Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:39:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Edzia  (Przeczytany 10564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Edzia
« dnia: 12.08.2019, 21:09:56 pm »
Chcialam przedstawic wam Edzie. Edzia jest czteroletnia panienka, ktora 3 miesiace temu trafila do mnie w fatalnym stanie. U poprzedniej wlascicielki mieszkala w skrzyni z piachem,bez lampy UV, karmiona byla ogorkiem, jablkiem i granulatem dla zolwi. Biedaczka miala miekka skorupe, przerosniety dziob i pazury, nie miala sily chodzic....plakac mi sie chcialo jak ja zobaczylam. Pani weterynarz powiedziala, ze jak przezyje dwa miesiace to pozniej bedzie tylko lepiej - oczywiscie jak stworze jej odpowiednie warunki. No i zaczela sie walka o zycie Edzi. Przede wszystkim dostala obszerne terrarium z lampa metahalogenowa, robilam jej salatke z mlecza, babki, koniczyny, bratkow polnych, pokrzywy... Musialam kroic listki na male kawalki i karmic ja bo sama nie byla w stanie jesc, kapalm w letniej wodzie.Jak tylko zrobilo sie cieplo to bralam do ogrodka na sloneczko. Przez pierszy miesiac prawie caly czas spala - wyciagalam ja tylko do karmienia i spowrotem wkladalam do domku. Nie poddawalam sie i z radoscia obserwowalam jak Edzia nabiera sil, sama zaczyna wychodzic z domku i jesc. Walczylysmy obydwie i dzisiaj z duma moge stwierdzic, ze wygralysmy  ;D O jej smutnej przeszlosci przypomina tylko skorupa, ktora mimo, ze zrobila sie twarda to jest troche znieksztalcona. Edzia nie tylko spaceruje po calym terrarium ale nawet przybiega gdy wkladam reke do terrarium. Przed nami wizyta kontrolna i decyzja czy bedzie mogla w tym roku zimowac czy jeszcze nie.
Napewno bede czesto tu zagladac i korzystac z wiedzy i doswiadczenia forumowiczow, a przy okazji informowac o dalszych postepach Edzi

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Edzia
« Odpowiedź #1 dnia: 12.08.2019, 21:49:07 pm »
Gratuluję  :) Może wrzucisz jakieś fotki.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #2 dnia: 13.08.2019, 21:06:05 pm »
Oto pierwsze zdjecia Edzi  :-[
« Ostatnia zmiana: 13.08.2019, 21:13:24 pm wysłana przez Doro Ta »

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #3 dnia: 14.08.2019, 11:12:56 am »
Dzisiejsza sesja zdjeciowa Edzi  ;D
« Ostatnia zmiana: 14.08.2019, 11:16:29 am wysłana przez Doro Ta »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Edzia
« Odpowiedź #4 dnia: 14.08.2019, 13:59:27 pm »
Takie zdjęcia zawsze cieszą :)
Ładnie się zmieniła ta twoja Edzia.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #5 dnia: 17.08.2019, 19:15:53 pm »
Wczoraj bylismy u weterynarza oddac kupke do badania i upewnic sie czy Edzia jest w wystarczajaco dobrej kondycji zeby przygotowac ja do zimowania. Od maja, czyli od przybycia, przybrala 20g, nie wiem niestety czy rowniez urosla gdyz jej nie mierzylam. Jej skorupa wyraznie stwardniala ale nie jest jeszcze calkiem twarda , mimo tego ogolny stan jest dobry i nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zapadla w sen zimowy :) Wet powiedzial ze powinna spac ok 3 miesiace - od listopada do lutego. Pod koniec wrzesnia mamy przyjsc jeszcze raz zeby potwierdzic, ze nic sie nie zmienilo. Bedzie to jej pierwsze zimowanie, gdyz do tej pory nie spala w zimie. Teraz bede szukala informacji jak przygotowac ja do tego aby wszystko przebieglo jak powinno. Ogolnie juz czytalam na ten temat ale teraz potrzebuje juz konkretnych szczgolow: kiedy przestac podawac jedzenie, czy robic to stopniowo czy tez z dnia na dzien przestac podawac, czy skracac czas swiecenia lampy itp. Dlatego napewno bede miala duzo pytan do bardziej doswiadczonych :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Edzia
« Odpowiedź #6 dnia: 18.08.2019, 12:16:59 pm »
Tak jak już pisałam na Facebooku - żółw o takiej masie, świeżo po leczeniu nie przeżyje zimowania. Jeśli waży faktycznie 60g to nie miała robionych badań krwi, więc nie wiadomo w jakim stanie są jej narządy wewnętrzne.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #7 dnia: 19.08.2019, 09:45:30 am »
Zmartwilas mnie zarowno wpisem na fb jak i tu  :( Masz racje, nie miala robionego badania krwi ze wzgledu na to, ze jest malutka i wet nie chcial jej stresowac i zadawac cierpienia. Na podstawie wywiadu dot. ilosci pozywienia, aktywnosci, przyrostu wagi twardosci skorupy itp stwierdzil, ze zrobila duzy postep, nabrala sil i jest w ogolnie dobrej kondycji (odwiedzam weta systematycznie raz w miesiacu, zeby na biezaco monitorowal stan Edzi). Teraz dostala jakis srodek na odrobaczenie, ktory musze podac jeszcze 2 razy w odstepach tygodniowych i we wrzesniu mamy sie znowu pokazac w celu uzyskania dokladnych instrukcji dot.zimowania. Edzia w momencie zakupu wazyla 60g, teraz wazy 80g. Porownujac jej wage i wielkosc z innymi zolwiami greckimi zauwazylam, ze jest malutka mimo, ze wedlug dokumentu urodzila sie w czerwcu 2015r. Nie wiem czy jest to skutek zlych warunkow, w jakich byla od urodzenia czy tez tez kupilam zolwia z papierami od innego osobnika  ???
« Ostatnia zmiana: 19.08.2019, 09:49:50 am wysłana przez Doro Ta »

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Edzia
« Odpowiedź #8 dnia: 19.08.2019, 15:39:01 pm »
To niemożliwe, aby tylko tyle ważyła - mój 3 letni grek (urodzony w sierpniu 2016) ma już ponad 10 cm i waży ponad 230 gramów (rośnie równiutko).

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #9 dnia: 20.08.2019, 10:37:44 am »
Tyle naprawde wazy - 80g i ma 6cm, zastanawiam sie tylko czy rzeczywiscie ma 4 lata :o ??? A tak wynika z dokumentu, ktory dostalam przy zakupie zolwia (kupilam od osoby prywatnej)

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #10 dnia: 20.08.2019, 11:19:37 am »
I jeszcze jedno pytanie: zamierzam kupic nowy metahalogen, bo moja lampa podobno jest za mocna. Zastanawiam sie nad lampa  Lucky Reptile Bright Sun UV ale nie wiem czy wybrac 35W czy tez 50W. Na zdjeciach lampa, ktora mam w tej chwili

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Edzia
« Odpowiedź #11 dnia: 20.08.2019, 13:26:54 pm »
Nie kupuj
Lucky mój spalił się po 3 miesiącach, polecam rep tech cena taka sama
:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Edzia
« Odpowiedź #12 dnia: 20.08.2019, 17:08:11 pm »
Też mam Lucky Reptile Bright Sun i polecam bo mój działa nadal.
Ale sam będę zmieniał na  RepTech.
Co do mocy to jeśli masz terra otwarte brał bym 50W. W terra otwartym można pokombinować dowolnie z wysokością powieszenia lampy dla uzyskania właściwej temperatury na wyspie ciepła.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #13 dnia: 21.08.2019, 19:17:54 pm »
Do lampy mam odpowiedni stojak z regulowana wysokoscia wiec z tym nie ma problemu. Zamowie zatem Rep Tech 50W ale podpowiedzcie mi, bo ja jestem laik co to jest ten balast? Bo czytalam, ze to tej lampy potrzebny jest balast. Ja mam teraz ceramiczna oprawke na zarowke z grubym gwintem, a ta Rep Tech jaki ma gwint?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Edzia
« Odpowiedź #14 dnia: 21.08.2019, 21:52:56 pm »
Lampy mają gwint E27 czyli jak większość żarówek.
Balast to nic innego jak urządzenie odpalające lampę i utrzymujące stałe parametry napięcia dochodzącego do lampy.
O taki coś https://allegro.pl/oferta/balast-staly-35w-50w-70w-philips-8300332271