Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:16:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Edzia  (Przeczytany 10568 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #15 dnia: 23.08.2019, 14:04:52 pm »
A nie mozna lampy wlaczyc bezposrednio do gniazdka? Tak teraz mam podlaczona :(

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #16 dnia: 25.08.2019, 12:31:59 pm »
Dzisiaj po sniadaniu zwazylam i zmierzylam Edzie. Nie wiem czy mierze ja prawidlowo dlatego na zdjeciach zaznaczylam od ktorego do ktorego punktu mierzylam:pierwsze zdjecie, niebieskie kropki - 6cm, rozowe kropki - 6cm, drugie zdjecie - czerwone kropki 7,3cm. Na kolejnych zdjeciach Edzia po mierzeniu i kolejna porcja suszu przygotowywana na zime

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Edzia
« Odpowiedź #17 dnia: 25.08.2019, 12:47:21 pm »
Lampy MH nie wolno podłączyć bezpośrednio pod gniazdko. Najpierw musi być balast.
Taka lampa bez balastu może nawet wybuchnąć. Albo pęknąć a że się rozgrzewa do duzych temperatur łatwo może w ten sposób spowodować pożar w mieszkaniu.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #18 dnia: 25.08.2019, 20:20:38 pm »
Okazalo sie, ze moja lampa to lampa rteciowa z wbudowanym statecznikiem. Daje rowniez cieplo i promieniowanie UVA i UVB ale ma krotsza zywotnosc i chyba pobiera wiecej pradu. Przymierzam sie wiec do zmiany na metahalogenowa. Chcialabym kupic lampe w zestawie ze statecznikiem, zebym byla pewna, ze wszystko bedzie pasowac. I tu znowu schody ??? niektore maja w zestawie balast staly a niektore zmienny  :o :( o co tym razem chodzi?) Ktory jest odpowiedni?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Edzia
« Odpowiedź #19 dnia: 26.08.2019, 01:46:14 am »
Balast zmienny to oznacza że do takiego samego balastu można stosować zamiennie lampy o mocy np: 50-100W Zwykle zmiana następuje po przesunięciu suwaka czy innego guziczka.  Stały balast natomiast pozwala stosować lampę tylko o takiej mocy do której jest przystosowany czyli np 50W.

Możesz oczywiście kupić cały "gotowy" zestaw https://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/679-zestaw-bright-sun-set-dl-desert-35w-lucky-reptile.html
Tyle że zobacz że jest w cenie 3 samych żarówek. Nie masz wśród znajomych choćby jakiegoś majsterkowicza lub elektryka? Dla średnio ogarniętej osoby taki zestaw robi się w godzinę i za około 100 zł.

Offline Doro Ta

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Edzia
« Odpowiedź #20 dnia: 26.08.2019, 21:01:43 pm »
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz :) Zamowilam taki zestaw: "REPTECH HID Metahalogen +balast stały+ BONUS miernik - 50W" w Egzotic Room , mam nadzieje, ze bedzie dobry. Terrarium mam otwarte i stojak na lampe z regulowana wysokoscia wiec bede kontrolowac temperature i w razie czego obnize lub podwyzsze lampe.
Narazie jeszcze terrarium stoi na balkonie, do domu przenioslam tylko wtedy, gdy w nocy temperatura wynosila 10 stopni, a i w dzien bylo szaro i chlodno. Teraz jednak wrocily wysokie temperatury i cieple noce wiec i Edzia wrocila na balkon. Jezeli tylko czas i pogoda pozwala to zabieram ja do ogrodka, gdzie ma wybieg zewnetrzny. Niestety nie mam ogrodka przed domem tylko dzialke ROD 1,5km od domu i boje sie tam zostawic Edzi bez nadzoru. W przyszlym roku planuje zrobic wybieg z prawdziwego zdarzenia, z wkopanym w ziemie ogrodzeniem i siatka od gory, wtedy bedzie spedzala na dzialce cale lato.