa Aneta cały czas idzie przed siebie i to bardzo długie dystanse, słońce czy cień, przed siebie, tylko nie raz przystaje na skubanie zielenizny, na którą ma ochotę. To żółw obserwator, ciągle się rozgląda i na boki, fajnie to wygląda.
Wczoraj byłem na wizycie u specjalisty - był zdumiony gładkością pancerza i ubarwieniem (żółw jak z natury), sam już nie wiem czy przypadkiem kiedyś nie został zabrany przez turystów odpoczywających na Bałkanach :)
Podałem świeży kał do zbadania -> czysto, tylko pyłki roślinne, jak u Anity, pancerz twardy jak kamień, tyłem dostojnie podwinięty,
a co do śladów po ugryzieniu psa, to tak jak przypuszczałem - białe ślady to jest już warstwa płyt kostnych, na których umocowane są ubarwione tarczki rogowe (w białej części widac nawet szew kostny, swoją drogą nie wiedziałem, że warstwa tarczek zbudowanych z keratyny jest taka cienka), będę smarował Chitopanem dla wzmocnienia. Zmiany wizualne nieodwracalne (od razu przypominają mi się dzikie żółwie z licznymi dziarami i bliznami pancerza). 
Śluzówka pyska ok ,różowa tylko miejscami zażółcona. Stresujący zabieg korekcji przerośniętego dzioba i, jak widac na 1 zdjęciu, Aneta od razu inaczej wygląda.
Jedyny kłopot to początkujące zmiany zwyrodnieniowe tylnych odnóży (podłoga). Ona trochę przeciąga za sobą nogi (ta ostatnia faza kroku) ale są to zmiany początkujące także ma teraz darń jako podłoże, spacery , wszystko z czasem będzie ok. Badanie z krwi zrobię przed jesienią (zdjęcie RTG z ciekawości pewnie także :-)
P.S. zazdroszczę wszystkim swojego kawałka ziemi i możliwości urządzenia wybiegu zewn.
 

Dodano 28.07.2012, 19:19:50 pm
http://www.youtube.com/watch?v=x-i-0YszOOA&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=Hnk0QXcuqWE&feature=plcp

« Ostatnia zmiana: 28.07.2012, 19:19:50 pm wysłana przez TestudoTortoise »
Oxygene, 1976

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #9 dnia: 28.07.2012, 20:42:33 pm »
Śliczne są. Ze zmianami w nogach dacie radę. U mnie w tak krótkim czasie poprawiło się ,a w porównaniu do Anety to była tragedia!! Zresztą widać w Twoich postach taką pasję ,że gadzina lepiej trafić nie mogła :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #10 dnia: 28.07.2012, 21:25:06 pm »
Potwierdzam! ;)

Offline TestudoTortoise

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 5
  • Oxygene, 1976
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #11 dnia: 29.07.2012, 11:46:13 am »
Ciężarówka z przyczepą - dobre porównanie :) Tak to wygląda. Człowiek przyzwyczajony do jednego żółwia i do jego sposobu bycia nie spodziewa się, że inny żółw to inna bajka, co dzień to nowe odkrycia Anety -zawsze unika kwiatów (mlecz, koniczyna itd) skubiąc tylko ich łodygi, zamiast siedziec w miejscu i skubac mlecz woli iśc przed siebie i przystawac na chwilę i jeśc za każdym razem co innego. Nie reaguje na sepię i nienawidzi kąpieli, ale kiedy w terrarium po raz 1 umieściłem podstawek z wodą zaczęła chłeptac (niczym żółw słoniowy) udało mi się to zarejestrowac:

http://www.youtube.com/watch?v=UxmtPUZap7A&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=ClSLcEQaVGY&feature=plcp
Oxygene, 1976

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #12 dnia: 29.07.2012, 11:58:55 am »
Śliczna :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #13 dnia: 29.07.2012, 12:04:33 pm »
Naprawdę jest piękna. Co za oczy i jaka długa szyja! Wspaniałe te filmiki, tylko co to się tam tak drze w tle?!
Ciekawe, dlaczego unika kwiatów i czy kiedyś się do nich przekona.

Offline TestudoTortoise

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 73
  • Reputacja: 5
  • Oxygene, 1976
Odp: Aneta grecka, towarzyszka Anity
« Odpowiedź #14 dnia: 30.07.2012, 21:11:00 pm »
Akurat leciały dwa odcinki Cejrowskiego :)

Dziś ukończyłem przebudowę kryjówki nocnej dla , już dwóch żółwi greckich. Jest obszerna, ale solidna beznakładowa fin. i nie wygląda obskórnie, żółie mogą się czuc w niej schowane, bezpiecznie.
 Wymiary: 43cm na 35 cm głęboka,  i 23cm wysoka. Konstrukcja prosta- wycięcie 3 cm pasa tła-kory wierzbowej, wkręcona ręcznie gruba półka w narożniku terrarium przeciwległym do strefy gorącej, wsparta na 2 cegłach ogrodowych, na górze 3 cegły szamotowe i na tym płyta piaskowca. Kryjówka ma 2 wyjścia, zakryte naciętymi kotarami ze skóry , w dzień żółwie spacerując mogą przechodzic sobie przez kryjówkę. Podłoże w niej to przycięta darń i liście dębowe.
Nowa Aneta dopiero dziś jak widzę nockę spędzi w kryjówce, której unikała ,tak to...próbowała zakopywac się w darni pod...żarówką świetlną (jak widac na zdjęciach) 
W ten sam dzień, kiedy przyjechałem z Anetą grecką, doszedł też zakupiony na Allegro fany zestaw pocztówek z motywem żółwia lądowego :) 
Żółwie rządzą!! :-)
pozdrawiam
Oxygene, 1976