Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:41:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leon  (Przeczytany 11981 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Leon
« dnia: 04.01.2014, 22:20:45 pm »
Leona zakupiłam ponad rok temu, miał wtedy 5 cm, ważył tyle co piórko, ale w ostatnim czasie - dosłownie kilka miesięcy - żółwina rośnie jak oszalała! Zrobił się wypukły, znacznie większy, urósł mu ogon, dosłownie wszystko.

Przede wszystkim szczęśliwy żywot zawdzięcza pomocnym osobom z tego forum. Bez nich Leon długo by nie pożył, a tak to jest małym-dużym łobuzem. ;)

Z życia codziennego: jest dość wybredny jeśli chodzi o jedzenie, cykoria i roszponka zimową porą to max. Nie mniej jednak cwaniak z niego, bo jak wracam późno do domu, około 18, budzi się i czeka, aż poczęstuję go jakimś smakołykiem typu kawałek jabłka. Całe szczęście, że nie zdarza mi się to często. Raz, dwa razy w tygodniu myję go w ciepłej wodzie, żeby mieć pewność, że się załatwia. Wyjmowany jest rzadko, chyba że najdzie mnie fala miłości, wtedy czasami smyram go po główce. ;) Na wiosnę mam zamiar pojechać z nim do weterynarza, żeby na sto procent potwierdzić płeć. (podejrzenia, że to jednak dziewczyna). A tak to wszystko u nas w porządku. ;)












Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leon
« Odpowiedź #1 dnia: 04.01.2014, 22:31:40 pm »
Cudny!
Do weta nie musisz jeździć, chyba że w sprawie kału. Żółwik jest za mały na rozpoznanie płci. Wrzuć zdjęcia ogonka na forum. :)

PS:
Co to za podłoże w terra?
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #2 dnia: 04.01.2014, 22:36:27 pm »
Byłam jakoś w maju, to pani powiedziała, że za rok powinno już być wiadomo. Ale może faktycznie za wcześnie. Ogonek wrzucę na dniach.

Podłoże to ziemia, piasek, glina. Wcześniej z prawej strony była jeszcze darń, no ale teraz nie ma jak. :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leon
« Odpowiedź #3 dnia: 04.01.2014, 22:56:44 pm »
Ok :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #4 dnia: 13.01.2014, 20:49:04 pm »
A mam jeszcze pytanie - czy istnieje potrzeba jakiejś szczególnej pielęgnacji skorupy? Czy np. profilaktycznie można ją czymś smarować itd? Wiem, że żadne wazeliny nie wchodzą w grę, ale ciekawi mnie to, czy mam na to zwracać uwagę, czy zostawić skorupkę w spokoju. Teraz przyciąga moja uwagę, bo przy gwałtownym wzroście zaczyna pękać.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Leon
« Odpowiedź #5 dnia: 13.01.2014, 21:01:46 pm »
jak to skorupa zaczyna pękać? Możesz doprecyzować? Żółw powinien rosnąc powoli - to jest ich cechą. Gwałtowny wzrost świadczy o nieprawidłowej diecie.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #6 dnia: 14.01.2014, 16:41:30 pm »
Mam Leona od października 2012. Do zeszłych wakacji nie zauważyłam, żeby rósł. Wiadomo, babcie czasem mówiły, że trochę urósł, ale to oczywiste, jeśli go nie widzą na co dzień. Ale jakoś od września-października żółw zaczął przede wszystkim iść w górę. Nie rośnie za bardzo za długość i szerokość, ale robi się wypukły. (chociaż teraz na szerokość też przypakował, bo musieliśmy w niedzielę piłować domek, bo nie mógł wchodzić...) No i właśnie porobiły mu się takie przerwy na skorupie. Mnie się to wydawało normalne i naturalne, bo skoro zaczyna rosnąć, no to jakoś ta skorupa też się musi rozszerzać. Wrzucam jedno zdjęcie tutaj i zamieszczam linki do dwóch bardziej wyraźnych. Widać różnicę, porównując te zdjęcia z tym w pierwszym poście na trawie. Teraz trochę się zaczęłam martwić. Ale nie wydaję mi się, żeby miał złą dietę...



http://i44.tinypic.com/11bnbk3.jpg
http://i40.tinypic.com/9ibqx2.jpg

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Leon
« Odpowiedź #7 dnia: 14.01.2014, 18:03:28 pm »
Witaj na forum
Z Twoim żółwiem jest wszystko dobrze.
Te pęknięcia na skorupie to przyrosty. Oznaczają nic innego jak to, że żółwik rośnie.
Zauważyłam, że masz bardzo suchą ziemię w Terrarium. Jak często ją podlewasz czy zraszasz?  Żółw powinien mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę. Masz termohigrometr? Wyrzuć tą podkładkę, to niedopuszczalne w terra. Zamiast tego wstaw kamień, na którym żółw mógłby się swobodnie wygrzewać pod lampą grzewczą. Brakuje mi takich dodatków jak roślinki, jakiś konar. Jaką masz grubość podłoża. Tyle ode mnie.

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #8 dnia: 14.01.2014, 19:57:14 pm »
Uff, to dobrze, że wszystko w porządku. Bo już się przestraszyłam. :-) A to po prostu mój żółwik koksiarz.

Ziemię w terrarium zraszam codziennie późnym wieczorem, jak już wszystko ostygnie od lampki. Ilość wody, jaką zużywam, jest dość duża. Teraz nie ukrywam, jest mi trochę trudniej utrzymać odpowiednią wilgotność, bo nie mam darni. W dzień jest to 50, ale po zraszeniu i w nocy - 80-90. Ale z tego powodu, że trudno mi wilgotność utrzymać, zasiałam już trawę, czekam, aż zacznie rosnąć. Termometr też jest. Temperatura w normie.

Żółw bezpośrednio pod lampką ma płaski kamień, na którym się wygrzewa. Ta "podkładka" to nic innego niż serwetka. Nakładam na nią jedzenie, żeby nie jadł z ziemi. I tak jedzenie jest poroznoszone po całym terrarium i żółw chodzi i wyjada jak żebrak, no ale ten pierwszy, główny posiłek, zawsze je na serwetce.

Konara nie mam, jest tylko patyk i dwa kawałki kory. Nie wkładam niczego więcej, bo Leon często ma napady szału, jak to mówię. Chodzi z jednej strony na drugą i tak potrafi kilka godzin. Wywraca się w wodzie, wywraca się przez patyk, wywraca się, wisząc na szybie. Może taka jego rozrywka życiowa. No ale też nie mogę mu powyjmować wszystkiego.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Leon
« Odpowiedź #9 dnia: 14.01.2014, 20:34:00 pm »
 :) Zatem nie mam się do czego przyczepić  :P Nie to żebym chciała  :P
Fajnie, że kolejna osoba z Łodzi dołączyła na forum.
Na Twoim miejscu poobklejałabym boki terrarium tapetą bądź okleiną na wysokości wzroku żółwia. Wspominałaś, że jest niespokojny. Prawdopodobną przyczyną jego zachowania jest to, że biedak nie dostrzega szyby i chce przez nią przejść. Przechodziłam przez to samo. Problem zniknął po zakryciu szyb.
 

Dodano 14.01.2014, 20:45:25 pm
Mam jeszcze  pytanko. Czym karmisz swojego pupila oprócz cykorii i roszponki? Zimą podajemy Susz ! Jabłkami nie wolno karmić żółwia. Zawierają za dużo cukru, którego żółw nie jest w stanie przyswoić. To bardzo złe rozwiązanie. Raz na dwa tygodnie możesz podać startą marchew lub kawałek dyni. Jeśli chcesz mogę się podzielić suszem bo mój Tupson z pewnością wszystkiego nie zje  :)
 

Dodano 14.01.2014, 20:49:52 pm
Znam przyczynę Twoich problemów z wilgotnością... Terra nie powinno stać przy kaloryferze. Możesz je przestawić w inne miejsce?
« Ostatnia zmiana: 14.01.2014, 20:49:52 pm wysłana przez Lulka »

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #10 dnia: 14.01.2014, 21:44:34 pm »
Wcześniej wariował tylko, jak był głodny. Od 8 koczuje i jak do 10 nie dostanie jeść, to awantura. Ale ostatnio właśnie też w ciągu dnia dostaje napady, więc chyba faktycznie muszę mu to zakleić. Po sesji podjadę do sklepu i wybiorę jakąś tapetę. Może wtedy trochę się uspokoi.

Oprócz cykorii i roszponki dostaje rukolę, botwinę, trochę trzykrotki, ale już mi przestała rosnąć. Jabłko dostaje bardzo rzadko, to bardziej jako smakołyk albo wynagrodzenie "nie było pani przez tydzień, naciesz się teraz i wybacz." :P Na susz nawet nie chce spojrzeć. Skraplałam mu wodą, ale też nic. Dzięki za propozycję. :)
Startą marchewkę dostał dwa dni temu, to łaskawie skubnął z ręki może trzy paseczki. Jutro jeszcze spróbuję mu trochę wepchnąć, ale z nim to od zawsze heca z jedzeniem była. Obraża się też, jak mu sypię tym wapnem dla gadów. Wymagający stwór.

Faktycznie, kaloryfer... Nie pomyślałam o tym. Niestety nie mogę na razie przestawić terrarium, bo nie mam gdzie. Ale w takim razie idę już go przykręcić. Jak się kiedyś doczekam remontu pokoju, to chcę, żeby miał swoją półkę. Ale coś czuję, że szybko to nie nastąpi. ;)
 

Dodano 15.01.2014, 10:41:22 am
Mam jeszcze pytanie - dzisiaj przyszła mi lampa repti glo 10.0 26W. Lampa zdecydowanie nie świeci tak, jak powinna. Świeci się tylko jakby jedna część prążków, nie wiem, jak to wyjaśnić. Mniej więcej 2x słabiej niż normalnie. Z tego powodu muszę odesłać i wymienić, ale zastanawia mnie, czy znaczenie ma moc - 13 czy 26W. Czy ktoś wie?
« Ostatnia zmiana: 15.01.2014, 10:41:22 am wysłana przez peppapigo »

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #11 dnia: 17.01.2014, 20:36:43 pm »
Okleiłam już żółwiowi część terrarium. Mam nadzieję, że to jednak dziewczynka. :P


Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Leon
« Odpowiedź #12 dnia: 17.01.2014, 20:45:15 pm »
Zdecydowanie mocniejsza jest 26 W i właśnie taką powinnaś zakupić.
Widzę wielkie zmiany  :P
Wszystkiego dobrego dla Ciebie i żółwia  :-*

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #13 dnia: 17.01.2014, 20:55:14 pm »
Taką kupiłam, mam nadzieję, że ta druga już będzie działać, bo na razie siedzi z 2.0...
Dzięki wielkie, jakoś się trzymamy. :D

Offline peppapigo

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 83
  • Reputacja: 2
Odp: Leon
« Odpowiedź #14 dnia: 07.11.2014, 18:03:53 pm »
Rośniemy, rośniemy... Trzeba było wycinać wejście do domku, a ostatnio kupić nowy... Żółw jest bardzo aktywny, nie jest markotny, je chętnie, ale często łobuzuje - razem z kotem wznosimy ręce do nieba. :D

Wrzucę fotkę giganta z pytanie, czy ze skorupą jest wszystko w porządku? Żółw był płaski, a teraz te "pierścienie" są takie wypukłe... Nie wiem, czy coś się dzieje, czy to po prostu wynik tego, się się rozwija. I na środku (prawy bok) zrobiło mi się takie coś białego - nie wiem, jak to nazwać.

« Ostatnia zmiana: 07.11.2014, 18:05:34 pm wysłana przez peppapigo »