Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 13:26:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kenet  (Przeczytany 17607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Kenet
« dnia: 06.06.2017, 10:54:57 am »
Witajcie forumowicze.Mam 4 letniego greka (chyba t h.b)z Macedonii.Był na kontroli u dr.Marciniak i wyszło że ma lekko podwyższone ast i kwas moczowy.Mam pytanie czy takie lekkie wychylenie za normę jest niebezpieczne i czy będę mógł go zimować.Podaje mu teraz więcej mniszków oraz kąpie go codziennie.Niestety nie wiem jak wstawić zdjęcia bo pokazał bym swoją piękną gadzinkę.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #1 dnia: 06.06.2017, 11:17:51 am »
Mam jeszcze jedno pytanie.Kenet przebywa teraz 24h na wybiegu balkonowym.Tylko że balkon jest niefortunnie zbudowany i słońce jest tam przez ok. 2.5 h .W wakacje będzie mieć wybieg gdzie słońce będzie przez od 12 do zachodu . Czy mam go zostawić na wybiegu gdzie na słoń cu przebywa troszkę ponad godzinę dziennie czy pozostawić przez niecały miesiąc w terra gdzie ma uv 10 zapaloną przez 12 godz.Co będzie korzystniejsze?

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Kenet
« Odpowiedź #2 dnia: 06.06.2017, 12:01:43 pm »
Lekko czyli ile? Co doradziła pani doktor? Jeśli faktycznie jest to niewiele ponad normę to wystarczą kąpiele w urosanie i sodiazocie przez jakiś czas. Jeśli nie, to powinien przyjmować leki typu milurit na zbicie kwasu i essentiale forte na wątrobę.  Co do balkonu, to dwie godziny słońca są lepsze niż 10 godzin uvb a już około 20 minut na słońcu wystarcza, żeby w skórze zaszła synteza witaminy D. Poza tym w cieniu też dosięgają nas promienie uvb, nie przenikają tak mocno, ale jednak.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #3 dnia: 06.06.2017, 12:16:09 pm »
Pani doktor zadzwoniła do mojej mamy i powiedziała że Kenet ma tylko lekko podwyższone ast i kwas.Zaleciła kąpiele codzienne (bez urosanu i innych dodatków)przez miesiąc oraz abym podawał mu więcej mniszka te założenia oczywiscierealizuje


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #4 dnia: 06.06.2017, 12:51:30 pm »
Przepraszam że bombarduje was pytaniami ale chce najlepiej dla swej skorupy..Czy jest jakaś temperatura przy której Grek nie może nocować na dworzu? No i doradźcie mi proszę jak wstawić fotki bo jak próbuje to mi wyskakuje Error.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Kenet
« Odpowiedź #5 dnia: 06.06.2017, 14:31:35 pm »
Oczywiście jeśli spada poniżej zera. W okresie od połowy maja do połowy września może spokojnie przebywać na zewnątrz. Przed i po tym terminie należy sprawdzać temperatury w nocy, bo trafiają się przymrozki.  Im dłużej żółw będzie przebywał na powietrzu tym lepiej dla niego. Jak się czasem przytrafi 15 stopni, też nic mu nie będzie, gorsze jest wnoszenie i wynoszenie z domu i na zewnątrz. Musisz zmniejszyć zdjęcia do rozmiaru około 500 KB i wejdą.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #6 dnia: 06.06.2017, 15:11:03 pm »
Właśnie pani Marciniak zadzwoniła do mojej mamy z dobrą wiadomością.Kenet nie jest nosicielem herpesa. :) .Zaznaczyła też że wyniki są tylko minimalnie podwyższone i można go będzie bez przeszkód w tym roku zimować. Jeśli chodzi o temperatury to zapowiadają w nocy 9 stopni  :o i boje się go zostawić na wybiegu. Jeszcze niedawno spał w 20 .Czy to nie będzie dla niego szok?

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
Odp: Kenet
« Odpowiedź #7 dnia: 06.06.2017, 15:34:31 pm »
Ja bym nie ruszała, ile on waży?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #8 dnia: 06.06.2017, 15:57:03 pm »
Ma 4 lata i waży około 160 gram . Sprawdzałem na wykresie Jacksona i wychodzi idealnie. :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kenet
« Odpowiedź #9 dnia: 06.06.2017, 18:53:35 pm »
Zrób mu na wybiegu kryjówkę osłoniętą porządnie od wiatru, na noc możesz też przysłonić wejście i spokojnie go tam zostaw. Moje jak miały taką wagę już siedziały całodobowo.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #10 dnia: 06.06.2017, 19:00:35 pm »
Kryjówkę już ma Z przerobionego terrarium patyczaków  nasypałem mu tam ziemi żeby mógł się zakopać. I dodałem sporą ilość liści dębu. U nas deszczowo i Kenio od paru godzin zakopany w swej szklarence ,że tylko mu wierch widać.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #11 dnia: 06.06.2017, 19:24:24 pm »
Zapowiadają że ten tydzień będzie niekorzystny dla żółwi. >:(Ma być niska temperatura ok 20 stopni i ciągle ma padać deszcz. Więc czy mam go zostawić na wybiegu  gdzie przez ten czas będzie siedział zakopany ( tak zawsze reaguje na deszcz )czy włożyć go do terra?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Kenet
« Odpowiedź #12 dnia: 06.06.2017, 20:08:08 pm »
Wyciąganie go do domu na parę dni i powrót na wybieg nie jest dobre, niech się hartuje.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #13 dnia: 06.06.2017, 20:13:30 pm »
OK. Dziękuje za odpowiedź :) Niedługo postaram się wstawic zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 06.06.2017, 20:16:21 pm wysłana przez Kenet »

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Kenet
« Odpowiedź #14 dnia: 07.06.2017, 08:53:31 am »
Niestety w nocy zdarzyła się przykra sytuacja.Mój tata wszedł na balkon i zapalił papierosa w obecności żółwia ,który w tym czasie był zakopany w kryjówce.Czy ok. 5 minutowe narażenie na dym jest niebezpieczne ?