Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:24:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leon  (Przeczytany 11983 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #15 dnia: 02.06.2019, 14:55:22 pm »
Hej!

Chciałam się Was poprosić o pomoc co do określenia płci Leuni. Żółw ma około 20 cm w lini prostej. Mam go od 7 lat, ponoć w tym czasie miał już około roku, więc powinien teraz mieć około 8 lat. Z góry dziękuję!










Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leon
« Odpowiedź #16 dnia: 02.06.2019, 20:05:07 pm »
Jak dla mnie samica. Choć ogon dziwny. Coś mu go obgryzło?

Po za tym na cito do lekarza weterynarii specjalisty chorób zwierząt nieudomowionych.  Za długie pazurki w tylnich łapkach i przerośnięta ramfoteka.


Po za tym wydaje mi się czy to jakaś chudzinka.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #17 dnia: 02.06.2019, 20:16:43 pm »
Nic mu ogonka nie ugryzło, bo żyje samotnie. Kot przed nim ucieka. ;-)

Ok, teraz będzie ciepło, to pojedziemy do weterynarza. Nie chciałam wcześniej, żeby go nie wymrozić.

Chudzinka? W jakim sensie?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Leon
« Odpowiedź #18 dnia: 03.06.2019, 18:21:01 pm »
Ogon wygląda jak normalny ogon samicy Testudo hermanni. Bardziej martwi mnie krzywy karapaks - trzeba sobie zrobić rachunek sumienia co do warunków utrzymywania, żywienia i zastanowić się co jest nie tak.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Leon
« Odpowiedź #19 dnia: 03.06.2019, 21:55:56 pm »
Żądam pytanie z innej beczki widzę sztuczna trawę czy ona jest w terarium? Jeśli tak to jak się spisuje jeśli chodzi o utrzymanie. Myśle że gdy będę powiększa terarium cześć wyloze taka "wykładzina", głównie strefę sucha.
:)

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #20 dnia: 04.06.2019, 10:55:31 am »
Ze skorupką niestety wiem. :( Za dużo warzyw i owoców, żółw nie chce jeść w ogóle suszu i został rozpieszczony.

Co do sztucznej trawy - nie, nie mam jej w terrarium. Mamy nią wyłożony balkon. Póki nie zrobię wybiegu (a zabiorę się za to dziś), to chociaż trochę żółw sobie chodzi na balkonie w słoneczku.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Leon
« Odpowiedź #21 dnia: 04.06.2019, 17:59:07 pm »
Ze skorupką niestety wiem. :( Za dużo warzyw i owoców, żółw nie chce jeść w ogóle suszu i został rozpieszczony.

Co do sztucznej trawy - nie, nie mam jej w terrarium. Mamy nią wyłożony balkon. Póki nie zrobię wybiegu (a zabiorę się za to dziś), to chociaż trochę żółw sobie chodzi na balkonie w słoneczku.
Z suszem standardowo, mój też był uparty ale wkoncu go przekonałem poprzez mielenie w pył suszu i mieszaniem go np. z roszponka czy rucola. Jeśli masz taką sytuację to proponuję nawet teraz od czasu do czasu pomieszac susz z zielskiem i podać do jedzenia.
« Ostatnia zmiana: 04.06.2019, 18:09:03 pm wysłana przez heres »
:)

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #22 dnia: 05.06.2019, 18:08:31 pm »
A polecacie jakiś konkretny susz? Mój żółw bardzo lubi świeżą babkę lancetowatą, więc kupiłam mu kiedyś jej suszoną wersję, ale nie tknął.

Jutro jedziemy do weta na kosmetykę pyska i pazurów. Mam nadzieję, że nie będzie go to bolało...

PS. Leon już przesiaduje na balkonie. :D


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Leon
« Odpowiedź #23 dnia: 05.06.2019, 19:03:09 pm »
Mój najbardziej lubi mniszek lekarski i babki: lancetowatą i szerokolistną. Nie przepada za maliną, nagietkiem, pokrzywą ale coś tam skubnie.

A ta klatka to tymczasowa czy na stałe?

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #24 dnia: 05.06.2019, 20:21:11 pm »
Klatka jest na balkonie, to jego wybieg. Jest całkiem spora. Jest zamknięte, bo 1. wyszedłby 2. boję się, że jakieś ptaki do niego dolecą, jak nas nie będzie w domu. :P A latem jednak wystawiam żółwia na dwór (tj. na balkon) i tam sobie żyje zamiast w domu w terrarium. ;)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Leon
« Odpowiedź #25 dnia: 06.06.2019, 16:53:47 pm »
Najlepszym sposobem na rozpieszczonego żółwia jest głodówka. Tydzień, dwa i zacznie zjadać co mu dasz. Nawet jak nie chce suszu to można go żywić zimą zdrowiej niż owocami i warzywami, jest wiele roślin doniczkowych, które można uprawiać w domu i podawać do jedzenia. W okresie wiosna-jesień, żółw według mnie w ogóle nie ma prawa dostać nic, co nie jest roślinnością polną.
Osobiście polecam susz marki Tivo - duże, niepokruszone liście, dobrze ususzone, pachnące. Dostępne zarówno przez internet jak i stacjonarnie w wielu sklepach zoologicznych. Susz można pokropić sokiem ze świeżego ogórka - ten zapach zazwyczaj sprawia, że żółwie przynajmniej chcą spróbować zjeść.
Jeszcze bardziej niż susz, polecam zimowanie - odpada problem jedzenia zimą.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #26 dnia: 06.06.2019, 18:48:45 pm »
Dzięki! Na razie latem nie będzie tragedii, bo mlecze i inne zielska to ładnie je. :D

Byliśmy dziś z wizytą u weta. Miał pobraną krew, czekam na wyniki, pazury obcięte. Ale jak przyszło do korygowania dzioba, to się... zamknął. Zakneblował na amen. :D Zrobimy drugie podejście.

Wet potwierdził, że to samiczka. Wagowo prawie 1,6 kg!


Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leon
« Odpowiedź #27 dnia: 06.06.2019, 22:59:09 pm »
Ładny klocek.
A ja z innej beczki.
Czy to nie przypadkiem lecznica w Łodzi? Zwierzetarnia?

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #28 dnia: 07.06.2019, 09:35:04 am »
Jak to poznałeś, to nie wiem. :D Ale tak, to Zwierzętarnia. Też jesteś z Łodzi?

Pani doktor powiedziała, że wyniki badania krwi bardzo dobre, szczególnie nerki i wątroba. Jest ciut za niski poziom wapnia i mam mu kupić JBL MacriCalcium.

Żółw ma jakąś traumę, nie chce się w ogóle ruszać, ciągle się chowa do drewnianego domku, przy jakimś ruchu koło niego od razu się płoszy, jedzenia też nie tyka. Oj będziemy teraz budować zaufanie, żeby je za dwa tygodnie popsuć. :P

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Leon
« Odpowiedź #29 dnia: 07.06.2019, 12:31:47 pm »
Jestem z Łodzi. Odwiedzam ta lecznicę z moim pieskiem i żółwiem.
Ja chodzę z żółwiem do Izabeli Piórkowskiej ale i dr Archetka też jest super.

Lecznicę poznałem po "instalacji" na ścianie. Taki charakterystyczny haczyk na ścianie i wieszak na statoskop.
No i okładzina na stole zabiegowym.
Jak się nie mylę to gabinet nr "1".  ;D

Czyli twojemu udało się pobrać krew. Mój pokonał lekarzy.