Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:15:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwne zachowanie żółwia  (Przeczytany 6779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Dziwne zachowanie żółwia
« dnia: 29.06.2017, 11:18:30 am »
Witajcie forumowicze!.Mój żółw czuł się bardzo dobrze w terrarium(100x40 ).Miał apetyt ,godzinami wygrzewał się pod lampą albo demolował wystrój.Skrobał bardzo rzadko.Generalnie widać było ,że Kenet jest szczęśliwy.Jak zaczęło się robić cieplej zrobiłem mu wybieg balkonowy(120x60).Na początku był bardzo zestresowany i ciągle chował się w kryjówkach ( nadal miał apetyt).Po ok 1,5 tygodnia żółw zmienił swoje zachowanie o 180 stopni.Jak było ciepło ciągle skrobał i próbował wyjść natomiast gdy robiło się chłodno uspokajał się.Teraz gdy zaczęły się wakacje wyjechałem do babci i zrobiłem mu jeszcze większy wybieg ,trudno powiedzieć wymiary ,gdyŻ ma dość nieregularny kształt i jest jeszcze gorzej.Kenet od rana do wieczora skrobie i próbuje się wydostać ,kompletnie stracił apetyt i od kilku dni prawie nic nie je .Nie rozumiem tego zachowania.Ma urozmaicony teren,4 kryjówki w tym jedna nora do schowania się w upały, dużą ilość podłoża,różne przeszkody.Jest tu od 3 dni więc może się aklimatyzuje,choć jest to zupełnie inna aklimatyzacja niż ta na początku .Gdzie upatrujecie przyczyn takiego zachowania?Czy wasze gadzinki też się tak zachowują?Dodam jeszcze ,że on jakby boi się słońca.Pod UV uwielbiał się wygrzewać natomiast słońca unika jak ognia
« Ostatnia zmiana: 29.06.2017, 11:21:03 am wysłana przez Kenet »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 01.07.2017, 14:52:37 pm »
Ma ktoś pomysł co może mu nie odpowiadać?.Jak go wypuszczę na łąkę to się zajada natomiast tego samego na wybiegu nie rusza.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 01.07.2017, 20:12:02 pm »
Żółw z natury chciałby przejść każdą przeszkodę więc ciągle próbuje. Niektórzy robią jedną stronę wybiegu z takiej siatki by mógł wystawić głowę. Wtedy zwykle żółw sobie wygląda i nie tłucze się po ścianach.

Co do unikania słońca to po prostu może być mu za ciepło. Podlewasz mu wybieg w czasie silnego operowania słońca?
Pamiętaj że nawet jeśli słońce nie świeci bezpośrednio na żółwia lub jest za chmurami daje znacznie więcej promieniowania UVB niż nawet najlepsza świetlówka/żarówka ze sklepu.


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 01.07.2017, 20:30:30 pm »
Właśnie tak sobie myśle ,że może być mu zbyt gorąco.Ma norę i grubą warstwę podłoża ale nie zakopuje się tylko próbuje wyjść.Wczoraj gdy było burzowo był wyjątkowo spokojny i mimo deszczu leżał wyciągnięty na trawce,nie skrobał w ogóle .Apetyt dziś mu wrócił.Darń podlewam co 2 dzień a torf spryskuję codziennie.Wracając do podłoża to jaki jest wpływ PH na żółwia ?
Mam do Ciebie jeszcze pytanie jak twój żółw reaguje w takie upały.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 01.07.2017, 21:27:41 pm »
Co do PH gleby to czytałem że niskie nie jest polecane dla żółwi. Nic po za tym. Może ma to coś wspólnego z plastronem i wchłanianiem wody z podłoża?

Moje żółwie będąc na wybiegu najpierw chodzą sobie po słoneczku podjadając roślinność  ale po godzinie czy dwóch szukają zacienionego miejsca. Ożywiają się dopiero gdy podleję cały wybieg razem z nimi wodą. Więc w upały trzeba zraszać wodą wybieg z naszym pupilem nawet kilka razy dziennie.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 01.07.2017, 22:01:53 pm »
Rozważałem wybieg na działce ale zdecydowałem się na balkonowy .
Czyli lepiej jakbym zastosował darń na całej powierzchni .?
A wiesz jak zmniejszyć zdjęcia na IPadzie .

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 01.07.2017, 22:20:07 pm »
Ja w swoim terrarium stosuję ziemię z piaskiem i gliną wędkarską wiążącą w proporcji 1:0,5:1
Na to układam płaskie kamienie w okolicy miski z wodą i wyspy ciepła a na pozostałym obszarze układam wyciętą darń. Tak więc kamienie to 1/4 powierzchni terra a reszta to darń.

Co do zmniejszania zdjęć to nie wiem. Może wrzuć je na jakiś hosting zdjęć np Fotosik

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Dziwne zachowanie żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 01.07.2017, 23:42:44 pm »
Nie mogę schować  zdjęcia do schowka
« Ostatnia zmiana: 01.07.2017, 23:49:57 pm wysłana przez Kenet »