Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 10:35:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Gucio :)  (Przeczytany 9623 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #15 dnia: 25.01.2012, 21:38:35 pm »
Hej, mi wet właśnie z warszawskiego zoo prawie że na tamten świat wyprawił... skoro ten Twój mówi że jest ok. to szczerze Ci radzę iść do weta który się NAPRAWDĘ zna na żółwiach bo Twój, tak na wizus to okazem zdrowia nie jest. Ja polecam Ci dr Malutę, na pewno zrobi badania krwi pod kątem funkcjonowania nerek bo oczy ma opuchnięte i może być różnie. Powodzenia.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #16 dnia: 26.01.2012, 14:37:19 pm »
Witaj.
Żółw wygląda niestety źle. O podawanym pokarmie reszta się wypowiedziała- zabijasz go taką dietą. O podłodze też było, więc nie będę się powtarzał. Jestem z warszawy, gdybyś potrzebowała pomocy- śmiało możesz na mnie liczyć. ;) Chodzę do dr. Maluty i dr. Marciniak. Nie pisz, że panujecie nad sytuacją, bo mylisz się. Żółw jada truciznę i trzymany jest w skrajnie nienaturalnych warunkach bez UVB ( tak przypuszczam) a to nie jest panowanie nad sytuacją. Gdybyś czegoś potrzebowała- służę. ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #17 dnia: 26.01.2012, 16:26:41 pm »
Ja ciągle zachodzę w głowę jak on mógł się tak ranić.
Jakie żółw miał podłoże w tamtym terrarium?

U mnie w sumie były trzy "podłogowce" i z żadnym nie było większych problemów przy przystosowywaniu do terrarium. Owszem może przez pierwsze dni nie czuły się zbyt komfortowo, bo to w końcu wielka zmiana, ale po kilku dniach wszystko wracało do normy a i żółwiki w końcu zachowywały się żółwiowo.
Maluch jak tylko został włożony do transportera z ziemią i zielenią to przekopał wszystko dokumentnie, zwiedził i zasnął na trawce.
Skorupa miała moment łażenia po ściankach, jakby się próbowała wydostać, ale u niej to akurat związane było z problemami zdrowotnymi.

Z własnych doświadczeń mogę śmiało powiedzieć, że przy odpowiednim terrarium i niezbędnym wyposażeniu łatwo przenieść gada z podłogi.
Dużo trudniej przenieść żółwia z wybiegu do terrarium ;)

Zdjęcia trzeba przyznać, że wykonane są nieźle, choć sceneria taka jak - panele, kocyki, jedzenie na ręcznikach osobiście mnie przeraża :(
Na jednym biedak wygląda jakby się topił :(

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #18 dnia: 26.01.2012, 18:36:07 pm »
Myślę, że terrarium było po prostu nieodpowiednie - za małe, szklane i ze zbyt małą warstwą podłoża. To żółw szedł w narożnik i drapał chcąc się wydostać.
Jak terro jest przestronne, wyłożone ziemią, darnią - o grubości 10-15 cm i urozmaiconej powierzchni to gadzior ma przestrzeń do chodzenia i podłoże do kopania - i wtedy nie będzie się tak chciał za wszelką cenę wydostać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #19 dnia: 17.10.2013, 20:39:01 pm »
Witam ponownie :)
Ku uciesze mojej, mojego żółwia i pewnie większości z Was (co prawda dopiero teraz) mój pupil właśnie dorobił się terrarium.
Niestety trochę to trwało, bo to jednak nie mały wydatek, a zależało mi na dosyć dużym, stąd tyle czasu to trwało.
Dietę diametralnie zmieniliśmy już jakiś czas temu. Żadnego granulatu nigdy więcej!!!

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #20 dnia: 17.10.2013, 21:46:25 pm »
Świetnie, cieszymy się razem z Wami, i niecierpliwie czekamy na zdjęcia. :>
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #21 dnia: 18.10.2013, 11:45:22 am »
Super :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #22 dnia: 18.10.2013, 13:51:07 pm »
Cześć. Poprosimy o zdjęcia terra. Może jesteśmy w stanie coś podpowiedzieć. Pozdrawiam

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #23 dnia: 18.10.2013, 15:24:53 pm »
Myślę, że jak najbardziej potrzebuję trochę podpowiedzi.

Weterynarz polecił mi kostkę bukowa na dno, ale jak zobaczyłam te ostrek kawałki to nie wyglądało mi to na bezpieczne w razie gdyby próbował coś zjeść.
Póki co są odpylone trociny z jakimiś wiórkami kokosa ( czy jak to się nazywa), ale wydaje mi się, że to kiepski pomysł, bo chyba jest za miękko, jakoś tak niepraktycznie to wygląda.
Na zdjęciach innych i w opisach często pojawia się czarna ziemia i piasek.
Jakie wyjście jest optymalne i najwygodniejsze dla zwierzaka?

Pierwszy nocleg już za nim. Zakopał się w trocinach i przespał całą noc. Pierwszy posiłek też już był i też trochę walki, bo na talerzyku nie ogarniał trochę co się dzieje. Nie chciałam żeby najadł się tych trocin, więc na zwykłej szmatce leżało jedzenie i dał jakoś radę
Kąpiel w misce to stały element, który musi pozostać, bo muszę go kąpać raz na jakiś czas w wywarze z Urosanu ze względu na  średnio zaawansowany proces niewydolności nerek. Niestety. Granulat swoje podziałał. I moja niewiedza. :(

Terrarium na razie wygląda smutno. Muszę sama zbudować jakąś grotę, bo w sklepie nie znalazłam żadnej w którą by się zmieścił.
Na razie jedna lampa grzewcza, ale dokupuje lampę UVB.





jak widać, bieda straszna, ale to dopiero jeden dzień :)

A tu zdjęcie z wakacji na których był od maja do sierpnia

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #24 dnia: 18.10.2013, 15:41:42 pm »
Fajnie, że jest terro, szkoda tylko że nie poczytałaś, nie popytałaś przed zakupem bo dla żółwi greckich szklane zamknięte terraria to kiepskie rozwiązanie, mocno się nagrzewa, nie najlepsza cyrkulacja powietrza, żółw nie rozumie że przez szybe nie przejdzie więc może całymi dniami się przez nią próbować przekopać. A samodzielne wykonanie skrzyni z płyt meblowych czy OSB jest dużo tańsze i praktyczniejsze.
Podłoże najlepsze to ziemia, kawałek darni. Ziemie możesz zmieszać z gliną i piaskiem.
Ważna jest kryjówka żeby w razie stresu żółw mógł się szybko schować i żeby mógł czuć się bezpiecznie śpiąc w niej. Możesz ją zrobić z połówki doniczki, tak żeby żółw mógł się schować i wewnątrz się jeszcze zakopać.
Jakieś konary, kamienie to z dworu mu przynieś żeby miał co robić :) Płaskie kamienie pod lampami - żółwie lubią się wylegiwać na nagrzanych kamieniach.
Jak wygląda u Ciebie kwestia lamp? Bo widzę tylko grzewczą, a co z UV?
Aha, no i skoro jest niewydolność nerek to obowiązkowo duży basenik żeby mógł wejść do niego cały ( przez kloakę też się woda wchłania). I z tego też względu podłoże szybko do wymiany bo te jest suche a przy chorych nerkach nie powinien mieć suchego otoczenia

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #25 dnia: 18.10.2013, 16:57:09 pm »
Victoria pięknie opisała co koniecznie musisz zmienić. Skoro terra zostało zakupione to póki co je zostaw. Wywal tylko te trociny czy co tam wsadzilaś. Odpowiednie podłoże to ziemia! Ukop z działki lub kup taką nienawożoną. Z tego co wiem to cały wór możesz zakupić w biedronce za około 3 zł. Nie ukrywam, że najlepsza jest taka z ogrodu. Posiej trawę. Możesz zakupić rośliny doniczkowe. Spis na forum tych jadalnych. Żółwie lubią wygrzewac się na kamieniach płaskich. Połóż na ziemi pod lampą grzewczą. Basen to konieczność. Podobnie jak kryjówka. Zakup lampę UVB 10 to podstawa! Kup zraszacz do kwiatów i nawilzaj ziemię. I pamiętaj aby nie
podawać kapusty pekińskiej. Jest warzywem czyli truje twojego żółwia! Nie podajemy warzyw i owoców. Wyjdź na zewnątrz. Poszukaj pokrzywy, koniczyny, żółtlicę,  trawy, mlecz, babkę. Może uda ci się coś znaleźć. Dieta do wymiany. Jeśli dalej będziesz karmić żółwia źle jego nerki padną do końca. Tyle ode mnie! Powodzenia. Cieszę się ze chcesz zmienić życie swojego pupilka. Za to szacun ;-)
 

Dodano 18.10.2013, 17:05:40 pm
Jeszcze jedno: umknęło mi, że jedzenia nie podajemy na szmatce tylko na podstawce np od kwiatów lub talerzyku. Ja rzucam jedzenie na kamienie, wówczas żółw ma naturalne warunki. Kup drugą podstawkę do kwiatów. Najlepsza będzie ceramiczna. Na tyle duża żeby żółw mógł swobodnie w nią wejść. Przy niewydolności nerek to bardzo ważne. Trzymam kciuki.
« Ostatnia zmiana: 18.10.2013, 17:05:40 pm wysłana przez Lulka »

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #26 dnia: 18.10.2013, 17:19:55 pm »
Co do szklanego terrarium to też nie tak, że sama na to wpadłam.
Po poradę byłam u weterynarza i raczej mu wierze. :)
Kartkę z dietą też mam wypisaną i kapusta pekińska tez w niej jest, ale nie jada tylko tego.
Dietę teraz ma raczej urozmaiconą. Staram się żeby dostawał różne rzeczy, póki miałam gdzie zbierać to dostawał koniczynę, babkę lancetowatą, liście truskawek, podbiał i inne takie które znalazłam. No i oprócz tego był na dłuższych wakacjach. :)
A że mieszkam blisko elektrociepłowni to nie chce zbierać niczego co jest w pobliżu.

Co do tej ziemi. To taka normalna, że tak powiem "zza stodoły" wykopana będzie się nadawała?

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #27 dnia: 18.10.2013, 17:39:23 pm »
szklane terra to zUo. posłuchaj się raczej hodowców. trzeba je oklejać, jest za małe, ciężkie i niewygodne. Wiem bo miałam. Kapusty pekińskiej nie podawaj. bo i po co skoro jest tyle zdrowego jedzenia. nie truj żółwia niepotrzebnie. Przejrzyj to forum od deski do deski to zobaczysz czemu ani kapusta ani szklane terra się nie nadają...
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline aga22b

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 2
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #28 dnia: 18.10.2013, 17:57:46 pm »
Jest za małe, ok.
Ale większego to ja nigdzie nie zmieszczę, więc to akurat nie ma znaczenia w tej kwestii.
Dostaje tez inne rzeczy niż pekińska. :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Gucio :)
« Odpowiedź #29 dnia: 18.10.2013, 18:17:08 pm »
to tak jak bys powiedziała, ze fast food ludziom nie szkodzi bo jedza inne rzeczy.. Nie chce być niemiła, ale już tutaj tacy byli co " wiedzieli lepiej" i albo robili krzywdę swoim podopiecznym albo sie nawracali na wiedzę poparta latami ( może nawet setkami lat jak by tak wszystkich zsumować :D ) doświadczenia. pekińska sie nie nadaje i koniec. masz tyle rzeczy w zamian, że pekińska nie jest potrzebna. Nie truj swojego żółwia.. Co do terra, to szklane ma same wady. Miałam szklane i same problemy z nim były. ani dobrze temperatury nie dało sie utrzymać ( szybko sie nagrzewało i mocno wychładzało) miało marną cyrkulacje powietrza i trzeba było je okleić, bo moj zółw sie wkurzał i próbował przejsć przez szybę. do tego w drewnianym nawet takiego samego wymiaru jak to szklane, można zrobić piętro co juz daje więcej miejsca. do tego drewniane wystarczy przenieść na dwór i juz jest wybieg latem ( mówie o balkonie), mozna zrobic mu kółka żeby łatwo je przesuwać.. a to jest cieżkie, jak w nie stukniesz to po szybie, kurzy sie i brudzi tak ,że wygląda koszmarnie po krótkim czasie.  miejsce przy kaloryferze to tez marny pomysł.. temperatura i wilgotność będą szaleć..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.