Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:16:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grek z Czech: Janusz :)  (Przeczytany 22307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Grek z Czech: Janusz :)
« dnia: 20.12.2014, 18:38:23 pm »
Witam ponownie.
Janusza przedstawiałam już w innym wątku przy okazji prezentacji terrarium. Dzisiaj pięknie pozował do zdjęć, więc postanowiłam zaprezentować go raz jeszcze. Żółwik mieszka z nami już ponad dwa miesiące i generalnie nie sprawia żadnych problemów. Trochę walczyłam z wilgotnością, ale teraz już wszystko gra. Janusz jest prostym chłopakiem, je wszystko z wyjątkiem rarytasów. Ostatnio przejechałam pół miasta żeby kupić dla niego karczocha i owoc smoczy, ale pogardził... Przez te dwa miesiące Janusz przybrał na wadze 10 gramów, teraz waży 43, czy to nie za dużo?
Po tych dwóch miesiącach nasunęło mi się kilka pytań, będę wdzięczna za odpowiedzi;
1. czy gdybym chciała sprawić Januszowi towarzystwo, a byłby to jego brat/siostra to mogłoby to stanowić problem w przyszłości?
2. co jeżeli okaże się w przyszłości że to dwie samice, albo dwa samce? czy greki bywaja dominujące? Teraz nawet co do Janusza płci nie jestem pewna.
3. jak karmicie żólwie: codziennie, czy z jednym dniem przerwy. Małe porcje czy jedna duża? Po jakim czasie zabrać niezjedzone jedzenie.
4. czy jeżeli żółw zakopuje się pod lampą oznacza to, ze mu za zimno/ za ciepło/ czy po prostu jest mu dobrze?
5. Jak często kąpać jeżeli ma basen w terrarium?


Efekty dzisiejszej sesji:

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #1 dnia: 22.12.2014, 12:38:22 pm »
Masz bardzo ładne go żółwika  :) 
2. Dwa samce mogą się gryźć.
3. Karmię żółwia codziennie tak po 3 razy na dzień. Niezjedzone jedzonko zabieram jak widzę , że już żółw go nie zje.
4. A jaką masz lampę ? 
5. Kąpie żółwia 1 albo 2 razy na tydzień.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #2 dnia: 22.12.2014, 21:13:00 pm »
1. Jeżeli będą tej samej płci, to nie ma to znaczenia. Jeżeli samiec i samica, to nie jest to polecane - żeby się nie rozmnażały.
2. Dwa samce raczej się nie dogadają. Samiec + samica - musisz liczyć się z tym, że trzeba je będzie rozdzielić, samiec może samicę bardzo męczyć zalotami. Czasem zdarza się, że trafi się dżentelmen, ale musisz brać taką możliwość pod uwagę. Dwie samice zazwyczaj są najlepszą konfiguracją, ale czasami zdarza się, że się atakują. Ryzyko jest zawsze.
3. W sezonie letnim karmiłam raczej codziennie, niewielkimi ilościami. Najlepiej karmić raz, góra dwa dziennie, i zabierać to, czego żółw nie zje. Ja nie zabieram od razu jak żółw odejdzie od jedzenia, bo moja ma takie jazdy że skubnie dwa razy liścia, idzie obejść terrarium, wraca do jedzenia i tak parę razy.
Teraz czas przerzucić Janusza na susz. W okresie zimowym powinien przyhamować ze wzrostem. Przyrost wagi wydaje mi się dość duży, jak przyrost wzrostu?
4. Tak jak Tupcio zapytał - jaka lampa? Jaka temperatura pod lampą?
5. Ja nie kąpię prawie w ogóle - głównie tylko jak chcę pobudzić młodą do wydalania (bo mi materiał do badania potrzebny ;) ). Widzę, że sama chętnie siedzi w wodzie jak naleję ciepłą. 2 razy na tydzień to według mnie za dużo, 1 raz to max, jak już to proponuję 1 na 2 tygodnie i robić to w terrarium, wstawiając pojemnik z wodą pod lampę grzewczą, żeby uniknąć wahań temperatury.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #3 dnia: 23.12.2014, 02:01:39 am »
Lampa ma 20W, ale jest tez dosc nisko - temperatura pod nia jest prawidlowa. Jutro go zmierze. Suszki póki co nie podchodziły mu za bardzo, ale teraz czekam na zamowiony Agrobs, moze sie przekona, a jak nie to bede mieszac, no znajde sposob w kazdym razie.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #4 dnia: 25.12.2014, 13:26:20 pm »
Dzisiaj się ważyliśmy "po kupie" i wyszło 40g więc odrobinę mniej, a miara: 5,4 cm. Czyli przybrał 7 gramów i urósł 4 mm. Dzisiaj dotarły suszki Agrobs Testudo Original. Czy ja dobrze zrozumiałam niemiecką ulotkę, że należy je rozmoczyć w wodzie przed podaniem?
Temperatura pod lampą do 38*C

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #5 dnia: 25.12.2014, 14:00:02 pm »
Co do suszków-jest to obojętne. Jak Twojemu żółwikowi będą smakowały nierozmoczone to nie musisz tego robić. Pamiętaj tylko o stałym dostępie do wody.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #6 dnia: 25.12.2014, 15:08:57 pm »
Czy to 38C to nie za dużo?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #7 dnia: 25.12.2014, 15:26:14 pm »
No trochę za dużo... Powinno być około 30 może trochę ponad.

Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #8 dnia: 25.12.2014, 16:24:45 pm »
Gdzieś czytałam, ze pod lampą do 39* nawet, ale w sumie trochę mnie niepokoi to zakopywanie się. Zmieniłam żarówkę na słabszą. Temperaturę mierzyłam dwoma termometrami. Jeden pokazał 31, a drugi 35 stopni. Nie wiem dlaczego, ale zawsze ten pokojowy pokazuje mniej niż terrarystyczny. Ale gdyby było nawet 35, to już chyba nie za dużo? Tylko co zrobić jeżeli spadnie temp. w pozostałej częsci terrarium. Może zrezygnować z klosza z odbłyśnikiem?
Świeżą wodę ma w baseniku. Agrobs tak jak podejrzewałam "olał"  :D

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #9 dnia: 25.12.2014, 16:41:41 pm »
Zakopywanie się to jest dobra oznaka, i nie trzeba się niepokoić. A temperatura 39C jest za wysoka, wystarczy 30 i to nie przez cały dzień. I nie w całym obszarze terrarium. Mamy zimę i on może to odczuwać, stąd zakopywanie się :)

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #10 dnia: 25.12.2014, 17:15:07 pm »
No to zostaje tak jak jest  :) A co sadzicie o przyroscie masy do dlugosci karapaksu?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #11 dnia: 25.12.2014, 20:19:16 pm »
Tutaj masz wykres Jacksona dla małych greków, zobacz sobie. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #12 dnia: 25.12.2014, 22:44:42 pm »
Ooo bardzo dziekuje, teraz jestem spokojna. Wszystko idealnie w normie.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #13 dnia: 27.12.2014, 19:02:00 pm »
A czy taki wykres istnieje dla lampartów?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Grek z Czech: Janusz :)
« Odpowiedź #14 dnia: 27.12.2014, 21:11:47 pm »
Niestety....  :( Jackson opracował wykres tylko dla greków.
Pozdrawiam ןคภ ๒z