Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 16:24:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)  (Przeczytany 21777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« dnia: 06.10.2014, 14:19:13 pm »
Witam dziś rano przyłapałam moje żółwiki greckie jak dawały sobie buziaki a przynajmniej tak to wyglądało ;) udało mi się zrobić kilka fotek. Franek trafił do mnie tydzień temu niestety jest to żółwik po przejściach "podłogowiec" który miał prawdopodobnie w przeszłości złamaną szczękę wszystko zrosło się ładnie ale niestety ma krzywy zgrys ido końca nie zamyka pyszczka , poza tym ma piramidki i lekkie problemy z chodzeniem jakby nie potrafił dobrze złapać równowagi - w każdym bądz razie chodzi dużo i z jedzeniem problemów także nie ma (straszny łasuch z niego ;) tylko muszę uważać bo dobrze nie gryzie i czasem jakiś dłuższy listek lub przypadkowo zjedzona trawka wystaje mu z pyszczka i tak sobie z nią chodzi. Kaja (większa) natomiast jest wyraźnie zadowolona z towarzysza ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 06.10.2014, 14:24:16 pm »
Piękne gadzinki..:) Szczególnie Kaja - ma taką równiutką skorupkę. Trafiła do Ciebie jako maluch czy już dorosły osobnik?

Nie za dobrym pomysłem jest wpuszczać nowego żółwia do "starego" tak z marszu. Przebadałaś kał Franka na pasożyty? Wiesz u kogo on był i ile czasu? Żółwie się niestety potrafią od siebie paskudnym świństwem pozarażać..:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 06.10.2014, 15:09:31 pm »
Franek był przejściowo u bardzo fajnej dziewczyny która odpowiednio o niego zadbała była z nim u weterynarza i powiedział że jest zdrowy . Kaja trafiła do mnie już jako dorosła . W przyszłym tygodniu wybieram się z obydwoma do weterynarza jest u nas bardzo fajna młoda pani weterynarz która specjalizuje się w gadach i chciałabym przed zimą powtórzyć badania . A jak często trzeba te gadziny odrobaczać?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 06.10.2014, 15:26:41 pm »
Kał przynajmniej raz do roku trzeba zbadać, najlepiej po sezonie karmienia zieleniną - czyli około września, pażdziernika dla niezimujących, a dla zimujących w końcu sierpnia, żeby zdażyć z odrobaczaniem w razie czego. Kał musi być świeży, bo inaczej się w nim ewentualnych pierwotniaków nie wykryje.
A wcześniej wiadomo gdzie Franek był? Chodzi mi o to, że jak żółw jest u jednej osoby kilka lat i nie ma kontaktu z innymi żółwiami to raczej może mieć co najwyżej robaki, jak nie był odrobaczany. A taki co niewiadomo skąd jest - np. znaleziony, to może jeszcze mieć np. wirusa herpes, a to już gorsza sprawa.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 06.10.2014, 15:38:56 pm »
Franek od małego był u jednych właścicieli nigdy nie miał kontaktu z innymi żółwiami. Później przez kilka miesięcy u dziewczyny od której go dostałam i tam też był sam. W tym roku nie będą zimować ale myślę że w przyszłym już tak. A czy są jakieś objawy takiego wirusa czy to tylko po badaniu można stwierdzić?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 06.10.2014, 15:45:58 pm »
To w takim razie w porządku, jak jego przeszłość jest znana.
Jeśli wirus jest uśpiony to objawów nie daje - ale żółw inne może zarażać, będąc nosicielem. Dlatego to świństwo takie niebezpieczne jest.   
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 06.10.2014, 15:53:55 pm »
A jak go wykryć takie standardowe badania krwi i kału wystarczą czy na tego wirusa są jakieś specjalne badania, bo nasza Kaja była kiedyś znleziona i po badaniach krwi i kału jakie jej robiłam wyszło że wszystko jest ok ale trochę się wystraszyłam że może weterynarz nie wykrył tego szczególnie że byłam u normalnego weta nie od gadów a teraz w moim mieście jest właśnie weterynarz który w gadach się specjalizuje i chcę je zabrać właśnie tam
 

Dodano 06.10.2014, 16:13:24 pm
Jestem właśnie po rozmowie z panią weterynarz umówiłam się na poniedziałek bo niestety do końca tygodnia jest na jakimś szkoleniu. Powiedziała że badanie kału kosztuje u niej 20zł od próbki a krew 50zł od próbki ( to drogo????????? czy normalnie? ) wcześniej za krew płaciłam coś ok 30 zł, ale najpierw zbada sam kał i wtedy stwierdzi czy krew jest dodatkowo potrzebna.
« Ostatnia zmiana: 06.10.2014, 16:13:24 pm wysłana przez joko »

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 06.10.2014, 17:21:23 pm »
U mnie kał tak samo, krew jest droższa, więc myślę, że to dobra cena

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 06.10.2014, 22:53:48 pm »
Za kał standardowa cena, jakie badanie krwi będzie przeprowadzane - zwykła morfologia czy coś rozszerzonego?

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 07.10.2014, 09:26:49 am »
Zobaczymy w poniedziałek zbada je sprawdzi kał i podejmie decyzję czy jakieś dodatkowe badania będą potrzebne. Kaja miała wcześniej zwykłą morfologię(u ogólnego weta płaciłam 30zł) i wyszła ok więc jak nic niepokojącego nie pojawi się w kale to pewnie nic więcej nie będzie jej robić. Póki co nic niepokojącego w ich zachowaniu nie zauważyłam - apetyty dopisują , oczka ładne błyszczące , dziobki ani pazurki nie wymagają korekty

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 07.10.2014, 10:29:54 am »
Na wirusa herpes są osobne badania - z krwi lub wymazu z gardła. Tylko dość kosztowne są, bo ok. 150-160 zł za próbkę kosztują.
Jeśli Twój był od lat bez kontaktu z innymi żółwiami to raczej szkoda na nie kasy.

Generalnie badań kału i krwi nijak nie ma co porównywać. Z kału wychodzą pasożyty, a z krwi (biochemia i morfologia) generalnie kondycja ogólna organizmu i stan narządów wewnętrznych. Koszty są różne - badanie kału to zwykle 20-30 zł, badania krwi zależą od ilości oznaczanych składników, ale 50 zł to dobra cena, ja płąciłam około 100.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 07.10.2014, 11:22:43 am »
Dzięki to w takim razie te badanie sobie odpuszczę Franek nigdy nie miał kontaktu z innymi żółwiami a Kaja przez ostatnie kilka lat też na pewno nie.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #12 dnia: 07.10.2014, 15:48:14 pm »
Frankowi można by ewentualnie profil nerkowy strzelić, bo jak miał wcześniej złą dietę to mogą być draśnięte.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #13 dnia: 15.10.2014, 23:57:47 pm »
Byłam dziś u pani weterynarz ale niestety nie na zwykłe odrobaczenie :( - Kaja większa żółwiczka zaczęła "gwizdać nosem" już kiedyś też to zauważyłam ale bylo to słyszalne tylko czasami a w okresie letnim właściwie w ogóle , więc myślałam że przeszło samo - ale niestety okazało się być inaczej Kaja dostała dziś antybiotyk oraz jeszcze po jednej dawce na najbliższe  6  dni . Zastrzyki będę robiła sama gdyż niestety nie mam możliwości dojeżdżania z nią codziennie. Pani weterynarz dała mi odpowiednie dawki w strzykawkach i wszystko dokładnie objaśniła więc powinnam dać radę- ale nie ukrywam że mam trochę stresa. Wizyta kontrolna we wtorek. Ogólna kondycja książkowa ( wet powiedziała że jeszcze nigdy nie miała do czynienia z tak zadbanym żółwikiem w tak doskonałej formie)więc niby wszystko ok ale skąd ten dziwnie głośny oddech- coś ewidentnie jej tam zalega , nie ma żadnych wycieków z nosa tylko ten dziwny gwizd który słychać najczęściej rano jak się obudzi :( z odrobaczeniem musimy zaczekać. Waga Kaji 1,900kg i 22cm

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: KAJA i FRANEK moje 2 greki ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 16.10.2014, 11:42:13 am »
Hmm ... A prześwietlenie zrobiła? Do gardła jej choć zajrzała? Bo tak na co ten antybiotyk?
Wcale nie musi mieć infekcji - czasem żółwie tak poświstują jak mają za sucho, a niekiedy tak same z siebie głośniej powietrze wypuszczają.
Ona cały czas tak głośno oddycha, czy tylko zdaża się to rano? A potem ustaje?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ